___
Za bouře tam ve spánku vzplanul tesař John Hitchen a jeho dítě. Oba zahynuli. Manželka vyvázla pouze s popáleninami.
Skončila s hlavou v krbu
Poměrně dobře je zdokumentována také smrt Grace Potteové (60) z lpswiche. Žena v dubnu roku 1774 odešla v noci do pokoje, kde si chtěla vykouřít dýmku. Ráno ji nalezla její dcera prakticky totálně zpopelněnou s hlavou v krbu, v němž se už dlouho netopilo (třetí fotografie níže). Zbytky těla stále žhnuly, krb byl nasáklý tukem, ale oblečení ležící opodál bylo nedotčeno.
Z poměmě nedávné doby můžeme zmínit případ Američanky Mary Reeserové (67), která velmi podobným způsobem zahynula v červenci 1951 ve svém domě na Floridě.
Šel močit a shořel
Zajímavá varianta lidského samovzníceni se odehrála v květnu 1989 v Maďarsku. Stala se pod širým nebem, navíc měla očitého svědka. Řidič auta vystoupil, aby vykonal malou potřebu. Manželka, která zůstala ve voze, pak vyprávěla, že se kolem muže objevila modrá aura a on se skácel k zemi bez známek života. Lékař pří pitvě zjistil, že jedna z hýždí nese známky silného elektrického výboje a vnitřní orgány jsou zcela zuhelnatělé.
Objevilo se také několik případů, kdy oběti samovznícení přežily, protože se jim podařilo oheň uhasit. Z jejich výpovědí vyplývá, že se vždy probudili ze spánku a s hrůzou zjistili, že mají tělo v plamenech.
Knotová teorie
Dříve se spekulovalo o tom, že samovznícení postihuje zejména alkoholiky, kteří mají v těle velké množství lihu. Uvažovalo se také o elektrostatických jevech, neznámé duševní síle nebo kulovém blesku, ale v poslední době vítězí teorie o takzvané knotové teorii, při níž se člověk chová jako svíčka. Jeho tuk nahrazuje vosk a oheň pak hoří pomalu, ale vytrvale, aniž by se rozšiřoval do okolí. K zažehnutí požáru přitom stačí třeba jen zapadnutý popel z cigarety.