Dobré dopoledne, dnes je pondělí 23.12.2024, svátek slaví Vlasta, zítra Adam a Eva.

Zálohování počítačových dat - deset tipů, rad a postupů od odborníka

zalohovani-pocitacovych-dat-deset-tipu-rad-a-postupu-od-odbornika

zalohovani-pocitacovych-dat-deset-tipu-rad-a-postupu-od-odbornika
Záloha dat je užitečná pouze v případě, že z ní můžete v případě potřeby snadno (a kdykoliv) obnovit potřebné soubory. Data by měla být vždy uložena na dvou nosičích. S větším počtem záloh je menší šance, že o data tzv. "totálně" přijdete. Dva nosiče znamená např. PC + externí harddisk, dva externí harddisky či PC+NSA či PC+cloud apod. Pokud budete zálohovat data doma na dvou nosičích, pro případ požáru by nosiče měly být v jiné části domu nebo pokud máte byt, tak jedno (ideálně zašifrovanou) zálohu nechte např. u rodičů či sourozence a min. jednou za čtvrt roku data aktualizujte.
___
___

 

Zálohování dat - tipy a rady

1. Nevytvářejte nepotřebné zálohy, data před zálohováním vytřiďte
Nepotřebné soubory, jako jsou staré nepoužívané programy nebo nepovedené fotografie a videa, jen zbytečně zálohování prodlužují a znepřehledňují – předem je tedy ze zálohy vyřaďte.

2. Dodržujte pravidelnost
Čím kratší jsou intervaly mezi jednotlivými zálohami, tím méně dat v případě nějaké nehody ztratíte. Nejlepší je nastavit automatické zálohování. Nicméně i když se vám zrovna nechce (věřte, že vím, o čem mluvím) zálohy by měly probíhat ideálně 1x za měsíc, minimálně však 1x za čtvrt roku.
Samozřejmě je velmi podstatné, jaká data ukládáte - zda pracovní fotografie a texty nebo méně důležitá data jako jsou obrázky, které máte na jiném disku už řadu let.

3. Záloha zálohy
Kromě pravidelných záloh byste si měli občas vytvořit i další, "odolnější" zálohu, abyste vždy měli k dispozici několik kopií svých dat. O tom jsem ostatně psal již výše - data by měla být vždy zálohována na dvou nosičích a umístěna v bytě nebo domě v různých čátech - ideálně každá záloha ve zcela jiné budově (pro případ požáru).

4. Udržujte i starší verze dokumentů
K dispozici byste měli mít i dřívější verze svých dokumentů. Pak se nebudete muset bát ani nechtěného přepsání nebo smazání soborů ve svém počítači.

5. Úplné zálohy
Některé programy si ukládají důležitá data k sobě do adresářů, případně do adresářů "Users\XX\AppData\". Jde například o knihovny v Media Playeru. Jednodušší zálohy textových souborů umí udělat i Word (na jednom harddisku nebo na jiném disku připojeném k počítači).

6. Oddělení originálních dat a zálohy - krádež, požár
Krádež nebo požár jsou nepříjemné samy o sobě, a když přitom ještě přijdete o rodinné elektronické album! Zašifrovanou zálohu tedy nechte i jinde u příbuzných nebo blízkých přátel.

7. Udělejte si zálohu systému
Instalace operačního systému, všech ovladačů a programů a různá nastavení jsou zdlouhavé a nudné. Image systémové partition vám při havárii pevného disku ušetří spoustu práce.

8. Obnova datz kontejneru
Některé zálohovací programy ukládají všechny zálohované soubory do speciálního proprietárního kontejneru, do kterého se dostanete jen prostřednictvím tohoto nástroje. Běžná kopie souborů je tedy mnohem snadněji dostupná.

9. Správné uložení zálohy
Optické datové médium se zálohou (CD, DVD) by mělo být uloženo na tmavém chladném místě. Nejlepší je skladovat je odděleně například v kase boxu. Pro označení používejte jen lihový fix nebo jiný vhodný způsob. Myslete na to, že životnost CD a DVD je jen max. cca. 10 let! Důležitá starší data z CD a DVD si zkopírujte na vysokokapacitní úložné médium, abyste o data definitivně nepřišli.

10. Používejte cloud rozumně
Ponechávejte si emaily i na serveru svého providera (v MS Outlooku zaškrtněte, aby se zachovávala kopie na serveru - je to v nastavení emailového účtu) a používejte e-mailového klienta pro vytvoření lokální kopie těchto mailů, které pak můžete snadno zálohovat společně s dalšími soubory.

 

POŽÁR A ELEKTRICKÉ PŘEPĚTÍ - DVA NEJVĚTŠÍ STRAŠÁCI.

Požár

O požáru jsem již 2x psal. Ochranou je umístění záložního datového nosiče na jiném místě v bytě nebo domě - ideální je nosič zaheslovat a odnést ho např. k rodičům nebo sourozenci. Ochrana dat před požárem je pak téměř 100%ní.

Přepětí v elektrické síti nebo USB konektoru

Abyste ochránili např. externí harddisk před přepětím, po záloze (ideálně ne v den, kdy je bouřka s blesky) externí datové úložiště (flash disk, externí harddisk) odpojte z USB konektoru, event. u externího disku i z externího zdroje něpatí 220V.