Nemůžete usnout, převalujete se na posteli a v duchu proklínáte přírodu. Vyzbrojte se těmito tipy, které vám období horka pomohou přežít a vy se konečně skvěle vyspíte. Rad je více - používejte bavlnu, dejte povlečení do mrazáku, použijte egyptskou metodu spaní, dejte led před větrák, netiskněte se k partnerovi, spěte venku, schlaďte se, hodně pijte, spěte v chladnější místnosti nebo dole na patrové posteli. Další rady jsou ve článku.
___
___
1. Vyberte bavlnu
Schovejte satén, hedvábí nebo polyesterová povlečení na chladnější noci. Bavlna mnohem lépe „dýchá“ a skvěle podporuje ventilaci a tok vzduchu v povlečení a jeho okolí.
2. Povlečení v mrazáku
Dejte povlečení na chvíli do mrazáku, než půjdete spát. Ideální je, když je zabalíte do plastikového sáčku a uložíte. Povlečení sice nevydrží studené celou noc, ale nebudete se tolik potit a bude se vám lépe usínat.
3. Egyptský spánek
„Egyptská metoda“ spaní zahrnuje namočení ručníku či prostěradla do mokré vody a následné použití jako deku. Doporučujeme se nejdříve zakrýt suchým ručníkem a až na něj dát mokré prostěradlo.
4. Ledový vánek
Do menší mísy/krabičky nalijte vodu a nechte ji v mrazáku zmrznout. Poté ji nechte otevřenou před zapnutým větrákem. Vánek bude postupně odebírat tající vodu z povrchu a rozhánět ji do okolí. Úžasný ledový vítr.
5. Samotář
Víme, že tulení s k partnerovi ve spánku je krásné. Ovšem v těchto vedrech už příliš vyčerpávající. Udělejte pro tentokrát výjimku a spěte bez těsného sevření. Uvidíte, jak velký rozdíl to bude.
6. Postel – houpačka
Ideální řešení je spát venku. Vyndejte houpací síť, zavěste a připravte se na várku krásně chladného vzduchu, který díky zavěšení bude výborně proudit okolo vás a zajišťovat neustálé chlazení.
7. Doplňte vodu
Před spaním vypijte menší sklenici vody. Nedostatečná hydratace způsobuje přehřátí organismu a tudíž i špatný spánek. Nepijte příliš, aby vás z postele naopak nevyhnala potřeba utíkat na toaletu. : )
8. Zchlaďte se
Zchlaďte se před spaním velmi vlažnou vodou. Snížíte tak tělesnou teplotu a do postele půjdete nejen čistí, ale také „ledově chladní“.
9. Nižší patro
Všichni víme, že z hlediska fyzikálního, teplý vzduch vstoupá vzhůru. Tudíž vezměte své matrace i sítě a snažte se uložit ke spánku co „nejníže“, co to půjde. Matraci dejte na zem, pokud bydlíte ve více patrovém domě, běžte spát do nižších pater.
10. Mokré ručníky
Pověste před otevřené okno mokrý ručník, či prostěradlo. Vzduch vstupující do místnosti půjde přes prostěradlo a přinese s sebou vlhkost a úžasnou svěžest. Pin it Share
11. Nestůjte dlouho u sporáku
Jednoduchá rada – pokud už musíte vařit, vařte jednoduchá jídla. Nepečte, spíše jděte ven a něco dobrého ugrilujte. Vyměňte větší porce za malé, také lehčí večeře jsou lepší pro vaše zažívání.
12. Nohy v chladu
Ochlaďte celé tělo pomocí lázně studené vody, do které ponoříte nohy před spaním. Můžete také napustit kyblík studené vody, který pak necháte u postele. Během noci můžete kdykoli namočit nohy do vody a osvěžit se.
13. Domácí camping
Není nic lepšího, když můžete využít vlastní zahradu či dvorek jako místo ke spaní. Neváhejte a campujte, i když jste zrovna nikam neodjeli.
14. Roztahujte se
Využijte celý prostor postele – jednoduše se roztahujte. Pokud se končetiny nebudou dotýkat, nebudete vytvářet tolik tepla a necháte vzduch proudit okolo těla.
15. Hlavně rustikálně
Když už i v noci teplota přesahuje únosnou míru a nelze spát, pořiďte si rošt postele, který bude z více vzdušného materiálu. Ideální je postel z palet nebo bambusu. Tyto povrchy sice nejsou tolik pohodlné, ale neuchovávají tolik tepla jako klasické rošty a vysoké matrace.
16. Rýžový polštář
Rýže není jen lahodná surovina, ale také skvělý prostředek k vyplnění polštářů. Kupte nebo ušijte povlak na polštář, který pak naplňte rýží a dejte aspoň na hodinu do mrazáku. Pokud nechcete nic šít, ani kupovat, stačí místo povlaku použít ponožku. Rýže vydrží chladit přibližně 30 minut – dost času na to, aby se vám pohodlně usínalo.