Sebeobrana nebo protiútok předměty, které máme skoro vždy u sebe nebo jsou často v naší blízkosti
Hůl - ač se to nezdá, vycházkovou nebo francouzskou holí můžete pachateli poměrně hodně ublížit nebo hůl použít na bodání, sekání, odtlačení (uchopením oběma rukama a dát do vodorovné polohy), přitlačit pachatele ke zdi horizontálně drženou holí na ohryzku ke zdi, útok holí na genitálie; zachycení za krk, stažení hlavy dolů a kop do obličeje.
Batoh, taška, jiné zavazadlo - vcelku dobře nás ochrání před útokem předmětem (bodná, sečná zbraň, bejsbolová pálka) - batohem se pokoušíme vykrývat rány. Lépe aby byl pobodán nebo posekán batoh než naše končetiny nebo dokonce naše tělo.
Židle - pokud chytneme židli nohami směrem k pachateli, můžeme se aktivně bránit rychlým bodnutím do pachatelova těla, můžeme pachatelovo tělo zachytit mezi nohy židle a přitlačit ke zdi. Židle je vynikající ochrana proti bodným a sečným zbraním, kdy se zabrání kontaktu pachatele s obětí.
Klíče - klíče na kroužku chytíme tak, aby jednotlivé klíče byly mezi prsty. Útočíme na citlivá místa - obličej, krk, genitálie. Je možné svazek chytit i tak, že jej máme jako nůž - klíče tedy držíme v uzavřené dlani a hroty klíčů směřují směrem od malíku - v pravém úhlu oproti ose ruky.
Hřeben - hroty hřebenu při přejetí přes kořen nosu způsobí bolest, velmi často krvavé zranění.
Deštník - bodání, sekání, dále podobné použití jako hůl - viz výše.
Spray - slzný spray, voňavka, barva ve spray, ad. - útočíme vždy na oči, vyřadíme tak útočníkovy zrakové vjemy, čímž je výrazně oslaben.
Kniha - útok hranou těžší knihy s rozmachem do obličeje, genitálií, břicha nebo hrudníku je velmi bolestivé.
Kufr - viz batoh
Osobní alarm - pokud se cítíte v nebezpečí, vytrhnete pojistku a alarm odhodíte opodál. Zvuk je pronikavý, pachatel buď jde zlikvidovat alarm (a vy utíkáte) a nebo utíká sám pachatel (zvuk osobního alarmu má kolem 100-120 dB a nenechá nikoho v klidu - obzvlášť v absolutní noci).
Pravidla při napadení:
- pokud jste verbálně nebo fyzicky napadeni, sledovat ruce a oči pachatele, zda nemá zbraň
- pokud by se snažil pachatel o fyzický kontakt, pokud je to možné, tak odcházíme nebo utíkáme a pokud to není nezbytně nutné snažíme se nejít do protiútoku (pachatel může mít u sebe např. nůž a jedním bodnutím nás tak připravit o život!!!)
- oslovit konkrétní osobu - "haló, pane, vy v té kostkované modré košili, pomozte mi!" - pokud se jedná o skupinu lidí, kteří jen tupě přihlížejí, tato konkrétní osoba zřejmě pomůže, protože jí bude trapné to neudělat před svědky
Jednoduché útoky:
- pokud nám pachatel šáhne na kabelku nebo zavazadlo, chytneme jeho ruku a prudce jej otevřenou dlaní (nejlépe její zápěstní hranou) udeříme do nosu, způsobí to výraznou bolest a omráčení pachatele
- pokud nás pachatel drží za oděv - ruku mu přidržíme na našem těle a opět uděláme výše uvedený útočný úder
- hodit pachateli do obličeje nějaký předmět nebo sypký materiál nebo jej udeřit zavazadlem do hlavy a několika intenzivními kopy nebo ranami na citlivá místa na obličeji nebo jinde na těle útočníka spacifikovat
Rady:
-
NEBOJTE SE BRÁNIT, ALE OBRANA NESMÍ PŘEVÝŠIT ÚTOK! POKUD VÁM NĚKDO CHCE UKRÁST KABELKU A VY JEJ POTÉ CO VÁM JI ODNÁŠÍ ZAÚTOČÍTE TAKOVÝM ZPŮSOBEM, ŽE JEJ ZABIJETE (NAPŘ. UHOZENÍM KAMENEM DO HLAVY), NEBYL JIŽ AKTIVNÍ ÚTOK, ALE MSTA A PÁCHÁTE TRESTNÝ ČIN! Z TOHOTO DŮVODU VŽDY ZVAŽTE, ZDA POUŽÍT ZBRAŇ (PISTOLI, NŮŽ, BOXER, AD.), ZPŮSOB OBRANY TEDY NESMÍ BÝT ZCELA ZJEVNĚ NEPŘIMĚŘENÝ ÚTOKU!
