Příjemnou noc, dnes je pátek 27.12.2024, svátek slaví Žaneta, zítra Bohumila.

Jaké léky si vzít s sebou na dovolenou do lékárničky první pomoci

Ráda bych se zeptala, jaké léky byste doporučoval si vzít s sebou na dovolenou, kdyby se vyskytla nějaká nečekaná situace. Děkuji, Milada

___
___

ODPOVĚĎ:
Je klíčové kde se bude realizovat Vaše dovolená (cizokrajná země? město? lesy, hory?), co na ní budete dělat (koupání v přehradě? túra?), co budete jíst a tomu také přizpůsobit paletu léků.

Platí, že čím více se vzdálíte běžné civilizaci, tím více přípravků a potřeb pro různé nenadálé neočekávané situace byste měli mít.

Následující přehled tedy berte s rezervou a vyberte jen to, co byste skutečně mohli potřebovat (pokud budete na dovolené v nějakém městě, lze předpokládat, že cokoliv z níže uvedeného seženete v lékárně).

Takže co vzít s sebou?

Dlouhodobé medikace

V první řadě by to určitě měly být léky, které Vy a Vaše rodina dlouhodobě berete (např. léky na vysoký krevní tlak, cukrovku, astma, ad.). Léků je lépe vzít více, kdyby nastala neočekávaná situace (delší pobyt na letišti apod.).

Kůže

Je léto, proto si v první řadě vezměte opalovací krém (se správným faktorem!), krém s obsahem panthenolu (kdyby došlo ke „spálení“ pokožky), repelenty.

Nevolnost v autě

Pokud máte děti, u kterých víte, že nesnáší jízdu autem, autobusem nebo pobyt na lodi (možná ho ještě nezažily), tak je lepší vzít s sebou léky proti kinetóze ("cestovní nevolnosti").

Průjmy

Co se týče trávicích potíží, určitě něco proti průjmu (živočišné uhlí a léky s dezinfekční složkou - např. Endiaron).

Úrazy a drobná poranění

Kdekoliv na dovolené může dojít k malým úrazům (nejč. řezná zranění) – vezměte si tedy voděodolné náplasti (s polštářkem i bez), lokální dezinfekci, obvaz, sterilní polštářek („longeta“).

Neočekávané nachlazení

Na případné nachlazení či rýmu kapky do nosu, na bolest v krku při infekci lokální dezinfekční sprej (Stopangin), případně sprej do krku s antibiotikem, pastilky na chrapot a kašel.

Bolest, teplota

Samozřejmostí jsou léky proti bolesti a teplotě (nesteroidní analgetika, antipyretika, antiflotistika).

Gynekologické problémy a záněty, urologická onemocnění

Je potřeba počítat i s případnými gynekologickými potížemi a urologickými infekcemi (obzvlášť např. pokud víte, že se budete koupat někde v rybníku, přehradě, bazéně apod.).

Alergie, anafylaktická reakce
Pokud je někdo ve vaší rodině alergik, určitě vezměte léky na alergii nebo akutní alergickou reakci (nutno počítat s bodnutí hmyzem, alergie na potraviny apod.). Pacienti s těžkou alergií vědí, že by měli mít s sebou první pomoc v podobě adrenalinové injekce.

Túra a kuří oka

Pokud jdete na delší túru, pak myslete na možnost vzniku kuřích ok, též je vhodné vzít si antiperspirant, zásyp.

Otoky nohou v létě

Pokud Vám otékají dolní končetiny, i na to je nutno myslet (ty otékají nejčastěji právě ve vyšších teplotách, které jsou v létě) – léky na tyto potíže se jmenují venofarmaka.


Velká zátěž svalů může způsobit bolesti

Pokud počítáte s velkou zátěží svalů, vezměte si i masážní krém či gel. Masáží pomůžete odstranit kyselinu mléčnou vznikající ve svalech (ta je nejčastěji zdrojem bolestí).

Výlet do odlehlých míst? Vezměte i klasickou lékárničku

Pokud jdete daleko od civilizace „na čundr“, vhodné je vzít s sebou i klasickou lékárničku (šátek, nůžky, rouška, teploměr, pinzeta ad.).

V krajním případě širokospektrá antibiotika

Ke zvážení nechávám dle situace vzít si s sebou preventivně i širokospektrá antibiotika pro případ nečekané infekce.