Vystavili jste fakturu a stále marně čekáte na zaplacení? Půjčili jste někomu peníze, máte smlouvu nebo směnku a nechce se vám částku vymáhat? Každý má na své pohledávky oprávněný nárok, ale mnozí věřitelé nevědí, jak postupovat, když dlužník peníze nevrací. Věřitelé mají množství obav, které v řadě případů doslova nahrávají dlužníkům, aby beztarostně žili na cizí účet.
___
Mýty a fakta o vymáhání dluhů a směnek
Vymáhání dluhů je drahé.
Není. Veškeré náklady v podobě soudních poplatků a nákladů na advokáta hradí dlužník, resp. ten, kdo bude zavázán k úhradě dluhu. Pouze na počátku musí věřitel uhradit soudní poplatek, který tvoří 4% z žalované částky, minimálně však 600 Kč. U částek nižších než 15 000 Kč se hradí paušální poplatek 300 Kč.
Budu muset chodit po soudech.
Ani to není nutné. Soudní jednání se nařizují pouze ve 20 až 30 % případů a i při těchto jednáních se vychází výhradně z předložených listin. Pokud máte svoji pohledávku řádně zdokumentovánu, vaše účast na soudním jednání není nutná.
Vymáhání pohledávek je neúčinné a zdlouhavé.
Naopak, zejména u menších částek je účinnost vymáhání vysoká, v ideálním případě uplyne mezi předáním pohledávky k vymáhání a vymožením šest až sedm měsíců.
Vymáhání malých částek se nevyplatí.
Jak již bylo řečeno, zejména u menších částek je účinnost vymáhání velmi vysoká, protože dlužník je obvykle schopen snáze zaplatit dluh. Vymahatelnost dluhů klesá společně s rostoucí výší dlužné částky.
Vymáhání pohledávek s sebou nese spoustu papírování.
Nikoli. K účinnému vymáhání pohledávek potřebujete stejné podklady, které již máte k dispozici v souvislosti s účetnictvím a svojí pracovní činností. Jsou to zejména faktury a záznamy o poskytnutí služeb nebo dodání zboží - jedná se o dodací listy či předávací protokoly.