Pro mnoho z nás jsou oslavy příchodu nového roku spojené s popíjením alkoholu, dobrým jídlem, zábavou a tancem. Tedy pokud se to s tím alkoholem člověk přežene, pak je součástí oslav i objímání s téměř cizími lidmi a ráno obrovská kocovina. Ale každý národ má své kulturní zvyky, a tak lidé po celém světě oslavují Silvestra různě.
__
__
Někde klidněji, než u nás, jinde zase podivněji. Podívejte se na 10 nejdivnějších zvyků, kterými lidé vítají nový rok. A nezapomeňte, že i když každá země má svůj vlastní jedinečný způsob oslav nového roku, stejně všichni lidé touží hlavně po štěstí, lásce a prosperitě.
Barevné kalhotky
Podle lidí v Jižní Americe může mít barva spodního prádla obrovský vliv na události v příštím roce. Obchody ve Venezuele, Brazílii a Ekvádoru proto začínají na podzim naskladňovat pestrobarevné kalhotky, aby byly před novým rokem dobře zásobeny. Například červené spodní prádlo přináší lásku a žluté zase peníze.
Synchronizované pojídání hroznů
Las doce uvas de la suerte je španělská tradice také známá jako dvanáct hroznů štěstí. S odbíjením půlnoci se s každým úderem pojídá dvanáct kuliček vína, aby byl člověk šťastný a bohatý po celý rok. Dvanáct proto, že symbolizují dvanáct měsíců v roce
Rozbíjení talířů
Ranní probuzení do haldy střepů z rozbitého nádobí může znít dost nebezpečně, ale v Dánsku je to známka toho, že vás někdo má rád. Dánové schovávají staré a opotřebované talíře po celý rok a pak jdou a na Silvestra je hází na vchodové dveře svých přátel a sousedů. Velká hromada střepů přede dveřmi tak znamená, že máte široký okruh přátel.
Ponoření ledního medvěda
Stateční Kanaďané se rozhodli oslavit příchod nového roku tím, že se vrhnou v plavkách do ledové vody. Umíte si asi představit, jaká je v Kanadě na Silvestra zima. Ponoření ledního mědvěda praktikují také v části Severní Ameriky a Nizozemci mají dokonce svou vlastní verzi známou jako "Nieuwjaarsduik".
Prázdné kufry
Pokud si přejete v novém roce více cestovat, vezměte prázdný kufr a obejděte blok. Tak to aspoň dělají lidé v Jižní Americe. Na Silvestra tam lze potkat v ulicích stovky lidí, kteří krouží s prázdnými cestovními zavazadly městem a doufají, že jim nový rok přinese šanci vycestovat do vzdálených destinací.
Lití olova
Tuhle tradici známe i u nás, ovšem na Vánoce. Němci, Rakušané a Finové mají jeden společný zvyk i na Nový rok. Lijí do vody roztavený kov a snaží se z výsledného tvaru vyčíst budoucnost. V okamžiku, kdy má kov tvar srdce nebo kroužku, značí to, že v brzké době bude svatba. Jakékoliv tvary, které se podobají zvířatům, jsou prý signálem hojnosti.
Vítání cizinců
Skotský Silvestr je tradičně velice bujarý, oslavy provází příchod nového roku už po staletí. Říká se mu Hogmanay a važí se k němu rozličné zvyky. Jedním z nich je tazvaný first footing, při kterém lidé z ulice přicházejí blahopřát do skotských domácností. Mezi dveřmi je čeká pohárek whisky či sklenka jiného alkoholu. Podle stejné tradice se od nich očekává, že přinesou nějakou tu novoroční pozornost. Podle jedné z pověr měl být první host v domě v novém roce tmavovlasý švihák s nějakou dobrotou v kapse, láhví alkoholu v kapse a s palivem do domácího kotle - stačil prý i kus uhlí.
Vyhazování z oken
Pokud se ocitnete na Silvestra v městečku Hillbrow v Johannesburgu, pak si naplánujte oslavu uvnitř nějaké restaurace či baru, rozhodně necourejte po ulicích. Tamní obyvatelé totiž slaví svátek vyhazováním starých elektrospotřebičů z oken. A tak vzduchem létají televizory, sporáky, pračky, ale dokonce i ledničky. Tento zvyk přidělává spoustu starostí jihoafrické policii, která má co dělat, aby uchránila všechny zvědavé cizince.
Zvířecí kostýmy
Japonci se na oslavu nového roku shromáždí v buddhistických chrámech převlečení za jedno ze zvířat zvěrokruhu. Zvony chrámů musí zazvonit celkem 108 krát, což podle buddhistického náboženství symbolizuje 108 lidských hříchů. Zvonění zvonů má očistit duši od loňských hříchů.
Pálení politiků
Obyvatelé Panamy připravují na Silvestra figuríny znázorňující osoby z veřejného života, jako jsou politici a celebrity, a poté je pálí v ulicích. Figuríny, též nazývané Muñecos, jsou ještě před upálením vystaveny na předzahrádkách. Obyvatelé Panamy si jako předlohu vždy vybírají osobu, kterou mají nejméně rádi, takže procházka městem před půlnocí je dobrým průzkumem veřejného mínění.
Chleba proti zlým duchům
V Irsku je zvykem házet na Nový rok na zdi chleba, který má odehnat z obydlí zlé duchy.
Pořádná peruánská rvačka
V malé peruánské vesničce Takanakuy mají zvláštní zvyk, který se už stal světově známým. Koncem prosince se obyvatelé vesnice, kteří mezi sebou mají nevyřešené spory, pořádně poperou (včetně žen), aby do nového roku mohli vejít s čistým štítem.