Začal nový školní rok a tisíce dětí se poprvé vypraví do škol a školek. A právě tady se může zjistit, že dítě špatně vidí. Jak se vlastně dají zjistit oční vady u dětí a jak se dají nejlépe řešit? Pokud získáte podezření, že dítě špatně vidí a něco není v pořádku, vše konzultujte s pediatrem.
___
___
Ostatně ten se na oči a zrak zcela jistě zaměřuje při každé preventivní prohlídce a v případě potřeby vás odešle na další vyšetření ke specialistovi. Očního lékaře byste měli v každém případě navštívit, jakmile pozorujete šilhání, nepřirozené sklonění hlavy dítěte, přivírání jednoho oka, časté mnutí očí, velmi rychlou únavu dítěte při práci vyžadující pohled zblízka apod.
Nejčastější problémy se zrakem u dětí - krátkozrakost, dalekozrakost, tupozrakost a šilhavost
K nejčastějším očním vadám u dětí patří krátkozrakost, dalekozrakost, tupozrakost a šilhavost. Při dalekozrakosti dítě špatně rozeznává předměty ve své blízkosti, takže si knížky a obrázky přikládá blízko k očím. Často jsou děti rychle unavené a mohou si stěžovat na bolesti hlavy. Krátkozrakosti si nemusíte vůbec všimnout, často dítě neomezuje a projeví se, když dítě ve škole nevidí na tabuli. Obě tyto vady lze řešit celkem jednoduše - brýlemi.
Možné komplikace
Šilhavost není jen estetický problém, ale může být spojena i s refrakční vadou a tupozrakostí. Tupozrakost vzniká při šilhání, jednostranné dioptrické vadě, vrozeném šedém zákalu a dalších očních chorobách. Obraz z postiženého oka je vnímán matně a méně ostře. Porucha většinou vzniká v prvních osmi letech života a jen v tomto období je šance na úplnou nápravu. Proto je nezbytné při sebemenším podezření nechat děti vyšetřit a léčbu zahájit co nejdříve. Pokud šilhání u dětí nevyřeší speciální brýle, lze je odstranit operativně. Dnes kliniky disponují takovým technickým vybavením a metodami, že jsou možné i opakované operace. Děti se operují od 10 let.