Dobré odpoledne, dnes je pátek 29.11.2024, svátek slaví Zina, zítra Ondřej.

Potraviny podporující chuť na jídlo aneb co dělat když hlad nepřichází?

Podpora chuti na jídlo potravinami jídlem

Podpora chuti na jídlo potravinami jídlem
Nechutenství občas potká každého. S námi se vám chuť k jídlu zase vrátí. Zejména starší lidé často trpí nechutenstvím. Důvodů může být mnoho, třeba nemoc či léky, ale i starosti a stres, které negativně působí na žaludek. Důležité pak je přirozeně vzbudit chuť k jídlu. Někdy stačí chvilka pohybu na čerstvém vzduchu a dostaví se hlad. Chuť k jídlu ale přirozeně povzbudí i některé potraviny. 

__

__

Potraviny podporující chuť na jídlo:

  • Pažitka- Ráno si dejte chléb s tvarohem a čerstvou pažitkou. Tradiční bylinka obsahuje éterické oleje, které urychlují a zlepšují látkovou výměnu, a tím vyvolávají chuť k jídlu.
  • Chmelový čaj - Hořčiny obsažené v chmelu jsou vynikajícím stimulátorem chuti. Čtyři lžičky chmelových šišek (z lékárny) zalijte 1 litrem vroucí vody a nechte zakryté 10 minut louhovat. Čaj pijte vlažný po malých doušcích, hodinu před obědem a před večeří.
  • Zázvor - Okořeňte si jídlo čerstvým zázvorem nebo cucejte zázvorové bonbony. Látky, které jsou příčinou jeho štiplavé chuti, podporují tvorbu žaludečních šťáv. Pro povzbuzení trávení proto pijte zdravý zázvorový čaj: 1 lžíci čerstvého jemně nastrouhaného zázvoru přelijte šálkem vroucí vody a nechte 5-8 minut louhovat. Poté přeceďte a pijte teplý.
  • Skořice - Aromatické koření způsobuje zvýšenou tvorbu trávicích šťáv, čímž spouští v mozku signál „chci jíst". Na čaj spařte polovinu lžičky skořicové kůry šálkem vroucí vody a po 10 minutách přeceďte. Teplý a neslazený čaj pijte před jídlem.
  • Ovocné či zeleninové šťávy - Mezi jídly vypijte sklenici zeleninové (rajčatové, mrkvové nebo celerové), případně neslazené ovocné šťávy. Ta stimuluje trávení a zvýší vám chuť na příští jídlo.