Příjemnou noc, dnes je pátek 27.12.2024, svátek slaví Žaneta, zítra Bohumila.

Co bylo dříve - slepice, nebo vejce? - známe odpověď z vědecké studie

 

co-bylo-drive-slepice-nebo-vejce-zname-odpoved-z-vedecke-studie-2

co-bylo-drive-slepice-nebo-vejce-zname-odpoved-z-vedecke-studie-2
Staletí se obyčejní lidé i vědci dohadovali, co bylo dříve - slepice, nebo vejce. Teprve až první léta 21.století přinesla jednoznačnou odpověď- stačilo jen dostat se dost hluboko do drůbežího rodokmenu. Přitom se zdálo, že tahle debata bude trvat navěky. Objevili se však tři odborníci přes drůbež, kteří tvrdili, že celý spor vyřešili. První bylo vejce!

___

___

John Brookfield, specialista na vývojovou genetiku z britské University of Nottingham, to odůvodnil takto: „Genetická výbava jedince se v průběhu jeho života nemění. Takže první pták, kterého bychom mohli nazvat slepicí, musel kdysi dávno existovat nejdřív ve formě embrya uvnitř vajíčka.“

 

Tři vědci vynesli ve starodávné otázce svůj verdikt

Jeho slova podporuje profesor David Papineau, zabývající se filozofií vědy: „Podle mého názoru jde o slepičí vejce, pokud je uvnitř slepice. Pokud by vejce snesl klokan, a z něho se vyklubal pštros, tak by také šlo o pštrosí vejce, a ne o klokaní.“

To všechno završuje svým praktickým pozorováním třetí z odborníků přes drůbež, Charles Bourns, předseda Výboru pro drůbež z britského Svazu zemědělců. „Bez vajec by žádné slepice nebyly.“

Ano, vypadá to celé trochu podezřele. Asi proto, že tyhle věty zazněly před šesti lety při ceremonii, která se konala u příležitosti křtu DVD s filmem Strašpytlík (v originále Chicken Little) a kam byli tihle odborníci přizváni kvůli zpestření programu. Ovšem jak Brookfield, tak Papineau mají ve své podstatě pravdu (a Bourns samozřejmě taky).
Jak už před sto padesáti lety potvrdil Charles Darwin, museli předci dnešních slepic patřit v minulosti k jinému, vývojově nižšímu druhu.

Sám také slepičí prapředky našel - je to kur bankivský, což je červeně zbarvený opeřenec, kterého si již před tisíci lety ochočili lidé v Indii.

Tenhle dlouho přetrvávající názor poopravil až Jonas Eriksson z university ve švédské Uppsale. Ten díky genetické analýze přišel na to, že prapředkem dnešního kuru domácího je ve skutečnosti kur Sonneratův, žijící divoce kde asi… ano, také v Indii. To ovšem naši otázku pořád neřeší. Ale vydržte, už se blížíme…

 

Byl první dinosaurus, nebo vejce?Byl první dinosaurus, nebo vejce?

Daleko dávnějším prapředkem drůbeže i ostatních ptáků jsou totiž plazi. To, že kostry současných ptáků a vyhynulých dinosaurů vykazují nápadné podobnosti, se ví již dávno. Pomocí genetické analýzy zbytků kostí z Tyrannosaura rexe se ale prokázalo, že jejich tkáň obsahuje bílkoviny bližší ptákům než kterémukoli jinému obratlovci naší doby.

První tedy zákonitě muselo být vejce, zřejmě nějaké dinosauří, protože slepice se vyvinuly až o mnoho milionů let později. Zbývá už jen otázka: byl první dinosaurus, nebo vejce?