Dobré dopoledne, dnes je čtvrtek 26.12.2024, svátek slaví 2.svátek vánoční, zítra Žaneta.

Jak začít podnikat, nutné poplatky, potřebné dovednosti, podpoří vás stát?

jak_zacit_podnikat.jpgVlastní podnikání vám může přinést nezávislou obživu, skvělý pocit svobody a samostatnosti. Vyžaduje to však vytrvalost, odvahu, ekonomické myšlení, dobré nápady, finance do začátku a štěstí.

___

___

S duševní podporou rodiny se povětšinou rozlučte už předem, obvykle uslyšíte opatrnické a odrazující řeči (někdy se bohužel vyplnit mohou...). S podporou státu se rozlučte také. Socialistická vláda na živnostníky uvalila "odstrašující daň" 10.000Kč ročně ať už máte zisk nebo ztrátu. Tuto daň nemusíte platit jen pokud podnikáte méně než 12 měsíců (nebo jste student, důchodce, invalida). To, že mnoho živnostníků začne dosahovat slušného zisku a vyhrabe se z počátečních dluhů a investic do zásob až po více letech, nikoho nezajímá.

Jak začít podnikat - podnikatelský záměr


Nejprve si dobře rozmyslete obor, který znáte nejlépe a v kterém není ve vašem okolí tak velká konkurence. Nejlépe je zeptat se známých, co jim ve vašem bydlišti chybí. Když se chcete zaměřit např. na výrobu něčeho pro širší (ne lokální) trh, velice dobře si zmapujte oblast, ať po velkých investicích nezjistíte, že v dané oblasti se už více firem neuživí. Toto je jeden z hlavních důvodů, proč mnoho podnikatelů zkrachuje.
ŽL vám vydá místně příslušný živnostenský odbor Magistrátu nebo krajského úřadu. Budete potřebovat výpis z trestního rejstříku. Pak se přihlaste na finanční úřad a na správu sociálního zabezpečení. Taky ohlašte podnikání na zdravotní pojišťovně.

Schovávejte si veškeré účty vztahující se k podnikání: nákup kancelářského materiálu, telefonní karty, účty za bydlení pokud podnikáte doma atd. U pokladny vždy chtějte "daňový doklad"; musí obsahovat razítko a podpis prodávajícího. Jinak ho nemůžete uplatnit do účetnictví.

Vedení účetnictví můžete odložit až na konec roku. Pokud ho povedete sami, musíte odevzdat daňové přiznání do konce března následujícího roku. Pokud si zaplatíte daňového poradce, stačí do konce června.
 
Forma peněžního deníku není předepsána, takže pokud máte za rok položek nemnoho, vystačíte s obyčejnou tabulkou v počítači. Sloupec na datum, popis položky, sloupec na příjem, sloupec na výdaj. Sečtete dole příjmy, výdaje a odečtením dostanete zisk.
 
Vyplňování daňového přiznání už tak jednoduché být nemusí, ale i tím se dá s pokyny v ruce prokousat.

První nutné poplatky do začátku a další nutné výdaje aneb kolik vást to bude stát:

  • 1000Kč vydání živnostenského listu na jeden obor
  • 1394Kč sociální pojištění měsíčně (Nemusíte platit první kalendářní rok. Nezahrnuje nepovinné nemocenské pojištění)
  • 1218Kč zdravotní pojištění měsíčně
  • 500Kč vedení účtu v bance za rok
  • 600Kč kancelářské potřeby (faktury, razítko, vizitky, atd.)
  • 5000Kč telefonování ročně
  • 4000Kč reklama (může být samozřejmě mnohem vyšší)

K tomu připočtěte náklady na provozovnu (koupě nebo pronájem), internetové stránky (jednoduché kolem pár tisíc, složitější e-shop za 17-40.000Kč). Provoz webu na vlastní doméně www.vasefirma.cz stojí ročně kolem 2000Kč, připočítaje vaše připojení k internetu. Dále samotný nákup zásob nebo vybavení a případné pojištění. A nezapomeňme na živobytí podnikatele, něco jíst musíte.

Pro malého živnostníka tedy nejmenší počáteční investice od 50.000Kč výše. A nepočítejte automaticky, že si do dalšího roku vyděláte peníze zpět. Spíše budete potřebovat další peníze na chod firmy a případnou daň.

Rozdělení živností:

1. živnosti ohlašovací - právo provozovat živnost vzniká již dnem ohlášení na živnostenském úřadě
2. živnosti koncesované - právo provozovat živnost ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o udělení koncese (zjednodušeně řečeno po udělení souhlasu státu)

Živnosti ohlašovací dále dělíme podle nároků na odbornost na:
a) živnosti řemeslné - předpokladem je vyučení v příslušném oboru, nebo absolvování střední školy a doklad o praxi v oboru (min. 3 roky)
b) živnosti vázané - předpokladem je získání průkazu způsobilosti pro příslušnou činnost (např. vyhláška č. 50/1978 elektro, nebo přesně určené vzdělání + praxe)
c) živnosti volné - nutno splňovat pouze všeobecné podmínky (věk nad 18 let, trestní bezúhonnost)

Podporou podnikání se zabývají některé státní instituce, ale moc od nich nečekejte. Leda že byste vyráběli, vyváželi do zahraničí nebo zaměstnávali hordu zaměstnanců.