-
NEBOJTE SE NEPŘÍJEMNOSTÍ, KTERÉ MOŽNÁ VZNIKNOU TÍM, ŽE SE SNAŽÍTE DOVOLAT POMOCI NAPŘÍKLAD KŘIKEM! VAŠE ODVAHA VÁM MŮŽE ZACHRÁNIT ŽIVOT NEBO MAJETEK!
-
BUĎTE VELMI OPATRNÍ V NOCI A SNAŽTE SE NIKDY NECHODIT SAMI (PLATÍ HLAVNĚ PRO ŽENY)
-
BRAŇTE SE AŽ JSTE OHROŽENI, POKUD NA VÁS NĚKDO POKŘIKUJE Z 10 METRŮ, NENÍ TO ÚTOK! ÚTOK JE TO, POKUD ÚTOČNÍK SVÝMI VNĚJŠÍMI PROJEVY JASNĚ DÁVÁ NAJEVO MOŽNOU NÁSLEDNOU ATAKU NEBO JI JIŽ ZAPOČAL
-
NEVĚŘTE NIKOMU V TOM CO ŘÍKÁ - PACHATELÉ MÍVAJÍ VELMI DOBROU FANTAZII K TOMU, JAK VÁS OBELSTÍT!
-
ÚTOK NESMÍTE NIKDY SAMI VYPROVOKOVAT!
-
VYHÝBAT SE SKUPINÁM LIDÍ, KTERÉ MOHOU BÝT POTENCIONÁLNĚ NEBEZPEČNÍ. SKUPINA SE TOTIŽ VŽDY CÍTÍ BÝT SILNĚJŠÍ A PŘEDEVŠÍM ANONYMNĚJŠÍ NEŽ JEDNOTLIVEC.
-
NENECHTE SE OBTĚŽOVAT, OBTĚŽOVÁNÍ BY MOHLO VÉST K DALŠÍ ATACE - K UBLÍŽENÍ
-
SLEDUJTE SVÉ OKOLÍ A REAGUJETE NA OKOLNOSTI VČAS A AKTIVNĚ - POKUD VIDÍTE, ŽE JE NEBEZPEČNÉ INDIVIDUUM U VAŠEHO AUTA, VY JSTE UVNITŘ, OKAMŽITĚ ZAMČETE DVEŘE A NAPŘ. TRUBTE KLAKSONEM, ABYSTE NA SEBE UPOZORNILI.
-
NEVĚŘTE SOLIDNÍMU VZEZŘENÍ LIDÍ!!! VĚTŠINA PACHATELŮ TRESTNÝCH ČINŮ SE TAK SNAŽÍ VYPADAT.
-
POKUD JSTE TEN, KDO JDE NĚKOMU NA POMOC, SNAŽTE SE Z DAVU DALŠÍCH LIDÍ VYBRAT NĚJAKÉHO ČLOVĚKA, SE KTERÝM POMŮŽETE DRUHÉMU. MYSLETE MIMO JINÉ I NA VLASTNÍ BEZPEČÍ A POKUD MÁTE POCIT, ŽE JE ÚTOK V PŘESILE A V OKOLÍ NENÍ NIKDO, BY VÁM MOHL POMOCI V BOJI S ÚTOČNÍKEM, KTERÝ NAPADL UTLAČOVANÉHO, VOLEJTE POLICII NA TELEFONNÍM ČÍSLE 112 NEBO 158
Zdroj:
Bílý kruh bezpečí (BKB)
Pořad Braňme se! (Česká televize)