Dobrý večer, dnes je pátek 8.11.2024, svátek slaví Bohumír, zítra Bohdan.

Strava kočky - co by měla kočka žrát aby byla zdravá a čilá

strava-kocky-co-by-mela-kocka-zrat-aby-byla-zdrava-cila
strava-kocky-co-by-mela-kocka-zrat-aby-byla-zdrava-cila
Pokud vám není lhostejné, v jaké kondici bude váš kočičí miláček, neměli byste odbývat jeho jídelníček. Kočky se dnes dožívají (i díky správné životosprávě) průměrně čtrnácti let. Kočka se neobejde bez živočišných bílkovin, tuků, vyžaduje minimum sacharidů a nepotřebuje zeleninu či ovoce.
___
___


Maso je maso

Kočka patří mezi masožravce a potřebuje ve své stravě dokonce vyšší podíl (až 2/3 krmné dávky) masové složky než pes. Na misku můžete připravit jakýkoli druh "proteinové zásobárny" - nejvhodnější je hovězí, kuřecí či krůtí. Občas lze zařadit i vnitřnosti, ale nabízejte je jen výjimečně, protože obsahují velké množství vitaminu A - jeho nadbytek může kočce způsobit zdravotní komplikace (průjmem počínaje a změnami na kloubech konče).


Mráz zabije parazity ve stravě, bakterie ne

Střídat lze i způsob přípravy potravy - uvařit ji nebo podávat syrovou. Ve druhém případě je ale vhodné naporcovat krmení na přiměřené dávky a nechat 48 hodin v mrazáku, aby z něj chlad vyhnal cizopasníky.

Ovšem pozor, ani pak není syrové maso 100% bezpečné. Mráz spálí parazity, ale bakteriální infekce (např. salmonela) mu odolá.
Vaření zničí bakterie, viry a dokáže zlikvidovat i cizopasníky. 

Tuk ano, cukr ne

Až čtvrtinu objemu porce by měly zaujímat mastné kyseliny čili tuky, bez nichž se nemohou vstřebávat některé vitaminy.
Sacharidy (cukry) kočky ke štěstí nepotřebují a mlsat se naučily až s člověkem: Přesto se cukry v jejich miskách objevují (například v ovesných vločkách).
Jejich organizmus ale sacharidy nedokáže využít, pokud nejsou tepelně upraveny. Pokud potřebují cukrovou první pomoc (oslabení jedinci po nemoci nebo kojící kočky), pak je vhodnější nabídnout jim ovocný cukr (např. glukopur).

Tekutiny - pít se musí

Miska na vodu by měla být stále čistá a bez škrábanců, v nichž by se mohly usazovat choroboplodné zárodky. Vhodné jsou proto nerezové či keramické nádoby. Kočička by vodu měla mít k dispozici po celý den, aby mohla kdykoli uhasit žízeň. Při fyzické aktivitě, horkém počasí či kojení je vyšší potřeba tekutiny. Stejně tak kočky krmené pouze suchými granulemi pijí víc než jejich kolegyně, jež dostávají konzervu či syrovou potravu, která tekutinu obsahuje.

Raději kupovaná nebo doma dělaná strava

Stravu pro kočku můžete chystat sami, není ale snadné připravit vyváženou kočičí stravu. Jídelníček koček by měl být jednostranným jídelníčkem. Pokud chcete mít jistotu, že zvířátku dáváte, co potřebuje, spolehněte se na konzervy či granule. Nabídka trhu je bohatá a její kvalita se stále zlepšuje. Krmiva se liší složením, způsobem zpracování, dietetickým či věkovým zaměřením, a ač by se mohlo zdát, že všechna jsou ta nej, měli byste pečlivě vybírat. Nehleďte jen na cenu (ta vypovídá o kvalitě použitých surovin), důležitá je také pověst výrobce či výsledky nezávislých hodnocení.
Na brněnské fakultě veterinárního lékařství bylo provedeno několik výzkumů ve spolupráci s britským výzkumným centrem Waltham. Výsledky jednoznačně potvrdily zdravotní výhody průmyslově připravené stravy. Její nutriční vyváženost má blahodárný vliv na kondici mňoukajících krasavic.