Pátek třináctého je v mnoha zemích považován za nešťastný den. Pověra vznikla za dob raného křesťanství, podle prvních křesťanů byl právě v tento den ukřižován Ježíš, při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí, z nichž ten třináctý byl Jidáš, který Krista zradil.
______
Pátek třináctého - pověra
Pátek třináctého je v mnoha zemích považován za nešťastný den. Chorobná obava z tohoto data se nazývá paraskavedekatriafobie a jedná se o speciální formu fóbie z čísla 13 (triskaidekafobie). V latinskoamerických zemích je spíše rozšířena ta samá pověra o úterý třináctého.Na Velký pátek byl ukřižován Ježíš Kristus a při Poslední večeři sedělo u stolu třináct lidí a ten třináctý z nich byl Jidáš, který Krista zradil.
Zcela reálný základ má tato pověra v pátku 13. října 1307. Právě tento den začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů, po kterém následovalo mučení a smrt mnoha z těchto rytířů a následný zánik řádu. Od tohoto dne následovníci templářů považovali pátek třináctého za ďábelský a nešťastný den.