Příjemnou noc, dnes je pátek 27.12.2024, svátek slaví Žaneta, zítra Bohumila.

Jak komár nebo štěnice pozná kde je člověk? Co komára láká, přitahuje a odpuzuje?

jak_komar_stenice_pozna_kde_je_clovek.jpegByl to rok 2000. Začínal jsem medicínu a protože jsem studoval i na katedře biologie, tak jsem se jednoho krásného dne s úsměvem na rtech zeptal své vyučující, zda náhodou neví, jak komár ví, kde je člověk a proč si ho nesplete třeba s jiným zdrojem tepla. Nevěděla. Ale dnes to už vím já. Tak si hezky počtěte.

orientace štěnice

Realita letního večera ...

Romantický večer, nejlépe u vody. Vrzání cvrčků, vůně květů a trávy, šumění potoka. Slunce zapadá. Chlapec s dívku se drží za ruce. S postupujícím časem však ona nepřestává oplácávat své odhalené ruce, lýtka, nakonec i tváře, až se znechuceně zvedne a zavelí k odchodu. S červenými pupínky po komářích bodnutích oba odchází.

Sladká krev a komáři - mýtus nebo faktum?

Tato imaginární slečna, která se z výletu vrátila o dost pokousanější, než její přítel, se doma zřejmě dozví, že má sladkou krev. Proto se komáři více vrhají na ní, než na jejího přítele. Výzkumy však ukazují, že „sladká krev“ jako majoritní lákadlo pro komáry zůstává spíše mýtem, než skutečností (logicky to zle zdůvodnit i tím, že každý z nás má hodnotu krevního cukru kolem 5 mol/litr krve, což se mění během dne - např. postprandiálně, tzn. po jídle se hodnota zvyšuje).
___

Co komáry přitahuje a láká?

O oblíbenosti u komářích pronásledovatelů rozhoduje několik faktorů. Vesměs souvisí s čichovými receptory.

Parfém s nasládlou vůní

Prvým je parfém. Tihle drobní predátoři milují sladké vůně. Což je často důvodem, proč více útočí na ženy, než muže. Levnější vůně se silným aroma je pro ně jako opium. Do lesa a k vodě nechť proto ženy a dívky raději používají jen deodorant, nejlépe neparfémovaný.
Mužské parfémy a deodoranty obsahují většinou více alkoholu (lihu) a tudíž tak slaďoulince nevoní. Pro komáry zůstávají až druhořadou kořistí.
Nezůstanete ale ochráněni jen vysazením deodorantu. Stejný účinek může mít i některý lak na vlasy, mýdlo, kterým se ráno myjete, či krém na vašem obličeji.

Pocení

Druhým faktorem, který vědci vypozorovali, se stalo pocení – tudíž vlhké prostředí s dostatkem tepla. Takové se ukazuje pro komáry přirozené, ve vlhkosti se narodili, teplo milují, takže obrací svou pozornost k přirozenosti a sosák s radostí zapíchnou do napoceného horkého těla, nejlépe ještě navoněného vanilkovým sprejem.

A to nejdůležitější (a námi neovlivnitelné) k orientaci pro komára - vydechovaný oxid uhličitý (CO2)

Za třetí nejdůležitější faktor, kterému se však nepokoušejte zabránit, lze označit dýchání. Komáři cítí oxid uhličitý ve vzduchu, který vydechujeme, dokáží se podle něj orientovat a navigovat sebe sama směrem k savcům.

A co štěnice?

U štěnic je to podobné. Jsou to noční tvorové, lezou po stropech a když ucítí oxid uhličitý a teplo, spadnou na odhalenou část těla. Po odsátí zůstávají na kůži začervenalé flíčky. 


Co komáry odpouzuje?

To, že přestanete před procházkou v mokřadu používat třešňové mýdlo pro ranní hygienu a nenastříkáte se vanilkovým deodorantem, však ještě neznamená, že se nestanete komáří obětí. Jen zmírníte svou atraktivitu vůči ostatním a komáří uchvatitel se začne vrhat nejen na vás, ale i na další členy výpravy. Každopádně použijte repelent. Ten (průměrně drahý) na těle vydrží 3-5 hodin, na oblečení někdy i tři dny.