Být v Evropské unii má své výhody i nevýhody. Evropský parlament "tak trošku o nás" rozhoduje o skutečnosti, kdy se přestanou prodávat klasické žárovky. Pravdou je, že za několik let si již normální skleněné svítidlo s vláknem uvnitř, které vymyslel Edison, již nezakoupíme a pokud o ně budeme mít zájem, budeme muset zajet zřejmě do zahraničí.
___
___
Evropský parlament rozhodl, že od roku 2012 budou v celé EU k dostání pouze úsporná svítidla. Klasické Edisonovy žárovky tak po 130 letech končí. Rozhodl o tom parlamentní výbor pro životní prostředí. Ten definitivně odmítl návrh, aby přezkoumal své dřívější rozhodnutí. "Žárovkouvou revoluci" musí ještě schválit Evropská komise. To se ale v Bruselu považuje za pouhou formalitu. První podnět pro zákaz klasických žárovek vzešel z jednání nejvyšších představitelů členských států EU už v březnu 2007. Žárovky s větší spotřebou by měly z obchodů zmizet už během letošního roku. Od roku 2010 pak v regálech obchodů zákazníci najdou jen žárovky s maximálním výkonem 40 wattů.
Podle propočtů unijních institucí tak domácnost ušetří až 1500 korun a navíc se životnost oproti klasickým žárovkám několikanásobně zvětší. Klasické žárovky s rozžhaveným uhlíkovým vláknem jsou jedním z nejdéle používaných vynálezů, který za celou dobu své existence prakticky nedostál žádných změn. Americký vynálezce Thomas Edison je představil v roce 1879. o rok později na vynález získal patentové osvědčení.
Hlavní nevýhodou tradičních žárovek je nízká účinnost. Na světlo se v nich přemění pouze pět procent energie, zatímco zbývajících 95 procent se přemění na teplo.
Harmonogram stažení z truhu:
1. září 2009 matné žárovky a čiré žárovky s příkonem nad 80W (závit E27)
1. září 2010 čiré žárovky se závitem E27 s příkonem nad 65W
1. září 2011 čiré žárovky se závitem E27 s příkonem nad 45W
1. září 2012 čiré žárovky se závitem E27 s příkonem nad 7W
1. září 2013 zvyšování nároků na kvalitu
1. září 2016 všechny žárovky energetické třídy C