Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 26.12.2024, svátek slaví 2.svátek vánoční, zítra Žaneta.

Škola volá - jak vše zvládnout, být dobrým rodičem a nezbláznit se z toho?

skola-vola-jak-vse-zvladnout-byt-dobrym-rodicem-a-nezblaznit-se-z-toho

skola-vola-jak-vse-zvladnout-byt-dobrym-rodicem-a-nezblaznit-se-z-toho
Ať už máte doma prvňáčka nebo staršího žáka, je dobré, když se na začátek školního roku pořádně připravíte. Jedině tak se v prvních týdnech nezblázníte! Naše Zuzanka se chystá letos poprvé do školy a musím říct, že nám jde z toho hlava kolem. Ona se těší, my se zase bojíme, jak to všechno zvládneme a zorganizujeme.

___

___

Určitě není jediná maminka, která má podobné starosti. Zejména v případě prvňáčků je to naprosto přirozené, protože první nástup do školy je pro všechny velkou a významnou událostí, na kterou bude vzpomínat nejen dítě, ale i rodiče. Přemýšlíte, jesdi se tam bude dítěti líbit, jesdi mu to půjde a jesdi si rychle zvykne na nové povinnosti? Obvykle není zapotřebí žádná panika, protože většina dětí si zvyká snadno. Ovšem jak říká psycholožka Tereza Beníšková, některým dětem to může trvat delší dobu. Zejména u těch dětí, které mají nějaký menší problém, například jsou nepozorné, jsou hyperaktivní a podobně. S těmi byste měli pracovat už dávno předtím, než nastoupí v září do školy. Každopádně máte-li doma dítko, kterému se do školy nechce, a čas od času si dokonce i stěžuje na bolestí bříška a zvracení, snažte se to brát s nadhledem a zbytečně své potomky nekritizovat. I oni mají právo nebýt v pohodě a vy jste tady od toho, abyste jim pomohli. Aspoň tím, že je budete podporovat a nedělat z toho vědu. Jen si vzpomeňte na sebe, jesdi se vám do školy chtělo nebo byste si raději prodloužili prázdniny o další měsíc.

 

Jak na to s prvňáčky

Ze všeho nejdůležitější je, abyste hned na začátku nastolili určitý denní režim. Nemusí to být zrovna režim vojenský, ale domácí příprava je prostě základ. Bez ní to bude mnohem těžší, věřte tomu! Denní režim prvňáčků by měl respektovat to, že v jeho životě dochází k velké změně. Už nechodí do školky, kde si ze všeho nejvíc hraje, ale do školy, kde zvoní a kde mu paní učitelka dává úkoly. Co je tedy dobré dělat pro to, aby si na nový režim dítě snadněji zvyklo?

 

Pravidelný režim

Nastolte pravidelný režim - dítě by mělo chodit pravidelně spát ve stejnou hodinu a bude mít každý den nějaké povinnosti (samozřejmě přiměřené jeho věku). Není vhodné, aby dítě ponocovalo, pokud si v létě zvyklo na to, že až do deseti hodin večer sedí u počítače a hraje nějaké střílecí hry, pak na to hodně rychle zapomeňte! Dítě musí být ve škole čilé a probuzené, nikoli spavé a unavené jako Šípková Růženka. Na druhou stranu je pravda, že hodně dětí se na začátku školního roku vrací domů unavených. Je to naprosto normální, přece jen je dítě z ničeho nic postaveno před nové úkoly a nové informace jen pomalu vstřebává. Nebojte se, ono se to časem poddá a dítě si zvykne!
Příprava na další den. Vyvarujte se zbytečného stresu a ranního shonu tím, že budete spolu s dítětem dělat přípravu na další den. Hlavně učení (knížky atd.) a oblečení. Je mnohem praktičtější, když se dítě naučí, že je lepší si vše připravit večer před spaním než ráno. Tech patnáct minut pak bude mít ráno k dobru a může si ještě chvíli pospat. Není to nic těžkého a dá se to naučit, ale musíte v tom dítěti pomoct!

