V čase výběru kroužků pro nový školní rok nezapomeňte do rozvrhu volnočasových aktivit svého zlatíčka za řadit také vhodný sport. říve se děti vrátily ze školy, hodily tašku do kouta a tradá na hřiště. Dnešní generace elektronického věku dává přednost kratochvílím ve společnosti počítače či televize. Není se co divit, že každý třetí školák se potýká s nadváhou.
___
___
Přitom by stačilo, aby jakkoli rozhýbali svaly na hodinu denně. To je podle lékařů minimální doba potřebná k tomu, aby se z dítěte nestal Otesánek.
Všeho s mírou
Vzorem musejí být pochopitelně rodiče. Tatínek sledující fotbal z pozice ležícího střelce neinspiruje potomka ke sportu. Ani opačný extrém není zdravý. Dnešní doba až příliš klade důraz na výkon. A odráží se to i v přístupu rodičů ke sportovním aktivitám ratolestí. Radost z pohybu dostává na frak, hlavní je vyhrát. Děti v každém věku si ale chtějí hrát, ne se rvát. Odložte ambice k ledu.
Nevadí, že nemáte doma budoucí mistry světa, podstatněj š í je, že dítě získá k pohybu kladný vztah.
2-3 roky
V útlém věku je nejdůležitější rozvíjet přirozený pohyb dítěte, který může využít v pozdějším věku při konkrétním sportu. Fyzická aktivita má pozitivní vliv na vývoj psychiky. Děti jsou odolnější vůči stresu, naučí se lépe zvládat životní výhry a prohry. Vyhněte se ale předčasné specializaci, která ústí v jednostranné přetěžování svalů. Malí caparti potřebují činnosti celkově rozvijející pohybový aparát.
VHODNÉ AKTIVITY:
Běhání a chození na zahradě nebo hřišti, plazení, lezení, základy plavání, hry ve vodě, cvičení určená dětem tohoto věku - např. klasická cvičení rodičů s dětmi.
4-5 let
Předškoláci potřebují radost z pohybu. Již v tomto věku je však možné rozpoznat talent dítěte, který nejlépe posoudí odborník. Na to, abychom mohli prohlásit, že je dítě na něco nadané, je potřeba znát jeho vrozené dispozice a také brát zřetel na jeho psychické předpoklady.
VHODNÉ AKTIVITY:
Tanec, aerobik, plavání, hry na "babu", skákání přes švihadlo, házení, chytání míče, trefování terčů, jízda na kole či ko loběžce.
6-10 let
Mladší školní věk je ideální dobou pro nalezení disciplíny, které se vaše ratolest bude věnovat pravidelně. Děti ve školním věku již můžete přihlásit do sportovního oddílu. Stále ale pro ně musí být pohyb především zábavou, a proto je důležité preferovat odvětví, které je baví.
Měli bychom si být jisti, že ditě daný sport samo chce dělat, a nepřetěžovat ho v honbě za úspěchy. Mějme na paměti, že nemálo šampionů
začalo se svojí kariérou až v pozdějším věku. Rodiče často v dobré vůli přihlásí děti na pňliš mnoho kroužků a mimoškolních aktivit.
Den se pak stává závodem z jednoho místa na druhé, což zatěžuje dítě i dospělé. Dopřejte sobě a potomkovi čas na oddych.
VHODNÉ AKTIVITY:
Gymnastika, fotbal, lední hokej, tenis, golf, hokejbal, atletika, florbal, volejbal, bojové sporty, aerobik- cokoli podle vašich představ, časových i finančních možností.
10-15 let
V tomto období má ditě většinou vybraný sport, kterému se hodlá věnovat. Důležitější nyní je, aby u něj vytvrvalo, když kolem sebe vidí tolik
jiných lákadel. Těžko ho přinutíme pravidelně sportovat proti jeho vůli. Nemá cenu ditě přeceňovat (kdyby nedosahovalo očekávaných výsledků, mohloby se sportem raději "praštit"). Dospívající vyžadují lehce direktivnější přístup, aby u pohybu setrval-li - což ale ocení až v pozdějším
věku. Od rodičů se očekává maximální podpora, stávají se na pár let mecenáši a kustody mladého sportovce. Na druhou stranu díky společnému zájmu budete své ratolesti stále nablízku.
VHODNÉ AKTIVITY:
Cokoli podle zálib a chuti mladého pána či slečny. Hlavně ať se rodičům podaří potomky u sportu udržet.