Dobrý večer, dnes je čtvrtek 21.11.2024, svátek slaví Albert, zítra Cecílie.

Korfbal - co je to, pravidla, jak se hraje, fotografie

korfbal_korfball_pravidla_prostejov_brno_moravska_trebova.jpgKorfbal je hra pro každého: muže i ženy všeho věku. Je rozšířen na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy. Hraje se v hale i venku. A není nijak mimořádně finančně náročný na vybavení.

korfball fotogalerie fotky brno prostějov kolín moravská třebová

korfbal_fotografie.jpg
korfbal_fotografie.jpg - korfbal_fotografie.jpg
Co je to korfbal:

Korfbal je jediná kolektivní míčová hra na světě, kde se v jednom týmu setkávají muži a ženy. I když není ve světě žádnou novinkou, ale právě stoletím prověřený způsob jak protáhnou tělo a zaměstnat přitom hlavu, v Česku se do povědomí lidí zatím příliš nedostal.

O korfbalu se říká, že je vysoce návykový. Dokud tento sport neznáte, klidně se bez něj obejdete, ale jakmile si poprvé hodíte míčem na koš, jste lapeni a závislost se už jen prohlubuje.

Světlo světa poprvé spatřil na počátku 20.století v Nizozemí. V té době prožívala tato země jednu bouřlivou změnu - byla zavedena školní výuka společná pro chlapce a dívky. Nastala tak potřeba řešit problémy v hodinách tělesné výchovy. Tehdy známé míčové hry (házená, basketbal) většinou neumožňovaly dívkám se rovnoprávně zapojit do hry.

Shodou okolností se v roce 1902 vrátil ze Švédska amsterodamský učitel Nico Broekhuijsen a přivezl s sebou úplně novou hru - ringböll, při které dvě družstva soupeřila o to, kdo na hřišti dlouhém a širokém 45 metrů vstřelí více košů do kovové obroučky.

Učitel nezaváhal a tuto hru přetvořil k obrazu svému. Vznikl tak sport, jehož pravidla podporují maximální možnou rovnoprávnost všech zúčastněných vzhledem k pohlaví, věku a vzrůstu, rozvijí kolektivní pojetí hry a omezují fyzický kontakt na hřišti.

K. je rychlá dynamická hra, kde velice záleží na týmové spolupráci. Hráč musí umět dobře střílet a nahrávat, být schopný kooperace, předvídat vývoj hry, být rychlý, obratný a vytrvalý. Hráči k. jsou vedeni k vysoce sportovnímu jednání, sebeovládání a respektování protihráčů i spoluhráčů, vyžaduje se od nich ohleduplnost a čestnost.

 

Co ke hře potřebujete, kdo ho může hrát?

Prvním potřebným vybavením je hřiště rozdělené na dvě poloviny, dvě tyče o délce 3,5 metru, dva nejspíše ratanové koše a konečně dva týmy o osmi lidech, v každém družstvu musí být čtyři muži a čtyři ženy. Hru rozhodují dva rozhodčí, ale postačuje i jeden. Hra je jednoduchá: získáváte bod, když se vám podaří prohodit míč košem soupeře. Po dvou dosažených koších (jedno na jaké straně) si družstva vymění poloviny a z útočníků se stávají obránci a naopak. Tým je totiž rozdělen vždy 2+2 na dvě čtveřice.

 

Specifika korfbalu:

  • Za prvé a hlavně, k. je týmový sport. Individuální výkony jsou pochopitelně základem, ale k. nepřeje sólování. Příslušnost k týmu znamená týmovou práci. Běhání s míčem nebo dribling jsou zakázány. Jakmile v běhu získáte míč, zastavíte se a přihrajete volnému spoluhráči.
  • Za druhé, k. je smíšený sport. Hrají muži dohromady se ženami, ale ženy jsou v taktice týmů rovnocenné: další pravidlo k. totiž říká: muž brání muže, žena ženu, vždy jen jeden proti jednomu. Přesila dva na jednoho, muž proti ženě a naopak se nepřipouští.
  • Za třetí, k. je hra taktická. Každé družstvo se snaží docílit co nejvíce bodů za pomoci taktiky svého týmu jako celku. Pravidla totiž dále ochraňují slabší nebo menší (nikoliv však nešikovnější) hráče: k. je bezkontaktní sport, kde blokování soupeře, vrážení do něj či násilné odebrání míče nejsou dovoleny. Důležité jsou technické a taktické dovednosti, nikoli svaly. A není samozřejmě povoleno ani hýbání s košem: i tak je skórování obtížné. Nepočítají se totiž koše, vstřelené z "bráněné" pozice: je důležité si nejprve vytvořit chytrou kombinační hrou volný prostor a teprve poté střílet.

 

korfbal_logo.jpgPravidla korfbalu: návod

V současné době se k. hraje především v hale, na hřišti o rozměrech 40x20 metrů. Hřiště je rozděleno na 2 poloviny. V každé z nich stojí koš - plastová nebo proutěná obroučka na stojanu bez odrazové desky ve výšce 3,5 metru nad hrací plochou. Protože je koš umístěn v 1/3 vzdálenosti od zadní čáry, je možné útočit ze všech stran. Hraje se s míčem o stejné velikosti jakou má míč fotbalový, je však těžší.

Tým se skládá ze čtyř žen a čtyřech mužů. Během zápasu se dvě smíšené čtveřice střídají v útočné a obranné roli. Každá čtveřice hraje pouze v jedné polovině neboli zóně. Ke změně rolí i zón dochází v okamžiku, kdy se skóre zápasu změní o dva body (2:0, 1:1, 0:2). V poločase se mění pouze zóny. Každý koš má hodnotu jednoho bodu, vítězí samozřejmě tým s větším počtem nastřílených košů. Hrací doba je 2x30 minut, u nižších nebo mladších kategorií jsou poločasy kratší.

Během hry je především zakázáno:

  • běhat s míčem
  • vyhýbat se souhře
  • bránit soupeře opačného pohlaví
  • jakýkoliv fyzický kontakt

Jedním z pravidel, kterým se korfbal liší od ostatních sportů, je tzv. bráněná střelba.
Pokud totiž útočník vystřelí ve chvíli, kdy mezi ním a košem stojí v dostatečné vzdálenosti obránce a aktivně blokuje střelu, ztrácí útočící tým míč.

Při porušení některého z pravidel může rozhodčí nařídit buď volný hod, nebo trestný hod (penaltu) - např. za faul při střelbě či bránění opačného pohlaví.

 


Zdroje:
korfbal.cz
korfbal.prostejov.cz