 

Myslete pozitivně!

Máte už děti, které jdou do školy podruhé, potřetí nebo počtvrté? Pak odpadají starostí s tím, jak si dítě zvykne na nové prostředí, ovšem může se stát, že se dětem do školy nechce. Jak říká psycholožka Beníšková, je dobré, když se pokusíte vžít do role dítěte. „Nalaďte sebe i dítě na školu, najděte doma nějaké staré fotky z doby, kdy jste byli stejně staří, jako je dnes vaše dítě, zavzpomínejte na to, co jste tenkrát zažívali vy, vyprávějte dětem zábavné historky, vydolujte z paměti jména spolužáků... Možná někoho z nich vaše dítě zná a zasměje se, jak jste se vy i spolužáci změnili. Snažte se myslet pozitivně. I začátek školního roku přináší nějaké klady! Ať už jsou to kamarádi ve třídě, které má dítě rádo, nebo oblíbený předmět, na který se těší. Pak dostanou dny ve škole řád, vrátí se zpět nějaká pravidla a kázeň a o dítě bude přes den postaráno.

 

Bez domácí přípravy to nejde!

Jestli si říkáte, že vaše dítě nepotřebuje žádnou domácí přípravu, protože je dost chytré, pak jste na velkém omylu. Děti potřebují kontrolu, a to i později, nejen v první nebo druhé třídě. Je sice pravda, že u osmáka to bude asi probíhat jinak, nicméně i osmák potřebuje dohled! Aspoň se ho zeptejte, jestli má všechny svoje úkoly hotové - i když učitel u úkolu nevyžaduje váš podpis. Co si budeme povídat, určitě je dobré vědět, jak si vaše pubertální dítko stojí v matematice nebo chemii. Když to uděláte, pak se možná budete v pololetí u vysvědčení hodně divit. Na co byste tedy neměli zapomínat?

 

Klid

Během učení byste po dětech neměli chtít nic jiného, takže je nerozptyljte žádnými dalšími úkoly ani voláním, aby přišly na svačinu. V pokoji, kde se dítě učí, by mělo být ticho, rozhodně není vhodná nahlas puštěná televize, stejně tak nejsou vhodné manželské hádky a podobně. Klid u patnáctiletého žáka bude asi problém, protože děti se v tomto věku učí třeba se sluchátky na uších. U těch mladších se o to ale pokuste!

 

Kvalitní strava

Neodbývejte dítě sušenkou nebo tatrankou, dětský mozek potřebuje všechny nezbytné živiny pro to, aby pořádně fungoval. Nezapomínejte proto na zdravý jídelníček a hlavně na ovoce nebo zeleninu. Samozřejmé jsou také nápoje. V mnoha školách je zvykem, že ve třídě mají děti k dispozici čaj nebo šťávu, takže když jejich nápoj dojde, mají co pít. Informujte se na to, a pokud to tak není, buďte iniciativní a paní učitelce to navrhněte.

 

Trpělivost a důslednost

Vaše pomoc dítěti nespočívá jen v tom, že ho budete kontrolovat jako generál, ale že budete dítě také podporovat! Rozhodně dítěti neříkejte, že je hloupé, neschopné, pomalé nebo natvrdlé. A totéž platí o pubertálních dětech. Na druhou stranu buďte důslední a trvejte na splnění požadavku, vypracování úkolů apod. Nevíš si rady? Nevadí, jsem tady od toh, abych ti pomohl a vysvětlil ti to.

 

Povinnosti neodsouvejte

U menších dětí si stanovte hodinu, kdy se budete společně učit. Některé děti jsou schopné vypracovat si úkol samy, jiné potřebují dohled a pomoc. Klidně se dětí zeptejte, jestli jim čas vyhovuje, jestli nejsou moc unavené nebo si chtějí chvilku hrát. Jakmile si stanovíte hodinu, trvejte na jejím "splnění", neodsouvejte ji na potom, na jindy atd. Žádné výmluvy, a to ani ve vašem případě.