Dobré ráno, dnes je čtvrtek 7.11.2024, svátek slaví Saskie, zítra Bohumír.

Jak se vypořádat s dluhy a požádat o oddlužení

jak-se-vyporadat-s-dluhy-jak-pozadat-o-oddluzeni

jak-se-vyporadat-s-dluhy-jak-pozadat-o-oddluzeni
Dumáte, kde vzít na zaplacení složenek, školních obědů pro děti, nebo dokonce na zítřejší nákup? Věřte, že vše má řešení. Hlavně se po hlavě nevrhejte do dalších a dalších nevýhodných půjček. 

___

Jak se vypořádat s dluhy

I když se totiž v průšvihu, který vás budí i ze snu, ocitnete, moc možností nemáte. Pokud nezvládáte platit dluhy, pak je na místě jediné: okamžitě se spojit se svým věřitelem a "posypat si hlavu popelem". Nikdy nečekejte, až vám sám začne posílat hory upomínek.

Komunikujte s ním výhradně písemně, předejdete tak mnohým nedorozuměním. Ovšem musíte počítat s tím, že je jen na něm, jak k problému přistoupí. Dohodu či smlouvu jste porušili vy. Jestliže zatím jen o půjčkách, které vás můžou zachránit v tíživé situaci, uvažujete, rozhodně radíme srovnávat nabídky jednotlivých bank a přiklonit se k půjčce, kdy zaplatíte nejméně na úrocích i poplatcích. 

 

Věřit nebo nevěřit malým nebankovním úvěrovým společnostem?

Všechny nejsou špatné, ale ty s nekalými úmysly bohužel převažují. Proto smlouvu dvakrát čtěte a až pak podepisujte. Pokud smlouvě nerozumíte, nepodepisujte ji nebo si ji vezměte domů k pročtení nebo k právníkovi k posouzení.

Bud'te obezřetní. Než se až po uši zadlužíte na dlouhou dobu, položte si otázku, jestli vybranou nemovitost, zboží nebo službu opravdu potřebujete. Když se rozhodnete, že ano, promyslete si, jak to budete v budoucnu s placením řešit. Počítejte raději i s negativním scénářem, že můžete přijít o práci, vážně onemocnět... Zvolte si proto pro jistotu rozumnou výši půjčky a splátky, které zvládnete platit i z nemocenské nebo s pomocí příbuzných.

V případě hypotéky vsaďte na maximálně pětiletou fixaci, během níž lze s vypětím sil v případě potíží splátku udržet a nemovitost prodat bez sankce za předčasné splacení hypotéky.

Co dělat když opravdu nemáte na splátky

Máte v podstatě tři možnosti.

  • Přefinancovat dluh jiným dluhem (vytlouct klín klínem),
  • nereagovat a nechat vše dojít do konce (upomínky, sankce, vymáhání pohledávky třeba i exekučně) anebo
  • požádat o zahájení insolvenčního řízení se sebou samou.

Jestli vám věřitel vyjde vstříc a bude se s vámi chtít dohodnout na nouzovém řešení, je jen a jen na něm (není to jeho povinnost!). Vy nesete všechna rizika, že vaší žádosti nevyhoví. Právo je na jeho straně.

Jak požádat o oddlužení

Nejprve je potřeba zahájit tzv. insolvenční řízení a na jeho základě se případně za splnění podmínek povolí oddlužení. Obojí ma na starost místně příslušný krajský soud, který o oddlužení žádáte. Návrh na zahájení řízení můžete podat na soud sami nebo vám za poplatek pomůže právník či bezplatné poradny při finanční tísni. Na oddlužení je zralý ten, kdo nezvládá pokrýt finanční závazky. Je ale třeba splnit řadu podmínek.

Pak vás čeká až pětiletý život v chudých podmínkách s příjmem ve výši životního mimina. První půlrok se to dá ještě zvládnout, ale pak nastává opravdová finanční krize, kdy zvažujete, který ze dvou jogurů koupit a zda raději jít pěšky nebo jet na kole místo cesty autobusem.

Pokud to vydržíte a splatíte minimálně 30% svých dluhů, jste z toho za 5 let venku.

Kdo je v nebezpečí?

Nejčastěji ten, kdo ztratí práci, přijde o trvalý příjem nebo je mu výplata podstatně snížená, roli může hrát i dlouhodobá nemoc.

Pozor na lichvu!

Půjčce s velmi vysokým úrokem se říká lichva. Většinou na ni lidé přistupují v tísni za nevýhodných podmínek. Představte si situaci, že vám onemocní dítě a jedinou záchranou je drahá operace, kterou nehradí pojišťovna. Bez rozmyšlení si klidně půjčíte čtvrt milionu a za tři roky vrátíte půl milionu. A to je lichva.