Dobré ráno, dnes je pondělí 25.11.2024, svátek slaví Kateřina, zítra Artur.

Zdražení, zlevnění 2015 - co zdraží a zlevní v roce 2015 v jednotlivých krajích ČR?

zdrazeni-2015-co-podrazi-zlevni-v-jednotlivych-krajich-CR

zdrazeni-2015-co-podrazi-zlevni-v-jednotlivych-krajich-CR

Vodné, stočné, vytápění, elektřina, svoz odpadu, jízdné, nájemné, ceny taxislužby - to vše se může na přelomu roku změnit a také se mění. Víme, jak tomu od ledna bude s poplatky a cenami ve vašem městě a kraji. Zjistěte si, jestli ušetříte nebo proděláte. Konec roku je obdobím, kdy se mění i některé poplatky. Nemusí tomu tak nutně být, ale závěrem roku radnice i podniky bilancují a připravují výhledy na příští rok.

___

___

Leckde lidé ušetří třeba za lacinější elektřinu, ale připlatí si na vodném a nájmu. Někde bude levnější plyn, ale dražší jízdné a svoz odpadu.

Nalistujte si váš kraj a najděte si, jestli vaše radnice a dodavatel energií či třeba dopravce napřesrok podraží nebo zlevní. Nejde o malé částky, za rok se totiž mohou vyšplhat na tisíce i desetitisíce.

 

 

Praha

Pražané si v příštím roce připlatí za teplo a zřejmě i za vodu. Teplo by mělo být dražší o téměř tři procenta, voda zřejmě o zhruba 1,5 Kč za metr krychlový. Na stejných úrovních zůstane cena za plyn a zvedat se nebudou ani nájmy v obecních bytech. Zlevnit by mohla MHD, nové vedení města již ohlásilo zlevnění ročního kuponu MHD. Kdy začne platit, ale není jasné.

O ceně vody by měli na svém dnešním jednání rozhodnout radní hlavního města. Počítá se se schválením zdražení o 2,4 procenta. Nyní Pražané platí na vodném a stočném 75,84 Kč za metr krychlový. Pokud bude zvýšení ceny schváleno, Pražané si na vodném a stočném připlatí 1,5 Kč za metr krychlový.

Dražší bude od 1. ledna rovněž teplo. Pražská teplárenská zvýší cenu domácnostem odebírajícím teplo z lokálních plynových zdrojů o 2,9 procenta. Těm, které jej odebírají z pražské teplárenské soustavy napojené na uhelné zdroje a spalovnu odpadů, zdraží o 4,7 procenta. Pro domácnosti to tak znamená zdražení o několik desítek korun měsíčně.

Za svoz odpadu by Pražané připlácet neměli. "Zatím nevíme o tom, že by se měla cena měnit, její změnu by muselo schválit zastupitelstvo," uvedla mluvčí magistrátu Petra hrubá. Pokud by se cena měla měnit, museli by ji zastupitelé schválit ve čtvrtek na svém posledním zasedání v letošním roce.

Výdaje domácností by neměla zvyšovat ani cena za plyn a elektřinu. Podle mluvčího Pražské plynárenské Miroslava Vránka má většina zákazníků nastaveny své vlastní tarify "na míru". Stejné je to u Pražské energetiky (PRE). "My to máme nastaveno tak, že lidé mají akční ceny nebo konkrétní produkty. Standardních dodávek je minimum," řekl mluvčí PRE Petr Holubec.

Cena by se neměla měnit v případě nájemného v obecních bytech. Zvedat nájmy se nechystá žádná z oslovených radnic. "Měnit nájemné v obecních bytech pro rok 2015 rada neplánuje. V současnosti je pro radní prioritou zefektivnit vynakládání prostředků na správu bytového fondu," uvedla například mluvčí Prahy 8 Helena Šmídová.

U ceny jednotlivého jízdného v MHD nové vedení města plánuje zlevnit roční kupon o zhruba tisícikorunu na 3650 korun. Kdy by se to mělo stát zatím není jasné. Podle náměstka primátorky Petra Dolínka (ČSSD) to bude pravděpodobně až v polovině příštího roku.

Rovněž pražskými taxíky se cestující svezou za stejné ceny jako letos. Maximální cenu za kilometr stanovuje městská vyhláška na 28 korun. Vzhledem k velké konkurenci nemá Praha důvod nejvyšší možnou cenu zvyšovat. Rovněž tuto změnu by museli schvalovat zastupitelé.

 

Středočeský kraj

Středočeši si příští rok připlatí hlavně za vodu, její cena přitom ve většině okresů rostla i letos. V některých městech stoupne i cena stočného. Zvýšení cen za vodné a stočné se na některých místech ve středních Čechách pohybuje okolo dvou procent. Důvodem zdražení jsou například plánované investice do obnovy vodovodů i čistíren. Ceny dalších veřejných služeb, jako jsou nájemné, svoz odpadů, jízdné v městské hromadné dopravě, se většinou měnit nebudou. Ceny za teplo pro příští rok budou v některých městech známé až v prvních měsících příštího roku.

Středočeské vodárny, které zásobují pitnou vodou obyvatele na Kladensku a Mělnicku, zvýší ceny za vodné a stočné na 92,92 koruny za metr krychlový včetně DPH, znamená to zdražení o dvě procenta. Kubík vody bude nově stát 53,24 koruny včetně DPH. "Důvodem zdražení je požadavek vyššího nájmu od vlastnické společnosti Vodárny Kladno - Mělník. Stouply také náklady na nákup povrchové vody i nákup chemikálií," řekla mluvčí Středočeských vodáren Lenka Kozlová. Podle ní vlastnická společnost potřebuje více peněz na obnovu a rozvoj vodovodní infrastruktury.

V Rakovníku bude příští rok stát vodné a stočné 80,9 koruny včetně DPH za metr krychlový. Letos Rakovničtí platili za vodné a stočné o 2,1 koruny. Cena za teplo nebo svoz komunálních odpadů se v Rakovníku zvyšovat nebude. Rakovník valorizuje nájemné v městských bytech o inflaci, uvedla mluvčí radnice Alida Štulajterová. Nájmy ani další poplatky nezvedají ani radnice v Kutné Hoře a Berouně.

Obyvatelé Berouna si však připlatí za vodné a stočné. Cena vzroste o 2,6 procenta na 90,85 koruny s DPH za metr krychlový včetně DPH. Důvodem zdražení jsou investice převážně do obnovy infrastruktury. Investice by měly činit 70 milionů korun. „Pokračujeme v rekonstrukcích čistíren odpadních vod, téměř deset milionů bude investováno do našich dvou největších - berounské a hořovické. Mezi největší investice bude také příští rok patřit dokončení výměny vodovodu ve Lhotce za 4,5 milionu korun," uvedl provozní ředitel Vodovodů a kanalizací Beroun Roman Badin.

V Mladé Boleslavi stoupne v příštím roce cena za teplo asi o dvě procenta. "Důvodem nárůstu je v podstatě výhradně pokračující pokles spotřeby tepla," řekl Martin Schulz ze společnosti Ško-Energo, která vyrábí teplo a energii pro město a automobilku Škoda Auto. Letos se v Mladé Boleslavi platilo 515,43 koruny za gigajoule včetně DPH. Ceny za městskou hromadnou dopravu ani nájemné se ve druhém největším středočeském městě nezmění. Základní jízdné v MHD zůstane na 15 korunách, nájemné na 60 korunách za metr čtvereční měsíčně.

Také v Nymburce zůstane v roce 2015 nájemné stejné, základní sazba tam činí 68,41 koruny za metr čtvereční měsíčně. Nezmění se ani ceny za parkování, svoz odpadu a poplatek za psa. "Ohledně cen elektřiny a plynu opět uskutečníme začátkem roku aukci, do které se mohou občané přihlásit. Informaci o termínu včas zveřejníme," řekl radní Zdeněk Vocásek. Cena vodného se v Nymburce nezmění, kubík pitné vody bude stále za 36,98 koruny. Stočné zdraží o 1,73 koruny na 41 korun s DPH. Hromadná doprava zůstane deset korun za dospělého, pět korun za dítě a nad 70 let zdarma.

Nájmy v městských bytech neplánuje zvyšovat ani Kladno. Jejich průměrná cena nyní je 56,10 koruny za metr čtvereční, průměr cen vysoutěžených z výběrových řízení za rok 2014 je 81 korun. Senioři a vozíčkáři v Kladně platí 29 korun za metr čtvereční. Zda se budou zvyšovat ceny za teplo, se podle Olgy Oliveriusové z kladenské radnice zatím neví.

V Kolíně se neplánuje podražit nájemné, teplo, jízdné v městské hromadné dopravě, svoz odpadu ani poplatky za psy. Cena za vodné zůstane na 37,80 koruny, stočné se také nezmění, zůstává na 40,20 koruny za m3. "Příští rok to bude třetí rok, co nezvedáme cenu. V roce 2016 bude vodné ještě o 30 haléřů nižší," řekl ekonomický ředitel firmy Vodos Alexander Novotný.

Také lidé v Příbrami budou v příštím roce platit za vodné a stočné stejně jako letos, 75,37 Kč za metr krychlový včetně DPH. V Benešově se bude o cenách tepla a vodného a stočného jednat až v prvním čtvrtletí příštího roku.

 

Plzeňský kraj

V Plzni zdraží od ledna teplo, ceny vodného a stočného se nezmění, stejně jako jízdné a nájmy v městských bytech. Naopak zlevnit až na polovinu by měly poplatky za odpady, a to od září, kdy jejich svoz převezme od soukromých firem městská teplárna. Ostatní velká města v Plzeňském kraji také většinou energie a služby nezdražují, vyplývá z údajů radnic, dodavatelů a distributorů.

Plzeňská teplárenská zvýší od ledna ceny tepla o 4,6 procenta na 512 korun za gigajoule, což bude znamenat pro domácnost asi 500 korun ročně navíc. Ceny vzrostou kvůli tomu, že letos firma nezdražila vůbec a navíc do jejího hospodaření citelně vstoupily emisní povolenky. Zdražují vstupy a letošní teplá zima výrazně sníží zisk i tržby z tepla, řekl ředitel Tomáš Drápela. Z uhelných tepláren v zemi ale bude mít Plzeň stále druhé nejlevnější teplo po Elektrárně Opatovice.

Cena vody se příští rok v Plzni téměř nezmění. Za metr krychlový lidé zaplatí o tři haléře méně než letos, tedy 77,74 koruny bez DPH a 89,40 Kč včetně DPH. Vodné o téměř 90 haléřů podraží na 48,68 Kč za metr krychlový. Stočné naopak o necelých 90 haléřů zlevní na 29,06 Kč za metr krychlový.

V Klatovech, druhém největším městě Plzeňského kraje, se zvýší cena vody o 37 haléřů, tedy o 0,6 procenta. Metr krychlový bude stát včetně DPH 61,41 koruny. O ceně tepla z Klatovské teplárny se ještě jedná. "Současná cena 587 korun za gigajoule včetně DPH se zřejmě zvýší o něco málo více než o jedno procento," řekl místostarosta Václav Chroust.

Rokycany nezvyšují místní poplatek za odpady, měnit se nebude ani vodné a stočné. Městkou hromadnou dopravou budou lidé jezdit za stejnou cenu jako letos, od ledna nepřiplatí ani za nájemné v městských bytech.

Ani Tachov nebude od ledna zvyšovat nájmy, aktuálně lidé platí 35 korun za metr čtvereční. Tato cena se drží už dva roky, před zdražením byla sazba 30 Kč/m2. U tepla by mělo dojít oproti letošnímu roku ke zlevnění. V roce 2013 byla 639 Kč za gigajoule, letos 647 Kč a na rok 2015 se počítá s částkou 631 Kč. Nižší cena je dána tím, že se městu podařilo na příští rok nakoupit levnější plyn. Víc nebudou platit lidé ani za vodné a stočné. Ceny stanovuje vodohospodářské sdružení 93 obcí a měst. Podle místostarosty Václava Svobody budou stagnovat poplatky za popelnice na 500 korunách za rok za jednoho poplatníka, ceny plného jízdného v MHD na sedmi korunách.

V Domažlicích zůstane jízdné na osmi korunách. Ceny za svoz komunálního odpadu budou stejné jako loni, tedy 450 Kč na poplatníka a rok. "O vodném a stočném bude ještě jednat pan starosta se společností Chodské vodárny a kanalizace (navrhovaly zvýšení cen, s nímž ale radní nesouhlasili) a cenu tepla bude schvalovat rada města až v lednu 2015," řekla tajemnice městského úřadu Milena Vlčková.

 

Ústecký kraj

Lidé v Ústeckém kraji si příští rok připlatí nejvíce za vodu. Za některé služby zaplatí stejně nebo za ně dokonce ušetří, například za svoz odpadu v Chomutově. Levnější budou i dodávky tepla z děčínské teplárny využívající geotermální energii. Vyplynulo to z vyjádření zástupců samospráv a firem.

Voda na severu Čech zdraží příští rok o 3,9 procenta. Severočeská vodárenská společnost (SVS), která zásobuje vodou většinu obyvatel Ústeckého a Libereckého kraje, zvyšuje pro příští rok cenu o 3,57 koruny na krychlový metr, domácnosti tak budou platit za vodu 96,03 Kč včetně DPH. Od roku 2008 zdražila voda na severu Čech o více než polovinu a její cena patří k nejvyšším v zemi.

Na růst cen vody podle mluvčího společnosti Jiřího Hladíka tlačí odhadovaný pokles spotřeby a zvýšení nákladů. Nyní jde podle něho z ceny vody zhruba 33 procent na obnovu, 41 procent na provoz a více než čtvrtinu si z ceny vody bere stát ve formě různých poplatků a daní. Důvodem zdražování vody je i výrazný pokles její spotřeby. Zatímco v roce 1993 prodala SVS v průměru 159 litrů na osobu denně, dnes je to kolem 80 litrů.

Lidé v Ústeckém kraji si příští rok připlatí také za teplo. Navýšení ceny by ale nemělo být nijak dramatické. "Nárůst by se měl pohybovat kolem 2,5 procenta," řekla Miloslava Kučerová, mluvčí společnosti Severočeská teplárenská, která teplem z Komořan zásobuje Most a Litvínov. Na začátku letošního roku se cena tepla zvýšila o tři procenta.

Velké změny v cenách tepla se neplánují ani v Litoměřicích nebo Lounech. "Cena tepla z litoměřické uhelné teplárny se zvýší pouze o 0,7 procenta, plynová výtopna v Lounech hýbat s cenou nebude vůbec," řekl Lukáš Jankovský, mluvčí společnosti Energie Holding.

V Děčíně lidé za teplo v příštím roce dokonce ušetří, energie z tamních tepláren bude o dvě procenta levnější než letos. "Snížit cenu nám umožnily výhodněji nasmlouvané dodávky plynu a také úspora stálých nákladů," řekl Rostislav Brandejs ze společnosti Termo Děčín, která teplo pro město zajišťuje a v jedné z výtopen využívá i geotermální energii.

Ceny tepla vyráběného v plynových kotelnách klesnou přibližně o dvě procenta také v zařízeních společnosti ČEZ Teplárenská na Teplicku či v okolí Bíliny. Teplo z uhelných zdrojů podraží pro distributory v průměru o necelé jedno procento, což se týká Chomutov, Klášterce nad Ohří, Kadaně a Ústí nad Labem. Tam, kde ČEZ Teplárenská obhospodařuje primární i sekundární rozvody, vzroste konečná cena tepla pro domácnosti v průměru o 1,7 procenta. To je případ Teplic a Bíliny, řekl mluvčí společnosti Ota Schnepp.

Velké změny čekají lidi na severu Čech ve veřejné dopravě. Ústecký kraj u svých smluvních dopravců přechází na jednotný tarif. Od toho stávajícího se liší především tím, že cena jízdného se neodvíjí pouze od ujeté vzdálenosti, ale od rozdělení do přepravních zón. "Je to zónově-relační tarif, což znamená, že vedle jednotlivých zón zohledňuje i jejich vzájemnou vzdálenost," řekl už dříve vedoucí oddělení dopravní obslužnosti na krajském úřadu Jakub Jeřábek.

Základní cena jízdného v rámci jedné zóny bude 13 korun. Na některých trasách může být cena zvýšena v řádu několika korun. Novinkou bude znovuzavedení časových jízdenek na území celého kraje, které před lety jednotliví dopravci zrušili. Právě využitím sedmidenních, třicetidenních nebo devadesátidenních jízdenek bude podle Jeřábka naopak možno ušetřit až více než 40 procent z ceny jízdného.

Počítá se s tím, že do systému časem vstoupí i jednotlivé dopravní podniky provozující městskou hromadnou dopravu (MHD). Už od ledna bude platit na území Teplic, kde MHD provozuje společnost Arriva, která zároveň zajišťuje některé linky pro Ústecký kraj. V průběhu roku by se k jednotnému tarifu měly připojit i České dráhy.

Dopravní podniky jednotlivých měst cenové změny od ledna nepřipravují, lidé v Chomutově, Jirkově, Mostě nebo Litvínově budou jezdit za stejných podmínek jako letos.

Za svoz komunálního odpadu lidé v příštím roce někde ušetří. Například chomutovského zastupitelstvo schválilo snížení tohoto poplatku z letošních 456 korun na 250 korun za osobu a rok. Jinde se poplatky měnit nebudou, v Ústí nad Labem, Děčíně nebo Litoměřicích budou lidé dále platit 500 korun. Už několik let mají svoz komunálního odpadu zdarma obyvatelé Mostu a Teplic.

 

Královéhradecký kraj

V největších městech Královéhradeckého kraje se od 1. ledna zvednou ceny vodného a stočného. V Hradci Králové zdraží teplo a vstupné do krytého bazénu. Naopak ceny městské hromadné dopravy zůstanou stejné, měnit se nebudou ani nájmy v městských bytech, poplatky ze psů a z popelnic či sazby parkovného. Ceny elektřiny by měly v příštím roce klesnout, plyn by měl mírně zdražit.

Zdražení vodného a stočného ohlásily vodárny v Hradci Králové, Trutnově a Náchodě. V Hradci Králové a okolí cena v průměru stoupne o 2,9 procenta na 93,84 koruny za metr krychlový dodané a odvedené vody. Zdražení vodárny zdůvodnily vyššími náklady na nákup povrchové vody z řeky Orlice. U průměrného spotřebitele představuje zdražení růst nákladů o asi 90 korun za rok.

Vodárny Náchod zdraží v průměru o 1,9 procenta na 72,38 koruny za metr krychlový vody. V Trutnově cena vzroste o 9,3 procenta na 69,61 koruny za krychlový metr. Důvodem zvýšení ceny je potřeba peněz na financování zahájené rekonstrukce úpravny vody v Temném Dole. Na Jičínsku zůstane třetí rok po sobě cena 78,95 koruny za metr krychlový vody. Rychnovské vodárny zatím cenu neoznámily.

Lidé příští rok zaplatí více za dálkové teplo. Společnost Tepelné hospodářství Hradec Králové, která v krajském městě dodává teplo do 24.000 domácností, zdraží o 4,2 procenta na 488,98 Kč za gigajoule (GJ). Účet za teplo hradecké domácnosti ve třípokojovém bytě při spotřebě 25 gigajoulů vzroste přibližně o 500 korun. Do některých lokalit a některým odběratelům v Hradci dodávají teplo Elektrárny Opatovice (EOP). Cena tepla od EOP vzroste v průměru o 4,7 procenta, přičemž EOP od ledna zavádějí takzvanou dvousložkovou cenu. Samotná cena tepla z EOP klesne o 1,6 koruny na 442,52 Kč/GJ, k tomu bude odběratel platit 113 korun za jeden kilowatt sjednaného výkonu.

Elektrárna Poříčí ze skupiny ČEZ, která teplem zásobuje Trutnov a okolí, zvýší cenu o 1,85 procenta na 563 Kč za GJ s DPH. Teplárna firmy ČEZ ve Dvoře Králové zdraží o 2,71 procenta na 546 Kč/GJ. Domácnost napojená na teplárny ČEZ tak za rok zaplatí asi o 300 korun více.

Cena elektřiny by se měla v příštím roce snížit. Její regulovaná složka, která tvoří asi 60 procent výsledné ceny, zlevní o 1,2 procenta. Konečnou cenu pro spotřebitele ale určí až dodavatelé. Celkové náklady na plyn se zvýší, a to o 1,18 procenta až 4,74 procenta podle toho, k čemu lidé plyn využívají, uvedl Energetický regulační úřad.

Poplatek za odvoz odpadu ve všech okresních městech hradeckého kraje zůstane na letošní výši. Drobnou změnu udělali v Jičíně, kde hranici pro osvobození od poplatku u dětí zvedli ze čtyř na 18 let. "Město tím chce podpořit rodiny s dětmi," uvedla mluvčí radnice. Základní výměra poplatku v Jičíně činí 492 korun. V Náchodě zůstává základní sazba 650 korun, kdo však poplatek uhradí do konce února, dostane slevu 200 korun. Hradec Králové a Rychnov nad Kněžnou nechají základní taxu na 500 korunách, Trutnov na 480 korunách.

V Hradci Králové lidé v příštím roce zaplatí více za vstup na koupaliště Flošna a do plaveckého bazénu a akvacentra. Průměrné zdražení vstupného na koupaliště je zhruba sedm procent, u krytých bazénů zdražení činí 2,5 procenta. Důvodem zdražení jsou rostoucí ceny tepla pro vyhřívání bazénů, uvedla radnice.

 

Jihočeský kraj

Ceny vody a tepla zůstanou od ledna 2015 ve větších jihočeských městech přibližně stejné. Řada radnic zachovala stejné ceny jako letos, jinde se navýšení pohybuje většinou jen v rozmezí jednoho procenta. Stejně tak zůstanou většinou na stejné úrovni i tarify MHD, jen ve Strakonicích budou nově cestovat lidé nad 65 let v prvním pásmu zdarma. Vyplývá to z vyjádření zástupců radnic.

V Českých Budějovicích zaplatí obyvatelé nepatrně více za městské teplo. Doposud stál jeden gigajoule 571 Kč včetně daně a od 1. ledna to bude o 0,57 procenta více. Zatím není jasné, kolik budou lidé platit za vodu. Její cenu budou zastupitelé projednávat na svém zasedání v únoru, řekla Dana Matějková z kanceláře primátora. Jihočeské krajské město momentálně neuvažuje o změně jízdného v MHD.

Stejné ceny by měly zůstat také v Táboře. Za vodné lidé zaplatí 47,51 Kč za metr krychlový a v případě stočného to bude za stejné množství 45,78 Kč. Tyto ceny jsou garantovány do 15. září 2015, informovala Irena Kristianová z kanceláře starosty. Cena tepla pak zůstane na 689 korunách za gigajoule. "Tarify MHD se neměnily od ledna 2012," řekla Kristianová.

Také v Českém Krumlově nepočítají se zdražením energií. Vodné zůstane na částce 29,70 a stočné 32,93 Kč za metr krychlový. V obou případech jde o částky bez daně. Za vodu zaplatí stejně jako letos i v příštím roce také v Jindřichově Hradci. Tam zůstane cena vodného na úrovni 34,29 Kč a stočného 28,07 Kč za metr krychlový bez daně.

Mírné zdražení však čeká obyvatele Písku. Od 1. ledna se tam změní ceny za vodné, stočné i teplo. Za topení lidé nově zaplatí 498 Kč bez daně za gigajoule, což je o 12 korun více než letos. "I přes toto navýšení je stále cena tepla v Písku nižší než celostátní průměrná cena 2014 a je stále nižší než stávající cena tepláren v Táboře, Strakonicích či Českých Budějovicích," uvedl mluvčí radnice Roman Ondřich. Vodné a stočné v celkovém součtu bude meziročně o 0,79 procenta dražší. Tarif městské hromadné dopravy bude stejný jako letos.

Strakonická MHD chystá od ledna změnu pro lidi nad 65 let. "Ty budou moci nově využívat bezplatné přepravy, a to na základě průkazky vystavené přepravcem a pouze v rámci prvního pásma," uvedla Veronika Hřebejková ze strakonického městského úřadu.

 

Karlovarský kraj

Jen mírné zdražení veřejných služeb čeká od příštího roku obyvatele Karlovarského kraje. Mírně zdraží teplo, a to ještě ne všude, trochu se například na Chebsku zvedne cena stočného. Výše jízdného v městské hromadné dopravě zůstane ve městech zachována, některé skupiny obyvatel dokonce vyjde levněji.

Cena tepla se zvedne v Sokolově nebo v Ostrově. "Od 1. ledna se teplo zdraží o 1,5 procenta na 503 korun bez DPH, což je 578 Kč s DPH pro konečného spotřebitele," řekl prokurista společnosti Sokolovská bytová Karel Rambousek. "Navýšení ceny odpovídá zdražení tepla od elektrárny ČEZ v Tisové," vysvětlil.

Stejně se zvýší i cena tepla v Ostrově. "Navýšení o 1,5 procenta znamená nárůst ceny na patě domu na 510,50 bez DPH a 586 s DPH. Jde o nárůst jen o inflaci," řekl ředitel Ostrovské teplárenské Radek Havlan.

Naopak v Chebu i Karlových Varech by se cena tepla měnit neměla. Na ponechání ceny v Chebu se dohodlo město Cheb a společnost Terea, v níž je město padesátiprocentním vlastníkem, už v létě. Cena by tak měla stagnovat na 545 korunách za gigajoule bez DPH (626,75 s DPH). Podle mluvčího karlovarského magistrátu Jana Kopála se o ceně tepla v Karlových Varech ještě nerozhodlo. "Nájemce by měl ještě do konce roku předložit svůj návrh. Podle dohody by se ale cena tepla měla udržet nebo i mírně snížit," řekl Kopál.

Voda na Chebsku se proti letošnímu roku mírně zdraží. Zatímco vodné zůstane stejné, 34,50 koruny za metr krychlový, stočné společnost Chevak navýší o 3,50 koruny na 38 korun. Celkově se tak vodné a stočné zdraží z 69 korun na 72,50 koruny bez DPH (83,37 s DPH).

Vodárny a kanalizace Karlovy Vary, které provozují vodohospodářský majetek Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech, v příštím roce ceny vodného a stočného zvedat nebudou. Zůstane tak na průměrné ceně 63,09 bez DPH (72,55 s DPH).

Za stejné ceny jako letos budou lidé ve větších městech v Karlovarském kraji jezdit v městské hromadné dopravě. Zachovány ceny budou jak v Sokolově a Chebu, kde MHD provozují Autobusy Karlovy Vary, tak i v Karlových Varech, kde jezdí Dopravní podnik Karlovy Vary.

V Sokolově zůstane základní jízdné 14 korun (11 Kč s čipovou kartou), v Chebu 12 korun (deset korun s čipovou kartou). V Karlových Varech stojí nepřestupní jízdenka 18 Kč a přestupní 25 Kč. Karlovy Vary ale od ledna rozšiřují okruh lidí, kteří mohou využívat roční zlevněnou jízdenku za 365 korun, na studenty po dobu studia (dosud to bylo do 15 let) a na seniory od 65 let (dosud od 70 let).

 

Kraj Vysočina

Část obyvatel Vysočiny bude od ledna platit více za pitnou vodu, někde stoupne také cena tepla z centrálních kotelen. Havlíčkobrodská radnice zvýší o pětinu nájemné u nejlevnějších městských bytů. Poplatky za odpad se v pěti největších městech kraje příští rok měnit nebudou, naopak Jihlavané mohou díky lepšímu třídění poprvé získat slevu. S Novým rokem v těchto městech nepodraží ani jízdenky pro MHD.

Některé domácnosti na Vysočině čeká od ledna menší růst výdajů než před rokem. Třeba velké vodárenské společnosti nebudou měnit ceníky na Havlíčkobrodsku a na Jihlavsku. Z pěti největších měst budou mít nejlevnější dodávky vody obyvatelé Havlíčkova Brodu a Pelhřimova. Na Havlíčkobrodsku bude stát metr krychlový vody včetně stočného stejně jako letos 68,32 Kč. V Pelhřimově cena od ledna stoupne o 4,3 procenta na 67,39 Kč za metr krychlový.

Na Třebíčsku bude pitná voda se stočným v novém roce dražší o 2,28 procenta, metr krychlový bude stát 85,70 Kč. Cena na Žďársku vzroste o 1,7 procenta na 89,90 Kč, bude nejvyšší v kraji. Odběratelé zásobovaní jihlavskou divizí Vodárenské akciové společnosti platí od července 87,70 Kč za metr krychlový vody, na této úrovni by měla cena zůstat do půli příštího roku.

Nájemné v největších městech radnice většinou nezvýší. Pouze v Havlíčkově Brodě město rozhodlo o růstu nájmů u nejlevnějších městských bytů o pětinu na 59 Kč za metr čtvereční. Týká se to 370 bytů. Místostarosta Čeněk Jůzl (KDU- ČSL) postup zdůvodnil tím, že tržní nájemné je ve městě ještě vyšší. U těchto bytů nájemné naposled stouplo v roce 2010. V Třebíči se nájemné zvyšuje nejvýše o inflaci, ve zbývajících třech velkých městech zástupci radnic ČTK řekli, že platby obyvatelům městských bytů s Novým rokem měnit nebudou.

Rozdílně se příští rok budou na Vysočině vyvíjet i ceny tepla. V padesátitisícové Jihlavě budou lidé platit Jihlavským kotelnám 607 Kč za gigajoule (GJ) včetně DPH, ve srovnání s letošním plánem cena stoupne zhruba o 2,5 procenta. V Jihlavě je hlavním topivem zemní plyn. Havlíčkobrodská společnost Teplo, která rovněž spaluje zemní plyn, ponechá cenu pro spotřebitele na letošních 609 Kč za GJ.

Obyvatelé Třebíče budou za centrální dodávky tepla platit stejně jako při letošním vyúčtování 459 Kč za GJ. "Za posledních osm let jsme zdražili jen o 5,3 procenta," řekl ředitel firmy TTS Richard Horký. Firma má technologie s vysokou účinností a teplo vyrábí spalováním biomasy.

Odvážení odpadků z popelnic se lidem pěti největších měst Vysočiny v novém roce neprodraží. Nejnižší poplatek, 580 Kč, platí obyvatelé Žďáru nad Sázavou. Nejvyšší platba na hlavu je stanovena v krajské Jihlavě, činí 680 Kč. Vstupem do programu na podporu třídění odpadu, zavedeným od července, si ovšem Jihlavané mohou tuto částku snížit o 65 Kč na obyvatele. "Do motivačního programu se zatím zapojilo 6587 lidí," uvedl mluvčí radnice Radek Tulis. Program nabízí tři cesty ke snížení poplatku. Nejvíce je využívaná varianta, kdy občané odevzdají dvakrát za půl roku odpad ve sběrném dvoře.

 

Pardubický kraj

Lidem z větších měst v Pardubickém kraji se v příštím roce zvýší některé poplatky za chod domácnosti. Část měst zdražuje vodu a teplo. Ceny jízdného za městskou hromadnou dopravu nebo platby za odpady se po novém roce nezmění.

Do ceny vodného a stočného vodárny promítají nákladné investice za opravy čistíren odpadních vod a modernizaci vodovodní sítě. O několik procent zdraží voda v Chrudimi, Svitavách a Ústí nad Orlicí. Jediná chrudimská vodárna stanovuje i pevnou složku platby, jejíž cenu naopak snižuje zhruba o čtvrtinu.

V Pardubicích se druhým rokem cena vodného a stočného nemění, zůstává 80 korun za metr krychlový. Firma chce zastavit pokles spotřeby vody. Za jeden rok se snížila spotřeba vody o jeden litr na 83 litrů na osobu a den.

"Panoval názor, že se spotřeba zvýší, když nebudeme zdražovat vodné a stočné, ale za jeden rok se to neprojeví," řekl ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice Josef Fedák.

Nájemné v městských bytech se zatím zdražovat nebude. Města jej mohou navyšovat o inflaci, ale dosud tak neučinila. "Případné zdražení by proběhlo v červenci, až bude známý koeficient inflace. Loni rada zdražení nenavrhla," řekla Alena Tomášková ze svitavské radnice.

Za odpady budou lidé platit stejně. Nejvíc stojí roční platba obyvatele Chrudimi. Vydají za ni 600 korun. Například Pardubice mají o 100 korun cenu této služby nižší a dlouhodobě osvobozují děti do šest let, které mají odvoz komunálního odpadu zdarma. Zvýhodnění některých skupin zvažují i v Ústí nad Orlicí.

"Mohli bychom zavést bonusy pro malé děti a seniory od určitého věku, ale nejdřív v roce 2016. U nás teď platí každý obyvatel bez ohledu na věk 550 korun ročně, ale naše skutečné náklady jsou téměř o 300 korun vyšší," řekl starosta Petr Hájek.

Městskou hromadnou dopravu má mezi okresními městy jen Chrudim, kde se pátým rokem cena za jednorázovou jízdenku nezvyšuje, bude stát opět deset korun. O pět korun dražší je papírová jízdenka v Pardubicích a od ledna cestující změny nečekají. Ředitel dopravního podniku Tomáš Pelikán úpravu cen v průběhu roku nevylučuje.

"Bude záležet na novém vedení radnice, jestli bude chtít zdražovat. Papírové jízdenky využívá asi 15 procent cestujících, 40 procent lidí má časové jízdenky, pětina čipovou kartu s kreditem," řekl Pelikán.

Některé domácnosti z Pardubicka a Chrudimska budou mít od nového roku dražší teplo. Elektrárny Opatovice upravovaly ceník v srpnu a nově ještě od ledna. U tříčlenné domácnosti se roční platba zvýší při průměrném odběru 25 gigajoulů ročně zhruba o 500 korun na více než 11.000 korun.

Společnost Tedom Energo, která zásobuje teplem Svitavy, naopak zlevňuje o deset korun na 620 korun za gigajoule. Podle Lukáše Dobeše z třebíčské centrály společnosti se v následujících letech teplo zlevní ještě o desítky korun. "Končí nám patnáctiletá nájemní smlouva provozu, poté bude náš, čímž se nám sníží náklady a významně klesne cena tepla," řekl Dobeš.

V Ústí nad Orlicí chtějí zastavit odliv zákazníků a městská firma Tepvos cenu tepla také zlevňuje. Společnost instalovala kogenerační jednotky, které snižují náklady na výrobu tepla, a nakoupila zemní plyn za výhodné ceny, řekl ředitel divize Energetické služby Jiří Drábek.

 

Olomoucký kraj

Především s růstem cen vodného a stočného musí příští rok počítat obyvatelé měst v Olomouckém kraji. Mírně od ledna vzrostou i ceny tepla z centrálních zdrojů. Naopak poplatky za odpad v řadě měst zůstanou na letošní úrovni a některé radnice rozhodly o jejich snížení.

Cena vodného a stočného na Olomoucku příští rok vzroste o 2,5 procenta z letošních 80,26 koruny za metr krychlový na 82,28 koruny (včetně DPH). Více peněz zaplatí za vodu také lidé na sousedním Prostějovsku, kde se cena vodného a stočného od 1. ledna zvýší o 4,8 procenta z 78,09 koruny na 81,85 koruny za metr krychlový.

"Navýšení cen je nezbytné pro pokrytí inflačních vlivů, poklesu spotřeby a růstu nájemného hrazeného vlastníkům infrastrukturního majetku, které slouží k zajištění reprodukce infrastruktury," řekla mluvčí Moravské vodárenské Markéta Bártová. Připomněla, že vliv na konečnou cenu vodného a stočného pro drobné odběratele má také sazba daně z přidané hodnoty, která v roce 2015 činí 15 procent.

Zvýšení cen vodného a stočného už oznámila společnost Vodovody a kanalizace Jesenicka. Od 1. ledna 2015 na Jesenicku vzroste vodné včetně DPH o procento na 29,18 koruny za metr krychlový a stočné o 3,5 procenta na 40,23 koruny.

V některých městech si lidé příští rok připlatí za teplo. Například v Prostějově se cena tepelné energie zvýší meziročně zhruba o tři procenta, což vedení Domovní správy Prostějov zdůvodnilo rostoucími náklady na výrobu tepla. V Přerově ceny tepla na příští rok zatím nebyly stanoveny. Vedení společnosti Teplo Přerov je projedná v následujících dnech.

Mírně se zvýší ceny tepla v Olomouci, ve které zásobuje 26.000 domácností společnosti Olterm TD. "Po třech posledních letech nulového nárůstu ceny tepla pro obyvatele budeme pro rok 2015 cenu navyšovat pouze o 0,6 procenta," řekl mluvčí společnosti Milan Wagner. Zatímco letos obyvatelé Olomouce za jeden gigajoule bez DPH zaplatili 514 koroun, tak příští rok to bude 517 korun. "Pro běžnou olomouckou domácnost to bude znamenat navýšení nákladů za teplo o maximálně 150 korun za celý rok," podotkl Wagner.

Více peněz příští rok nezaplatí za svoz a likvidaci komunálního odpadu obyvatelé Olomouce či Prostějova. V Prostějově zůstane poplatek třetím rokem na 600 korunách. V Olomouci mají lidé opět zaplatit 660 korun. Poplatek za odpad olomoucká radnice naposledy zvýšila v roce 2013 po devíti letech. Dříve obyvatelé Olomouce platili 492 korun. Obyvatelé Šternberka na Olomoucku příští rok dokonce za komunální odpad zaplatí méně peněz. Zatímco letos činil tento poplatek 600 korun, tak v roce 2015 díky třídění odpadu a úsporám klesne na 550 korun.

Ve městech příští rok nepodraží ani městská hromadná doprava. S růstem jízdného se nepočítá například v Olomouci, Prostějově či Přerově. V Olomouci stojí základní jízdenka 14 korun, v Prostějově devět a v Přerově deset korun.

 

Jihomoravský kraj

V okresních městech na jižní Moravě poroste v příštím roce bez výjimky pouze cena vody. Jinak města a jimi zřizované společnosti příliš zdražovat nebudou. Nájemné v městských bytech se nemění, například ve Znojmě se jen sjednocuje. Stejné zůstávají i ceny tepla a odpadů. V některých městech však musí ještě navrhované ceny schválit zastupitelé, případně orgány firem.

Vodné a stočné zdraží o tři až šest procent, což vodárenské společnosti pravidelně odůvodňují potřebou rekonstrukcí a budováním nové infrastruktury. Levnější vodu budou mít lidé v Hodoníně, zaplatí za metr krychlový 74 korun, v Brně 75 korun. Ve Znojmě a Vyškově se blíží 85 korunám. V Břeclavi vyjde vodné a stočné na 86 korun včetně DPH.

Roční poplatek za svoz a likvidaci komunálního odpadu zůstává všude beze změny. V Brně je 670 korun, v Hodoníně 600, ve Vyškově 580, Břeclavi 480 korun. Nejlevnější je ve Znojmě, kde lidé platí 400 korun. Některá města poskytují některým skupinám obyvatel slevy. "Lidé nad 65 let a děti do deseti let mají poplatek poloviční," uvedla mluvčí Hodonína Barbora Lahová. V Břeclavi děti do šesti let a senioři platí 300 korun.

Nájemné v městských bytech se v okresních městech pohybuje nejčastěji mezi 50 a 60 korunami za metr čtvereční. "U různých bytů je různé nájemné, proto je od příštího roku sjednocujeme na 60 korunách," sdělila znojemská mluvčí Zuzana Pastrňáková. Nejdražší je nájemné v Brně. V některých lokalitách se blíží stokoruně za metr čtvereční. Žádná z městských částí ale zdražovat nechce.

Ceny tepla taktéž zůstávají na loňské úrovni. Ve Znojmě mají lidé platit 583 korun za gigajoule, v Hodoníně 630 a ve Vyškově 656 korun. Mírně se zdraží v Břeclavi. Cena z centrálního zdroje je 637 korun za gigajoule. V Brně cena tepla zůstane i příští rok stejná. Lidé, kteří odebírají teplo z výměníkových stanic a plynových kotelen Tepláren Brno, budou stejně jako letos a loni platit s daní 668 korun za gigajoule. Přesto je cena nad celostátním průměrem.

 

Liberecký kraj

Život v Libereckém kraji zdraží v příštím roce jen minimálně. Porostou sice ceny vody, třeba jízdné ve veřejné dopravě nebo centrálně dodávané teplo v Jablonci, Liberci ani České Lípě ale zdražovat nebudou. V Jablonci však zaplatí víc majitelé na dani z nemovitosti. V Turnově mohou dokonce lidé ušetřit na odpadech, pokud letos důsledně třídili do speciálních pytlů.

Zhruba o 300 korun za vodu navíc zaplatí průměrná rodina v Libereckém kraji zásobovaná Severočeskou vodárenskou společností. Ta zdražila krychlový metr vody pro příští rok o 3,9 procenta na 96,03 Kč. Ještě dražší vodu mají domácnosti na Semilsku zásobované Vodohospodářským sdružením Turnov. To zdražilo vodu sice jen o 1,95 procenta, za krychlový metr ale odběratelé zaplatí už 97,85 Kč. Ročně to pro rodinu znamená zhruba 160 korun navíc. Zdražovat bude voda i na Frýdlantsku. "O cenách ale teprve budeme rozhodovat," řekl dnes ředitel Frýdlantské vodárenské společnosti Petr Olyšar.

Zvyšovat se nebudou ceny tepla. Domácnosti napojené na centrální zásobování v Jablonci nad Nisou zaplatí příští rok 689 korun za gigajoule stejně jako letos. Po dokončení revitalizace celého systému, která je naplánována do roku 2017, by se dokonce mohla cena snížit na 650 korun za gigajoule. V České Lípě zůstane pro příští rok cena pro domácnosti na 712 Kč za gigajoule stejně jako letos. "Zdražovat nebude ani teplo v Liberci," řekl mluvčí tepláren v Liberci a České Lípě Lukáš Jankovský. Cena tepla pro domácnosti v Liberci by tak měla zůstat na 706 Kč za gigajoule.

Zdražit by nemělo ani nájemné v městských bytech. Třeba ve stotisícovém Liberci se nájemné nezvýšilo ani letos. "Ve svých pravidlech nakládání s obecními byty má město Liberec poznámku, že se každý rok k 1. červenci může zvýšit nájemné o míru inflace," řekla mluvčí magistrátu Zuzana Minstrová. Radnice spravuje 947 bytů, letos možnost zvýšení nevyužila. "Pokud se bude v městských bytech nájemné příští rok zvyšovat, pak jen o míru inflace a až k 1. červenci 2015," dodala mluvčí.

V Jablonci se v příštím roce zvýší zhruba o polovinu daň z nemovitosti. "Po přechodném snížení v letošním roce se vrací na původní úroveň z roku 2012," uvedla mluvčí jabloneckého magistrátu Markéta Hozová. Jablonec se stal v roce 2012 statutárním městem, což v následujícím roce automaticky zvedlo daň z nemovitosti o třetinu - místo koeficientu 2,5 se základní sazba zvýšila na 3,5. Protože ji radnice nestihla včas snížit, rozhodla se letos lidem ztráty kompenzovat a koeficient přechodně snížila na 1,6. "Příští rok se daň vrátí na původní úroveň z roku 2012, základní sazba daně se bude znovu násobit koeficientem 2,5," dodala mluvčí.

V Turnově mají lidé poprvé možnost ušetřit na poplatcích za odpad. Turnov od letošního roku umožnil domácnostem třídit papír, plasty, nápojové kartony a také směsné kovy, jako jsou plechovky od nápojů, konzervy nebo třeba víčka od pivních lahví. Na každý odpad je pytel jiné barvy, který domácnost zaváže a označí čárovým kódem. Za každý kilogram papíru získá na své konto 50 haléřů, za ostatní odpady dokonce 1,50 Kč. Nasbírané peníze si příští rok odečte od poplatku za odpad. Z 660 korun si ho mohou snížit až na polovinu. Zaregistrovalo se přes 1000 lidí, maximální úlevy ale dosáhli podle informací z www.turnov.cz  jen dva.

 

Zlínský kraj

Ve Zlínském kraji v příštím roce mírně podraží některé služby. Zvýší se ceny vodného a stočného, nejvíce na Kroměřížsku, které přesto zůstává nejlevnější částí kraje. V některých oblastech si lidé připlatí také za teplo a v Uherském Hradišti za MHD. Zbylí dopravci zatím ceny nemění. Zdražovat nebude ani nájemné v městských bytech a poplatky za svoz komunálního odpadu.

Vodné a stočné se na Kroměřížsku v příštím roce zvýší o 3,25 procenta. Lidé tak budou za metr krychlový vody platit včetně DPH 71,88 koruny, letos to bylo o 2,26 Kč méně. Zvýšení ceny podle předsedy představenstva společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Kroměříž Ladislava Lejsala souvisí s projekty obnovy vodárenské infrastruktury podpořenými evropskými fondy.

VaK Vsetín zvyšují cenu o necelá dvě procenta (1,50 Kč) na 77,17 Kč za metr krychlový. Podle vedení firmy se cena změní jen o předpokládanou míru inflace. O 1,37 procenta (0,99 Kč) na 73,14 koruny zdražují vodné a stočné Slovácké vodárny a kanalizace. Podle předsedy představenstva Lubomíra Trachtulce je důvodem nárůst nákladů.

Nejméně, o půl procenta (0,43 Kč), poroste cena vody na Zlínsku. Odběratelé společnosti Moravská vodárenská za 1000 litrů odebrané a následně vyčištěné vody zaplatí 86,12 koruny. Cena vody na Zlínsku je tak stále nejvyšší v kraji.

Zdražují i některé teplárny. "Jestliže byla v roce 2014 průměrná předběžná cena ve výši 598,01 Kč za gigajoule (GJ), pro rok 2015 předpokládáme průměrnou předběžnou cenu ve výši 614,24 Kč/GJ (obojí včetně DPH), což představuje nárůst 2,07 procenta," uvedl ředitel společnosti Teplo Zlín Josef Morys s tím, že výsledná cena tepla za letošní rok bude známa v lednu 2015. Zdražení nechystá Teplárna Otrokovice, GJ přijde stále na 505 Kč.

Ceny podle předsedy představenstva Michala Chmely nebude měnit ani společnost Zásobování teplem Vsetín. Mírné zdražení čeká zákazníky firmy CTZ, jež zásobuje teplem Uherské Hradiště a jejímž majoritním akcionářem je stejně jako u vsetínské firmy MVV Energie CZ. "Zdražením o 1,2 procenta, tedy ze 495 na 501 Kč za GJ, zde musíme promítnout zdražení vstupních nákladů," řekl ČTK jednatel CTZ Michal Chmela. Jen o několik korun budou teplo podle jednatele Petra Sedláčka zdražovat Kroměřížské technické služby.

Obyvatelé Zlínského kraje si nebudou muset připlatit za příměstskou autobusovou dopravu a kromě Uherského Hradiště ani za MHD. Podle vedoucího autobusové dopravy ČSAD Bus Uherské Hradiště Vladimíra Oswalda zůstává základní jízdné stejné, podraží ale měsíční, čtvrtletní a roční jízdenky, jejichž cena se neměnila od roku 2009. Například měsíční kupon pro dospělého zdraží o 20 korun a žákovský o desetikorunu.

Změny nečekají ani nájemníky městských bytů. Jen v Uherském Hradišti se podle mluvčího radnice Jana Pášmy lidem, kteří uzavřeli smlouvy letos, zvýší nájemné o inflaci. Na stejné úrovni zůstane poplatek za svoz odpadu. Ve všech velkých městech se pohybuje kolem 500 korun v základní sazbě.

 

Moravskoslezský kraj

Obyvatelé Moravskoslezského kraje si od ledna opět připlatí za vodu. Plošné zdražení poplatků a cen za další služby je ale nečeká. Například teplo sice v některých městech zdraží, v jiných ale zlevní, nájmy se budou zvedat jen v některých bytech a ani poplatky za svoz odpadu většina měst zvedat nebude.

Společnost RPG Byty, která je největším poskytovatelem nájemního bydlení v Česku a v Moravskoslezském kraji vlastní a spravuje zhruba 43.000 bytů, zvedne od 1. ledna nájemné zhruba v 9700 z nich. U ostatních bytů se nájemné v průběhu roku zvýší jen o inflaci. Lednové zdražení se bude týkat nájemníků se smlouvami uzavřenými v roce 2010 a v oblastech, kde je stále rozdíl oproti tržnímu nájemnému. U většiny bytů bude zvýšení nájmu činit do 300 Kč měsíčně. Průměrné tržní nájemné v bytech RPG činí kolem 80 Kč za metr čtvereční.

Havířov ani Karviná nájemné ve svých městských bytech zdražovat nebudou. Například v Karviné se výše nájemného pohybuje od 50 do 75 Kč za metr čtvereční měsíčně. Nájemné v bytech nebude zvedat ani jeden z největších ostravských obvodů Poruba. "Dosavadní nájemné je ve výši 50,02 Kč za metr čtvereční, noví nájemci platí 55 Kč za metr čtvereční," uvedl mluvčí obvodu Martin Otipka.

Ceny za teplo se v některých městech zvýší, v jiných sníží. Mluvčí společnosti Dalkia ČR Milan Wagner uvedl, že v Karviné a Havířově stoupnou ceny za teplo průměrně o 0,4 až 0,7 procenta. V Ostravě nebo Krnově na Bruntálsku zaplatí lidé příští rok za teplo naopak méně. "Pokles ceny tepla bytových odběrů v Ostravě v roce 2015 bude činit cca jedno procento k cenám roku 2014. Průměrná cena v roce 2015 tak dosáhne hodnoty cca 470,25 Kč bez DPH za gigajoule," uvedl Wagner. V Krnově klesne cena tepla asi o procento, v příštím roce tam budou lidé za gigajoule platit bez DPH přibližně 450 korun. Roční spotřeba tepla průměrné české domácnosti v bytovém domě je přibližně 30 gigajoulů.

Jako každoročně vroste cena vody. V Ostravě, kde vodu dodává společnost Ostravské vodárny a kanalizace, budou lidé platit 74,64 Kč za metr krychlový, což je o 0,83 Kč více než letos. Zdražení představuje 1,1 procenta a pro běžného spotřebitele to podle firmy znamená měsíčně dvě koruny navíc. Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava, která dodává vodu více než milionu lidí hlavně na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, zvýší od ledna cenu za metr krychlový o 3,13 Kč (4,28 procenta) na 76,22 Kč za metr krychlový. V cenách vody se podle společnosti odráží vývoj nákladů, jako je zvýšení cen surové vody, chemikálií nebo služeb.

V Opavě zdraží také poplatek za svoz odpadu, stoupne o 99 Kč na 495 Kč. "Došli jsme k závěru, že zdražení je nevyhnutelné. Ale i přesto bude poplatek v Česku jeden z nejnižších," komentoval to primátor Martin Víteček (ANO). V Ostravě se poplatky za odpad zvyšovat nebudou. "Platba zůstává víc než deset let na stejné úrovni 498 Kč," uvedla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. Cena za svoz odpadu se nemění v Havířově (552 Kč) ani v Karviné (500 Kč).

Jednatel společnosti Koordinátor ODIS Jan Dvořák řekl, že o případných změnách cen jízdného v hromadné dopravě v Ostravě bude valná hromada teprve rozhodovat. Žádné zásadní změny se ale podle něj nechystají. "Jen by měli být zvýhodněni důchodci, kteří budou využívat čipovou kartu ODISku," řekl Dvořák. U příměstské dopravy je v návrhu zdražení jízdenek v přímém prodeji u řidiče o jednu korunu.

Skupina CIDEM Holding, která provozuje městskou dopravu například v Karviné, Havířově, Orlové a Frýdku-Místku, ceny jízdného zvyšovat nebude. Ředitel divize osobní dopravy Jakub Vyvijal řekl, že ceny se odvíjejí od požadavků objednatelů, tedy měst. Ve městech na Karvinsku tak jízdné už několikátým rokem zůstane stejné. Ve Frýdku-Místku je MHD zdarma, cestující si musí jen koupit za 299 Kč speciální čipovou kartu, jako jízdné pak platí ročně jednu korunu.