Dobrý podvečer, dnes je sobota 23.11.2024, svátek slaví Klement, zítra Emílie.

Proč ČEZ a RWE Transgas nabádá k šetření elekřinou a plynem

proc_rwe_a_cez_chce_aby_lidi_setrili_plyn_elektrinu.jpgRWE Transgas a ČEZ nabádají už od roku 2007 k tomu, aby lidé zacházeli s energií hospodárně a ušetřili tak zemní plyn, uhlí či uran. V podstatě tím lidem říkají: „Nekupujte to, co vyrábíme.“ Položili jste si otázku, proč to dělají? Mají k tomu své důvody.

 

___
___
___

Už minulý rok v září odstartovala plynárenská společnost RWE Transgas kampaň s názvem Šetřím energii. Ve stejný měsíc se k ní přidal i ČEZ, který rozjel svou roadshow po českých městech, v rámci níž „mobilní kancelář“ radila lidem, jak efektivněji využívat elektrickou energii. Obě tyto energetické společnosti radí, jak na energiích ušetřit. Jinými slovy, nabádají lidi, aby zbytečně nekupovali to, co tyto společnosti prodávají, což může znít podivně.

„Taková akce může budit sympatie spotřebitele,“ soudí Tomáš Smolak z reklamní společnosti AMC company. Toto souznění následně může zákazníka ke společnosti přilákat. „Výsledný efekt se ale u takovéto kampaně projeví až dlouhodobě, nejdříve za rok,“ myslí si Smolak.

Jednání energetických firem však v sobě možná má i určité prvky racionality. Energie se v Evropě pomalu stává nedostatkovým zbožím. To by mohlo brzy platit i v Česku. Firmy tak v podstatě výzvami k šetření oddalují okamžik, kdy poptávka převýší nabídku. „Oddálení investic do nových elektráren je vzhledem k délce výstavby v zájmu výrobců. Zvlášť v době, kdy spotřeba elektřiny roste vysokým tempem,“ říká mluvčí ČEZ Ladislav Kříž o motivech programu na šetření energie.

Možnosti na snižování spotřeby energie v Česku jsou, ukazují data Eurostatu sledující energetickou náročnost ekonomik Evropské unie. Energetická náročnost je poměr mezi hrubou domácí spotřebou energie a hrubým domácím produktem. Průměr všech členských států byl před třemi lety 208 kilogramů ropného ekvivalentu na tisíc eur HDP, zatímco pro Českou republiku měl tento ukazatel hodnotu 823, tedy bezmála čtyřnásobek.

„I s ohledem na témata, jakými jsou ochrana životního prostředí, růst poptávky po energiích a konkurenceschopnost, chceme motivovat naše zákazníky, aby při používání zemního plynu jednali odpovědně,“ říká Milan Kajman, člen představenstva RWE Transagas.

Těmito aktivitami se také firmy hlásí k energetické politice ČR. V akčním plánu, který loni schválila vláda, se Česká republika zavázala ke snížení spotřeby energie o 9 procent mezi lety 2008 až 2016 oproti průměru z let 2002 až 2006. V Česku tato průměrná spotřeba dosáhla 220 462 GWh, do roku 2016 by Česko mělo spotřebu srazit o 19 842 GWh. Vláda plánuje, že třicet procent z tohoto čísla uspoří domácnosti. „U rodinných domů se největší část spotřeby energie používá na vytápění. Pro efektivní využívání energie by proto měla být základem dobrá izolace stěn, střechy a oken. Neuvěřitelný potenciál úspor vidíme v budovách, jako jsou plavecké haly, školy a staré administrativní komplexy,“ říká David Konvalina, marketingový ředitel RWE.

Další důvod k výhodnosti šetření energiemi pro jejich výrobce je podle Ladislava Kříže zvláštnost produktu: „Výroba a doprava je kromě podmínek trhu podmíněna velmi tvrdě fyzikálními zákony.“ S rostoucí spotřebou se některé části sítí stávají přetížené. „Optimalizace spotřeby elektřiny v čase, například úspornými programy, je tedy i v zájmu, výrobců,“ tvrdí Kříž.

Oba energetické koncerny uvádí, že návody na úspory také chtějí kompenzovat zákazníkům rostoucí ceny elektřiny a plynu. Výrazné snížení spotřeby energií však samy firmy nejspíš nečekají. „Je nepravděpodobné, že se spotřeba energie někdy vrátí pod nynější úroveň. To by bylo možné snad jedině, pokud by byl omezen hospodářský růst,“ uvedl na druhém energetickém fóru v listopadu 2007 Martin Roman, generální ředitel ČEZ.

 


Související články: