___
Nabídka ale nemusí být až tak lákavá, jak na první pohled vypadá. Koupit si totiž můžete padělek, který voní zcela jinak, rychleji vyprchá, nebo dokonce nevoní vůbec. Jako nevítaný bonus si navíc můžete odnést nepříjemnou vyrážku na místech, kde jste "parfém" použili.
Jak se vyhnout nákupu padělku?
Varovat vás mohou tyto signály:
Příliš nízká cena
Příliš nízká cena - pokud vám prodejce nabízí parférn, který v obchodě stojí několik tisíc, za pár stovek, zbystřete. Půjde buď o padělek, nebo ještě hůře - o kradené zboží. Ušetřená tisícovka pak může být nepříjemnou daní k tomu, že budete muset vysvětlovat policii, že jste netušili nic o původu podezřele levné lahvičky s vůní, kterou vám pravděpodobně zabaví.
Jiná vůně, rychle vyprchá
Parfém voní jinak a rychle vyprchá? Rozbalili jste lahvičku s objednaným parfémem, nedočkavě se navoněli a ouha - to, co cítíte, se ani v nejmenším nepodobá vůni, která na vašem zápěst ulpěla po návštěvě v parfumerii a voněla až do večera.
Kde může být problém?
Může to znamenat, že jste si koupili padělek, ale i to, že parfém byl nesprávně skladovaný a zkazil se nebo je starý. Je také možné, že prodejce vám poslal parfém vyrobený pro asijský či africký trh, který má odlišné složení a je většinou vyroben z levnějších ingrediencí.
Padělek signalizuje i to, že vůně velmi rychle vyprchá. Pozor si dejte hlavně u pouličních prodejců. Levná kopie sice voní stejně, ale budete se muset vonět několikrát denně a ve finále stejně neušetříte.
Obal parfému
Netypické a nekvalitní balení. Výrobci čas od času mění design flakonků. Pokud ale dostanete vůni v lahvičce, která se nepodobá tomu, co jste si vyhlédla na stránkách výrobce, a navíc působí levně nebo je z plastu, je pravděpodobné, že nejde o originál.
Varovat by vás měly i netypické rozměry flakonu, křivě či nedbale nalepená nebo podivně natištěná etiketa. To samé platí o krabičce, do níž by měl být parfém vždy zabalen - kvalitu parfému snižuje i vystavení světlu, před čímž originální vůni brání právě krabička. Vodítkem může být i zmuchlaný celofán, krabička omotaná lepicí páskou nebo ušpiněná od lepidla - to vše značí, že něco není v pořádku a že určitě výrobek není od skutečného světoznámého výrobce, který je uvedený na obale.
Název parfému
Padělatelé se často vyhýbají postihu tím, že okopírovanou vůni sice prodávaj v naprosto shodném balení, ale v názvu jsou nepatrné odlišnosti, např. Adibas, Diot, Chanil ... Při koupi si proto parfém nejen očichejte, ale také důkladně prohlédněte etiketu a nápisy na krabičce.
Někteří výrobci napodobenin používají jinou fintu - na balení najdete nenápadný dovětek: slova "type", "like", "inspired by" apod., tedy "jako originál, nikoli skutečný".
Reklamace, vrácení parfému a peněz
Podezřelý parfém vůbec nekupujte. Pokud jste si vůni už pořídili a výrobek se vám nezdá, nebojte se bránit. Seriózní e-shop by měl případné odlišnosti vysvětlit. Může se například jednat o limitovanou edici nebo barevné odchylky způsobené složením. Například oblíbený parfém Angel obsahuje nestabilní modrou barvu a v mnoha barevných odchylkách, od blankytně modré až po zelenkavou, ho najdete i v řadě parfumerií). Je-li parfém zkažený - což nemusí být vidět na první pohled - nebo trváte-li na tom, že jde o padělek, měl by vám prodejce vrátit peníze. S reklamací ale neotálejte, s poloprázdnou lahvičkou, kterou se budete snažit vrátit po půl roce od zakoupení, neuspějete ani u toho nejvstřícnějšího prodejce.