Původ jména význam jména
O tom jsem měla pochybnost," říká Věra Kadlecová z matriky Městského úřadu v Jihlavě. "Samozřejmě, že oblíbené televizní seriály a filmy se do výběru jména hodně promítají," říká Božena Lusková z matriky Městského úřadu v Hradci Králové. Důkazem může být malá statistika: v rozmezí let 1991 až 2000 se v Česku narodilo přesně šest Esmerald, šedesát Nikit, sto čtrnáct Pamel nebo deset Ornell. Vtěch samých letech se u nás narodilo také jedenáct Antoniů, devětapadesát Kevinů, šest Armandů nebo šest Brandonů. Podivná jména však nejsou výsadou jen několika posledních let. Například v padesátých letech bylo módou dávat dětem ruská jména. Čas od času se vyskytla také dívka jménem Pětiletka. Existují lidé, kteří se jmenují Vinetue Chlupatý (literární
Neobvyklé jméno pro holčičku: |
Neobvyklé jméno pro chlapečka: |
Adina Agatha Amelia Amorie Anamika Angelika Anita Annie Aviona Avona Dileandra Elisabeth Elisha Esmeralda Ezra Jasmina Jessica Jorika Kajetána Kelly Lara Liliana Lioness Malgorzata Malomilka Maratóna Meggie Mejbelína Mercedes Merilyn Merita Mikrov Nela Nelly Nicole Nikita Noemi Ornella Pamela Patricie Pětiletka Polinéza Roberta Rusoslava Sára Sarah Scarlett Tina Valentýna Vanesa a Vanessa Verona Vivien Vladěna Winona Xaverie Zaira |
Aaron Abigail Afro Alan Alfred Andrej Antonio Armando Armando Artur Axel Bartoloměj Benjamin Bistro Brandon Carlost Cory Damian Danny Denis Dorian Eliáš Elvis Felix Francesco Gabriel Gilbert Herbert Hugo Isaias Izmail Jeremias Joel Joshua Kassius Kebab Kevin Kevin Kristian Lev Lorant Lucas Lucián Luka Marián Matyas Max Maxim Maxmilian Mikoláš Milec Nadan Narcis Nathan Nicolas Nikolas Noah Norbert Oliver Oskar Prokop Romeo Ronald Salvatore Sebastian Simon Steven Swain Teo Tibor Tobiáš Valerián Viliam Vsevolod Xaver Zachar |
Jméno může být pro dítě i hororem aneb když se rodiče totálně zblázní (soupis jmen, která skutečně prošla matrikou):
Vinetue Chlupatý (pozn. literární postava se však píše jinak: Vinnetou!)
Pětiletka Koniprdová
Sergej Omrd
Věkoslav Šmikmátor
Anděl Oukrop
Joshua Zrzavý
Inspirace v netradičních jménech:
Pro inspiraci je dobré pořídit si v knihkupectví knihu JAK SE BUDE JMENOVAT, kterou napsala PhDr. Miroslava Knappová, CSc. V knize najdete další stovky jmen, která nejsou na této stránce.
SLOVÁCI DÁVAJÍ STÁLE NETRADIČNĚJŠÍ JMÉNA
Stačí doložit, že jinde je jméno obvyklé
Proti minulosti mají nyní rodiče volnější ruce při výběru jména. Pokud si však přejí dát dítěti exoticky znějící jméno, musejí na matrice doložit, že existují země, kde se takové jméno používá, informovala Alena Koišová z ministerstva vnitra. Zakázáno je dát dítěti výstřední, hanlivé nebo směšné jméno.
"Kdysi nebylo možné zapsat zdrobněliny, ale už i to vypadlo ze zákona. Jedni rodičové se nemohli domoci, aby měli zapsanou Johanku. Podařilo se jim to, protože americké velvyslanectví jim dalo potvrzení, že v jejich zemi je to obvyklé jméno pro děvče," řekla vedoucí referátu matriky v Banské Bystrici Marta Čellárová. Po cizokrajných jménech sahají podle ní nejen rodiče, z nichž je jeden z jiného státu, ale i Slováci.
Matky a otce někdy inspirují i slavní lidé, známí sportovci nebo filmoví či seriáloví hrdinové. V košické čtvrti Šaca se tak například narodil jmenovec brazilského fotbalisty Roberto Carlos. Před pár lety se tam rozmohl trend dávat jména podle postav z telenovel jako Esmeralda či Rosalinda, prozradila Zlatica Fabová z místní matriky. "Jaký seriál právě běžel, takové jméno bylo v módě," poznamenala.
Jméno dcery hokejové hvězdy Žigmunda Pálffyho Saskia letos zase inspirovalo několikery rodiče v Bratislavě. "Od května, června už tu máme tři Saskie," uvedla vedoucí matriky v bratislavském Ružinově Miroslava Galajdová.
Ne vše je povoleno
Na matrikách však čas od času narazí i na požadavky, které nemohou akceptovat. Rodiče totiž chtěli pojmenovat svou ratolest i Ľudovít III. či Junior, prozradila Galajdová.
Netradiční žádosti však nechyběly ani za komunismu. "Když se v roce 1958 konala poslední spartakiáda, jeden rodič chtěl svou dceru pojmenovat Spartakiáda, ale to bylo v rozporu se zákonem," dodal jazykovědec Matej Považaj, který byl v té době členem komise, jež měla pravomoci ohledně jmen.
"Rodiče by měli dbát i na to, aby se křestní jméno jistým způsobem hodilo k příjmení a aby si neprotiřečila," řekl jazykovědec. Pamatuje období, kdy byly v oblibě "vinnetouovky" a někteří rodiče chtěli dát dětem jména jako Ribanna či Nšo-či.
Zvláštní jméno spíš uškodí
Psycholog Martin Miler zase upozornil, že rodiče mohou dítěti exotickým jménem někdy i uškodit. "Je to snaha nějakým způsobem se odlišit nebo jakoby ozvláštnit nebo udělat pro to dítě něco speciálního. Ale rodiče si často neuvědomují, že dítě bude spíš trpět, než že by z toho mělo nějaký užitek," konstatoval psycholog. Dodal, že v kolektivu dětí bývá jakákoliv odlišnost spíš potrestána, než že by byla přijímána. Problematické přitom podle něj může být i spojení nezvyklého křestního jména s typickým slovenským příjmením.
"Pokud je to jméno velmi nezvyklé a nepřijme jej společnost, ať už dětský kolektiv nebo společnost jako taková, musí se ten jedinec samozřejmě cítit zle," doplnila psycholožka Miroslava Muráriková.
V žebříčku nejčastěji dávaných jmen však loni vedla slovenská jména, i když ve srovnání s minulostí se už na prvních místech neobjevily klasické Ján, Jozef, Mária či Zuzana. Podle informací ministerstva vnitra do první dvacítky v minulém roce patřila jména Samuel, Jakub, Martin, Tomáš, Adam, Patrik, Viktória, Alexandra, Matej, Michal, Filip, Natália, Lukáš, Matúš, Sofia, Dávid, Peter, Kristína, Nina a Marek.
Zdroj:
MF dnes
novinky.cz