Jaké jsou výhody a nevýhody notebooku a netbooku? Záleží hodně na tom, co od přístroje očekáváte a na co jej budete používat. Globálně se dá říci, že na plnohodnotnou práci potřebujete spíše notebook, a na prohlížení emailů, internetových stránek nebo odesílání SMS z SMS brán stačí bohatě netbook. Notebook je větší a těžší, netbook je menší, skladnější a snáze přenositelný.
______
Je lepší notebook nebo netbook?
NETBOOK - malý, skladný, lehký, spíše na brouzdání na netu
Výhody netbooku
- Cena - Pohybuje se v rozmezí 7000 – 13 000 Kč
- Rozměry – LCD s úhlopříčkou od 8,9 do 12 palců (22,606 – 30,48 cm)
- Hmotnost – Obvykle nepřesahuje hmotnost 1,5 kila.
- Operační systém – Dle vlastního výběru z nabídek systému Windows XP, Windows Vista, Windows 7 a Linux
- Výdrž baterie – Oproti notebookům může být v provozu delší dobu (obvykle 5-10 hodin na jedno nabití baterie).
- Odolnost vůči otřesům ad. – netbooku nevadí otřesy ani pád z menší výšky.
Nevýhody netbooku
- Rozlišení monitoru – Standardně 1280 x 800
- Výkon – Ten v rámci netbooku není kdovíjak oslnivý. Obvykle se používá Intel Atom s rychlostí FSB od 400 MT/s do 533 MT/s.
- 3D aplikace – Velmi omezená je možnost 3D aplikací, pro 3D hry a jiné hledejte jinde.
- Klávesnice – I zde je největším argumentem zvyk. Zmenšenou klávesnici netbooků však bude člověk disponující velkou rukou proklínat.
- Upgrade – Omezená je zejména možnost připojování nových komponentů (hardware).
Využití netbooku
Určen zejména studentům, kteří si potřebují zapisovat na přednáškách. Využití však najde i u těch, kteří nechtějí tahat těžký notebook na cesty a hledají levnější a hlavně mobilnější řešení. Prim zde hrají kancelářské aplikace a internet, pro úpravu fotografií a stříhání videí sáhněte spíše po notebooku.NOTEBOOK - větší, těžší, rychlejší
Výhody notebooku
- Výkon – oproti netbookům nabízejí notebooky i lepší výkon, který vyjde i na nějakou tu hru. Nejnovější pecky typu Mass Effect 2 si však zahrajete jen stěží (pokud tedy nechcete utratit majlant). I zde však existuje několik tzv. tříd notebooků. Jsou jimi tzv. úsporné, Low-end, Mainstream a High-end. Standardní RAM u dnešních notebooků (zejména díky operačnímu systému Vista) se pohybuje v rozmezí 1 GB a více RAM. Samozřejmostí jsou i dvoujádrové procesory.
- Klávesnice – Odpovídá svými rozměry standardům klasické klávesnice pro stolní počítače.
- Displej – Úhlopříčka displeje dosahuje u notebooků až 20 palců (63,5 cm).
- Odolnost na otřesy – notebooku nevadí otřesy ani pád z menší výšky.
- Rozlišení – U notebooků dosahuje v závislosti na ceně až 1920 x 1200
Nevýhody notebooku
- Cena – Pokud chcete notebook trochu na úrovni, na částku kolem 10 000Kč můžete prakticky zapomenout. Na druhou stranu oproti minulosti je zlevnění i u těchto přístrojů patrné.
- Hmotnost – notebooky jsou samozřejmě mobilní. I tak však jejich váha může (s veškerými komponenty) dosáhnout i na 5-6 kilo.
- Výdrž baterie – Přestože se doba výdrže baterie neustále zvyšuje, záleží především na vás, jakým výkonem počítat potrápíte. Na jedno nabití totiž vydrží cca 2-4 hodiny, což je skutečně málo.
- Upgrade – Omezená je zejména možnost připojování nových komponentů (hardware).
Využití notebooku
Zejména těm, kteří cestují a potřebují jej stále u sebe. Tento mobilní počítač může plnohodnotně nahradit ten stolní. Výkon, zabudovaná klávesnice, modem, reproduktor i web kamera nabízí velmi dobrý standard. Je vhodný i na správu fotek a 3D aplikací.
Výběr notebooku a netbooku - na co myslet?
U notebooků i netbooků je dobré vybírat z hlediska poměr cena/výkon. Neopomenutelné jsou však i kvalitativní a ergonomické faktory. Rozhodně není ve vašem zájmu poruchovost výkonného drahého notebooku, ani slabší výkon jiného za stejnou cenu. Výběr mobilního počítače však závisí především na individuálních preferencích každého člověka. Na co brát zřetel? Materiál, procesor, displej, pevný disk, operační paměť RAM, připojení k internetu, příslušenství, značka (výrobce).
Částečně čerpáno z: www.topzine.cz, Vojtěch Kůgel