„Je jiná doba než před 20 lety – všichni spěcháme a mamoníme majetek pro sebe,“ slýchávám často od lidí. Vznikají jakési dva světy – svět bohatých a chudých. Říká se, že peníze osvobozují. Je tomu tak? Ano i ne. Podívejme se na svět bohatých, jak to tedy vlastně doopravdy je.
___
___
___
Bohatství znamená větší možnosti v životě
Být bohatý znamená mít větší osobní svobodu. Bohatství dává moc nad vlastním životem. Můžete dělat rozhodnutí nezávisle na penězích. Můžete přestat chodit do práce, cokoliv si koupit, také se věnovat činnostem, které vás baví. Můžete ovládat lidi, pokud půjčíte peníze firmám, tak sekundárně i firmy.Takové okouzlení bohatstvím je jeho největší pastí. Takový člověk se může přestat chovat jako dřív a za vším uvidí jen hru peněz. Může a nemusí.
Peníze osvobozují – opravdu?
Jsou lidé, kteří si umí svých peněz užít – koupí si drahý dům, auto, oblečení a utrácí to, co vydělali. Důvodů proč tak činí může být více – např. upevnění svého sociálního statutu v očích ostatních (ukázání svého bohatství na odiv ostatním), či mají prostě jen rádi kvalitní značkové věci a to si užívají, protože na to mají.Ale jsou i lidé, kteří mají velké množství peněz, které si schraňují někde na účtu v bance a mají strach vydat navíc byť i korunu navíc (někdy s pocitem, že je chce někdo obrat). Znám jedny bohaté manžele, milionáře. Mají několik nemovitostí – 3 rodinné domy a jeden bytový dům v centru města a mnoho peněz na kontě. Peníze si ale moc neužívají. Pracují denně v kanceláři a po práci ještě jdou opravovat své nemovitosti. Povětšinou nezadávají opravy jiným firmám, jsou šetrní (proč zadávat práci jinému, když ji mohu udělat sám a zadarmo), ale jistě i pracovití (po duševní práci ještě fyzická práce). Pracují celý týden, neodpočívají, nemají dovolenou, necestují, nemají končíky a ... neužívají si život. Domnívám se, že na jednu stranu takové lidi ctí jejich pracovitost, ale snaha „nepustit ani korunu“ mi připadá na druhou stranu jako jakási závislost na financích a tím pádem i nesvobodu.
Je to i příklad skutečnosti, že bohatství zavazuje, protože musíte o svůj majetek pečovat, pokud se rozhodnete investovat do něčeho, co může časem ztratit na hodnotě.
Je bohatý – určitě to někde nakradl
Toto globalizování jsem neměl nikdy rád. Jistě jsou mezi bohatými lidmi, kteří peníze získali nejrůznějšími podvody na obyčejné lidi (většinou s myšlenkou, že obyčejný člověk se kvůli pár tisícům nebude přece soudit, a většinou měli pravdu), ale jsou i boháči, kteří prostě byli chytří a daří se jim v podnikání. Jejich výdělky jsou třeba odměnou za tisíce hodin práce za rok. Takže ano, máme tu nepoctivé movité osoby, ale jsou tu i poctiví, a těch je, myslím si, velká většina. Fráze „je bohatý, nakradl si“ tedy může být scestná a je projevem závisti.Bohatství znamená lepší zdraví a delší život?
Jistě si mohou bohatí lidé koupit kvalitnější zboží (např. jídlo) a služby. Je ale zapotřebí myslet na to, že mohou být častěji v duševním napětí (jak ze samotného podnikání, tak z úzkosti z věčného nedostatku času) a také že mohou mít málo pohybově aktivní život (kancelářská práce, časté ježdění autem).Takže rovnice bohatý = zdravý určitě neplatí. Člověk s běžným příjem, který má více času sám na sebe a na své aktivity a koníčky může být zdravější.