Příjemnou noc, dnes je úterý 7.1.2025, svátek slaví Vilma, zítra Čestmír.

Kondolence k úmrtí - vzor, text ke stažení a tisku, jak kondolovat na pohřbu

kondolence_k_umrti_vzor_text_ke_stazeni_vytisteni.jpegPohřeb je pro většinu lidí nepříjemná událost. Pokud s pohřby nemáte moc zkušeností a na mnoha jste nebyli, máte možná problém s tím jak kondolovat a taky sháníte nějaký text či vrzo kondolence. Stránka by vám měla v této věci pomoci. Uvádí příklady a také odkaz na kvalitní článek o kondolování, který je na webu pohřební služby Pegas.

 

___

Postačí jen prostá, jednoduchá slova.

Tip: Pokud si nevíte rady, přečtěte si podrobný článek Kondolence k úmrtí a zjistěte, jak, komu a kdy kondolovat při účasti na pohřbu. Najdete zde také odkazy na vzory kondolenčních textů, které se vám mohou hodit, pokud se pohřbu nemůžete osobně zúčastnit.

 

Pravidla jak kondolovat

Často se lidé ptají, jak napsat stručný text smuteční kondolence. Dostáváme se do situace, že obdržíme smuteční oznámení o smrti člověka, kterého známe jen vzdáleně, ale rodině bychom přesto rádi projevili soustrast.

Jak stručně formulovat slova. Je vhodné použít předtištěnou smuteční kondolenci? Stačí se pouze podepsat?

Vždy záleží na okolnostech, na našem smyslu pro uměřenost a také na tom, jak blízce se známe s rodinou zesnulého. Těžko lze uvádět univerzální text, měl by ovšem obsahovat vyjádření našich pocitů, tedy zejména lítosti nad ztrátou člověka, a rovněž osobní vzkaz pozůstalým. Z tohoto důvodu není příliš vhodné pouze podepsat předtištěný text.

 

Každý, kdo dostane parte, projevuje stručným, ručně psaným dopisem soustrast. Je také možno vykonat soustrastnou návštěvu nebo kondolovat osobně před obřadem nebo po obřadu zpravidla do dvou týdnů po pohřbu.

Postačí jen prostá, jednoduchá slova.

Písemnou kondolenci pošleme tak, aby přišla v den pohřbu. Používá se výhradně bílého dopisního papíru a nepřipisují se žádná jiná sdělení. Také se může použít krátká kondolence prostřednictvím telegramu.

Naprosto nevhodné je kondolovat telefonicky.

Při účasti na pohřbu se osobně kondoluje pozůstalým. Jako projev soustrasti mnohdy stačí prosté podání ruky beze slov. Je ovšem naprosto nepřípustné hovořit o věcech, které se netýkají teto smutné události.

 

Dodejme ještě, že jako u všeho, i v tomto případě platí uměřenost a že stručností a zjevnou empatií docílíme více, než mnohomluvností nebo přehnanou hysterií.

 


Příklady, vzor kondolenčního dopisu, textu

  • Upřímnou soustrast.
  • Dny plynou jak tiché řeky proud, jen bolest v srdci trvá a nedá zapomenout.
  • Odešel člověk, na kterého jste se mohli spolehnout a jen čas může zocelit tak velkou ránu. I když tělo je mrtvé, obraz ve vašich duších zůstává. Přejeme Vám, abyste brzy překonali pro Vás tak velkou životní ztrátu.
  • Cítíme s Vámi v těchto těžkých chvílích.
  • Hodně síly k překonání toho jediného, co nemůžeme nikdy změnit. Přijměte naší upřímnou soustrast.
  • Pohaslo slunce, na věčnost šlo spát ... Upřímnou soustrast.
  • Žádná slova nemohou vyjádřit zármutek, který s Tebou (Vámi) v tuto bolestnou chvíli cítíme.
  • Čas ubíhá a nevrací, co vzal. Jen láska, úcta a vzpomínky v srdcích zůstávají.
  • Přijměte upřímnou soustrast ve Vašem hlubokém zármutku.
  • Těžko se s Tebou loučí, těžké je bez Tebe žít, láska však smrtí nekončí, v srdci Tě stále budeme mít.
  • Kdo žije v srdcích svých milých, není mrtev, je jen vzdálen. Upřímnou soustrast.
  • Života jiskra v dáli teď uhasíná, však její teplé světlo nám v myslích a srdcích bude tepat a doutnat dál a jednou, byť byl by to sebemenší plamínek, rozžehne se a teplem svým nás opět zahřeje.
  • Odešel jsi, jak si to osud přál, v našich srdcích a vzpomínkách zůstáváš dál. Roky plynou, jak tiché řeky proud, jen bolest nedá zapomenout.
  • Dopracovaly pilné ruce, utichlo navždy předobré srdce. Očima se už nepodíváš, teď klidným spánkem odpočíváš. Utichlo srdce, zůstal jen žal, ten, kdo Tě miloval, vzpomíná dál.

 


Zdroje: pohreb.cz, ceske-kvetiny.cz, Jak se chovat ve společnosti, Ivana a Tomáš Sedláčkovi, Computer Press 2001