___
___
Sláva tomu, kdo domácí chleba vymyslel
Co se týče chuti, skutečně poměrně výrazně převyšuje kvalitou chleba z domácí pekárny normální chléb. Je vláčnější, lahodnější, prostě mňam.
Vyplatí se pečení domácího chleba? Za jakou cenu ho doma upečeme?
Dostalo se i na otázku, zda se vyplatí. Ani moc nevím na kolik přijde normální chléb v obchodě nebo supermarketu. Ať je to jak chce, musíte ale na každý bochník zaplatit tzv. "provozní náklady" a marži supermarketu nebo obchodu. Mezi provozní náklady patří především zaplacení lidských zdrojů (pracovníci pekárny, vedoucí, ředitel pekárny, uklízečka, pak někoho, kdo pečivo převeze dodávkou). Pak jsou technické náklady (energie, převoz chleba - tzn. benzín, opotřebování vozidla, bla bla) a konečně již výše zmíněná marže supermarketu.
Pokud si uděláte toto pečivo doma sami, vyjde vás jeden bochník o hmotnosti 1000g (tedy jeden kilogram) i s energií a surovinami podle toho jaké jsou kvality od 10-14 Kč.
Druh? Dle libosti.
Výhodou je také to, že si můžete dát do chleba co chcete - pokud máte rádi třeba mák - proč ne. Když dáváte přednost sezamovému semínku, ani to není problém. Je to jen a jen na vás.
Bezlepkové pečivo - domácí pekárna je na výrobu ideální
Asi jeden z prvních důvodů k výrobě domácí pekárny byl ten, že pro děti a dospělé, kteří trpí nemocí zvanou celiakie, kdy nesnášejí lepek, není možné nic sehnat. Snad jen v úzce specializovaných obchodech, ale těch je málo a také je tu problém ekonomický - bezlepkové pečivo je drahé. Proto i zde platí, že vyrobit si domácí pečivo bez lepku je levnější a opět odpadají provozní a technické náklady.
Recepty
Doma si ale nemusíte upéci jen chléb. Je možné udělat si i mazanec, tvaroháč nebo si třeba můžete udělat džem.
(domácí pekárna Unhold)
http://sargo.blog.cz
http://jarmik.blog.cz/