Ať už doma, nebo v práci, zatněte tomuhle malému, zákeřnému udavači tipec a vynuťte si na něm soukromí! Budete na něj muset "zatlačit". Možná nejste elektronicky zrovna zdatní, pár základních úkonů ale určitě zvládnete. Tato stránka vám poradí, jak smazat historii prohlédnutých stránek na internetu a historii otevřených souborů v počítači nebo notebooku.
___
Nenechte se chytit do sítě
Ta vaše elektronická mrška si opravdu pamatuje všechny internetové stránky, které jste si prohlíželi. Nedělá to z nějakého vrozeného slídilství, ale z ryze praktických důvodů - aby je příště načetla rychleji. K odstranění těchto stop nemusíte být žádný počítačový guru. Stačí v prohlížeči (zkuste záložku Nastavení) najít pokyny k odstranění tzv. cookies, dočasných souborů a historie. Po těch totiž jako po prvních půjde každý, kdo si bude chtít zašmírovat ve vašich webových zvyklostech.
Většina prohlížečů lze nastavit tak, aby vůbec historii neukládaly a aby se historie smazala hned po uzavření prohlížeče. Všechno jde samozřejmě smazat i přímo v počítači (vymazání složky TEMP nebo TEMPORARY INTERNET FILES). Pozor ale ať nesmažete omylem nějaké důležité soubory (např. tzv. systémové, které umožňují existenci a funkčnost Windows).
Historie naposledy otevřených souborů v počítači či notebooku
Ano, to jsou ty "naposledy otevřené soubory", Většinou se skrývají ve složce Dokumenty, kterou si zobrazíte z menu Start. A prozradí nejen to, jaké video, fotky nebo texty jste studovali, ale i kde jsou v počítači umístěné (to platí hlavně pro starší verze Windows). Opět není problém se jich zbavit, tedy když víte, kde je najít. Takže šup tam, označit vše a dupnout na klávesu Delete. A když nevíte? Pak je smažte přímo z toho seznamu jeden po druhém. Pozor ale abyste nesmazali soubory definitivně. Pracujte jen s menu a ne přímo se soubory. A pokud byste je omylem smazali, najdete je ve složce Koš.
Pozor na Microsoft Word
Nabonzuje původní název souboru, kdo ho založil, kdy vznikl, jak dlouho se na něm pracovalo, kde byl uložen či kdy a kým byl naposledy měněn. A například pokud píšete dřív, než soubor nějak pojmenujete, automaticky si jako název zvolí jeho první slova. A vašeho šéfa tutově nepotěší, když mu odevzdáte perfektní analýzu, ale nazvanou původně "Nuda pro starýho vopruze", uloženou ve složce "Pracovní kraviny". Nemluvě o tom, že pokud nejste opatrná, zjistí, jak jste dokument vytvářela - zda jste na něm dělali sama, které pasáže jste odněkud okopírovala a podobně. Rada je opět jednoduchá: Vytvořte ve finále zcela nový wordovský dokument, nejdřív ho pojmenujte a pak do něj vkopírujte písmenka z původního souboru. Tím nebude mít žádnou historii.
Pozor také na otevření historie wordu jedním kliknutím!Služební počítače a sledovací software
Na služebním počítači zřejmě máte "osekaná" práva a na mnohá místa se vůbec nedostanete, natož abyste je nějak měnili, či dokonce mazali. Plnou kontrolu má pouze zaměstnavatel. A věřte, že pro něj není problém zmapovat doslova každé vaše zmáčknutí klávesy a zjistit nejen to, co jste během pracovní doby dělali, ale třeba i všechna vaše přístupová jména a hesla, která používáte. No a pak vám předložit podrobnou statistiku. Že existuje něco jako ochrana soukromí?! Ale no tak... V pracovní smlouvě nejspíš máte větičku o tom, že svěřený počítač budete používat pouze k pracovním účelům. Záleží pouze na benevolenci zaměstnavatele a na tom, co na vás kdy bude chtít vytáhnout.