Dobrý podvečer, dnes je čtvrtek 21.11.2024, svátek slaví Albert, zítra Cecílie.

Jak snížit náklady na elektrické spotřebiče v domácnosti - tipy, rady, návod

navod-jak-snizit-spotrebu-elektriny-v-domacnosti-rady-tipy
navod-jak-snizit-spotrebu-elektriny-v-domacnosti-rady-tipy
Domácí spotřebiče potřebují pro svůj provoz elektrickou energii, to lze jen těžko obejít. Jsme díky nim rukojmí dodavatelů elektřiny, nebo existuje nějaká možnost jak uspořit? S rostoucí potřebou šikovných domácích pomocníků a nestále stoupající cenou za elektřinu sílí také naše snaha ušetřit. Proto je moudré vzít při výběru domácích spotřebičů v úvahu nejen cenu, užitné vlastnosti a vzhled, ale také jejich spotřebu.
___
___


Energetické štítky

Povinnost označit "velké" spotřebiče energetickým štítkem trvá u nás už deset let a přikazuje výrobcům nalepit na viditelné místo odstranitelnou samolepku, na které se spotřebitel dočte kromě základnich technických údajů o výrobku také informaci o jeho spotřebě a zařazení do některé z energetických tříd. Původně se spotřebiče řadily do sedmi kategorií od nejúspornější A - G. Například u chladniček se však kategorie A stala zcela standardní a výrobci přišli s ještě úspornějšími modely, které označují jako A+ nebo A++. Podle rozhodnutí EU se ruší kategorie E, F a G jako přežité a neekologické a oficiálně přibývají energetické třídy A+, A++ a  A+++. Povinnost opatřit spotřebič energetickým štítkem je stanovena u automatických praček, sušiček, chladniček, mrazniček, myček, elektrických trub, elektrických ohřívačů vody, zdrojů světla a předřadníkům k zářivkám.
Štítek musí obsahovat údaje o spotřebě elektrické energie, kapacitu přístroje (u chladničky a mrazničky obsah v litrech, u myčky počet sad nádobí, u pračky a sušičky kg prádla), hlučnost, účinnost a u myčky a pračky také spotřebu vody. Správnost údajú ověřují nezávislé laboratoře a kontroluje Státní energetická inspekce a Česká obchodní inspekce.


VÍTE ŽE?
  • spotřeba notebooku bývá až o 80 % niití než spotřeba počítače?
  • používáním myčky ušetříte až 60 % vody a elektřiny ve srovnání s mytím nádobí pod tekoucí vodou?
  • větší obrazovka znamená také větší spotřebu energie?
  • malé spotřebiče poháněné akumulátory jsou provozně nákladnější? Spotřeba energie na dobíjení je mnohem větší než odběr přímo ze sítě.
  • díky pohotovostnímu režimu (Stand by) propálíte bez užitku až 10 % elektrické energie?

Přemýšlejte, když nakupujete

Při výběru jednotlivých spotřebičů mějte na paměti, že musíte porovnávat jen spotřebiče se stejným objemem. Malá chladnička bude mít samozřejmě menší spotřebu než typ s objemem například 300 litrů.


Náklady na provoz

Jaké jsou provozních náklady u běžně používaných domácích spotřebičů? Jedná se o modelové příklady srovnatelně velkých spotřebičů s využitím průměrných cen elektrické energie a průměrného denního využití, náklady jsou propočítané na 10 let životnosti spotřebiče (u větších či starších přístrojů může být rozdíl větší). Nejlépe si rozdíl uvědomíte na příkladu největšího žrouta energie, neboť musí být zapnut neustále - chladničky. Při desetiletém provozu staré lednice se spotřebou 3 kWh/den zaplatíte cca o více než 30 000 Kč navíc než za provoz moderní chladničky s denní spotřebou 0,6 kWh. Pokud si v takovém připadě pořidíte nový energeticky úsporný spotřebič (v hodnotě cca 15 000 Kč).  Investíce se vám vrátí přibližně za čtyři roky.

 

provozni-naklady-v-Kc-chladnicka-mycka-pracka-susicka

provozni-naklady-v-Kc-chladnicka-mycka-pracka-susicka

 

Související články: