Typický rozhovor s nespokojeným bankovním klientem vypadá zhruba následovně: „Nesnáším svojí banku, na poplatcích mě odírá z kůže.“ – „Tak ji změň.“ – „To nemá cenu, je to všude stejný.“ – „To není pravda! Stačí pár kliků na internetu, ověř si to.“ – „Ale s tím by stejně bylo tolik lítání, že se to raději nechám, jak to je.“ Poznáváte se v nespokojeném klientovi? Tak byste měli vědět, že ani závěrečná replika není pravdivá! Existuje totiž kodex mobility.
___Co je to kodex mobility
Málokdo totiž ví, že existuje takzvaný Kodex mobility bankovních klientů, který změnu banky zcela zásadně zjednodušuje.Cílem je stanovení společných a závazných principů a pravidel pro změnu banky, které zahrnují především součinnost původní banky a nové banky při procesu změny banky.
Během několika minut svým podpisem můžete zajistit nejen bezpracné otevření účtu v nové bance, ale také převedení všech trvalých příkazů a souhlasů s inkasem z původní banky do nové, jejich aktivaci, a to včetně případné komunikace s třetími stranami.
Kodex mobility se vztahuje pouze na fyzické osoby a běžné účty. Proces změny banky je skutečně velmi jednoduchý. Stačí vyplnit žádost o změnu banky a tu odevzdat na pobočce nové banky. Po předložení dokladu totožnosti vyplníte vzory dopisů, kterými o změně své banky informujete dodavatele služeb či zboží (tedy inkasující společnosti) a další strany, které vám běžně posílají peníze na účet.
Do staré banky už jen vrátíte platební karty a počkáte, až vám nová banka předá nové karty (nebojte se, bez peněz dlouho nebudete). I zrušení účtů můžete nechat na nové bance, pokud vás k jeho držení neváží další povinnosti (vlastnictví jiného produktu podmíněného existencí BÚ u dané banky; soudní spory; aj.).
Potěšitelnou informací je, že pokud starý účet rušíte po více než 12 měsících vlastnictví, nesmí si podle zákona o platebním styku banka za zrušení a převod účtovat žádné poplatky. Celý proces přitom nesmí trvat déle než 15 pracovních dní.
Základem dokumentu „Mobilita klientů – postup při změně banky“ jsou společné principy EBIC (European Banking Industry Commitee), které byly vyvinuty bankami, spořitelnami a dalšími poskytovateli platebních služeb na základě výzvy Evropské komise v roce 2008. V ČR jej zpracovala Česká bankovní asociace (ČBA).
Všechny další informace vám zcela ochotně poskytne banka, do které chcete přejít, a u bank z řady signatářů Kodexu i původní banka. Velmi jednoduché…