Článek je určen pro teraristy začátečníky, kteří potřebují základní informace o tom jaký rozměr terária je pro zvíře zapotřebí, jaké potřebuje osvětlení, zda vyžaduje UV záření a které UV záření prochází přes sklo, jaká má být v teráriu teplota, vlhkost vzduchu, atd.
___
• Rozměry terária
Je ubikace pro našeho svěřence dost velká nebo malá? Rozměry musíme respektovat jak plošné tak i na výšku. Velikost terária volíme podle literatury, popřípadě rady některého zkušeného chovatele. Doporučuji raději čerpat informace z více zdrojů.
Malé prostory mohou logicky způsobit potíže svou stísněností. Zvíře nebude vnímat prostor, který mu byl dán jako teritorium, ale spíše jako celu. To může být velmi nesnadné třeba u pouštních a polopouštních ještěrů, jako je agama vousatá nebo ještěrkovec velký, kteří jsou zvyklí na velký prostor. Naopak příliš otevřené prostory mohou zvířatům, která žijí trvale například ve spleti křoví, způsobovat stres z otevřeného prostoru vedoucí až k agorafobii. Sem patří především chameleoni.
• Umístění
Na tomto místě je třeba také zmínit to, že ne každý může být nadšen z našeho koníčka a umístění užovky v ložnici babičky, která se děsí hadů, je více než nevhodné.
Pokud do terária alespoň část dne bude svítit slunce, je to dobré především pro psychickou pohodu našich chovanců, protože UV záření je sklem z velké části pohlceno a tudíž z něj žádný zdravotní užitek nemají. Hrozí tu ale nebezpečí skleníkového efektu a přehřátí.
• Zadní stěna
Postup na výrobu zadní stěny naleznete ve spoustě knih i na internetových stránkách. Nebudu ji zde podrobně popisovat, snad v některém příštím článku.
• Otevírání
Nejčastější otevírání je pomocí dvou rovnoběžných kolejniček položených nahoře a dole, ve kterých se posouvá sklo do stran. Sklo může držet vlastní vahou, nebo ho zajistíme západkou, popřípadě i zámkem. U takového otevírání hrozí nebezpečí, že malí hadi se protáhnou skulinou mezi skly nebo sklo při šmejdění teráriem posunou. Lze téměř s jistotou tvrdit, že kam had prostrčí hlavu, tudy se protáhne a protáhne se i neuvěřitelně malou skulinou. V mém případě se mezi skly protáhl několikatýdenní hroznýšovec duhový. Mezeru jsem poté vyplnil stavebním utěsňovacím silikonem. Další typy zavírání jsou například různé varianty klasických dvířek na pantech přilepených na skle pomocí akvarijního nebo silikonového lepidla a zajištěných magnetkou nebo zarážkou, případně otevírání shora.
U všech typů zavírání zohledníme to, že plaz je schopen při prozkoumávání terária vyvinout značnou sílu a dvířka posunout, otevřít nebo nadzdvihnout a utéct. Moje krajta tmavá přes noc nadzdvihla víko své ubikace a utekla. Víko šlo poměrně těžce otevřít a krajta měla stěží pár měsíců, přesto to dokázala a byla nalezena stočená pod stolem vedle terária.
Upozorňuji, že útěk plaza si snad můžeme dovolit, když chováme užovku nebo gekončíka, ale chováme-li velkého škrtiče nebo jedovatého hada, musíme mít ubikaci chovance a pokud možno i místnost zabezpečenou tak, aby útěk nebyl možný.
• Úkryt
– Velikost – užovce stačí dřevěná či plastová bednička, gekončíkovi dutá cihla nebo bambus, ale čím náročnější chovanec, tím náročnější může být uspokojit ho, co se týče úkrytu.
– Možnost kontroly – betonovou skalku s norou jako úkrytem nezdvihneme.
– Praktičnost – máme-li v teráriu plíseň, tak plastovou krabičku lehce vyhodíme a dáme jinou.
– Uzavíratelnost – například při manipulaci v teráriu jedovatého hada nebo agresivního chovance.
• Větev nebo kořen
Umístit větev do terária hadům je vhodné skoro vždy. Výjimkou by byli vyloženě zemní hadi, téměř nevylézající nad povrch. U běžných chovanců jako jsou užovky a hroznýšovití, je větev vítaným zpestřením a navíc o něco více rozšiřuje životní prostor našeho chovance. Na místě je upozornění, že i když větve pro hady volíme zpravidla slabší, nesmíme zapomínat na váhu našeho chovance a volit podle toho i nosnost větve. Pro krajtu tmavou proto nebude vhodná stejná větev jako pro užovku červenou.
Pro ještěry jako jsou gekoni a agamy použijeme velmi silné větve, nebo kořeny určené do akvárií. Pro chameleony a ještěry žijící ve spleti větvoví volíme větve slabé a spletité.
Větve a kořeny před umístěním do terária musíme upravit. Kořeny po zakoupení ve zverimexu či jiném obchodě důkladně vyvaříme. Větve volíme z tvrdého dřeva, například dub, buk, habr, třešeň, jabloň nebo větve z jiných stromů nepodléhající snadno hnilobě, jako třeba borovice. Větve zbavíme kůry a necháme vyschnout nejlépe několik měsíců. Potom, stejně jako kořeny, je vyvaříme a umístíme v teráriu.
Při umisťování větví jsem došel k závěru, že místo, kde se větev opírá o substrát, je nejnáchylnější k plísni či hnilobě. Ať ošetřím větev čímkoli, dříve či později začne plesnivět. Nakonec se řešení ukázalo překvapivě jednoduché. Větev jsem v místě styku se substrátem podložil plochým kamenem. Ten je i při důkladném rosení za chvíli suchý a větev je tak v bezpečí. Jednoduché řeknete, a možná něco podobného používáte běžně, mně však trvalo poměrně dlouho, než jsem na tak jednoduchou věc sám přišel.
• Bazének, nádržka na vodu
Čistota vody hraje nejdůležitější roli. Uvažme, že voda stojí v teráriu a volně se odpařuje, náš chovanec v mnoha případech do vody kálí, odpočívá v ní, či hledá úkryt, někdy se ve vodě snaží zbavit parazitů a občas ve vodě skončí i kořist našeho miláčka. Proto vodu měníme dle možností co nejčastěji a dbáme i na čistotu nádrže na vodu (na stěnách se usazuje vodní kámen). U velkých nádrží nám práci ulehčí již zmiňované malé čerpadlo s filtrem.
Ještě upozornění – i vyloženě pouštní chovanci potřebují vodu, potřebují pít. I na poušti se vzduch ochlazuje a voda se sráží.
• Osvětlení
• Teplota v teráriu
Přes relativní jednoduchost úkolu, jako je vyhřívání terária, je toto zdrojem mnoha chyb. Jaká má být teplota pro to které zvíře, se dozvíme z odborných článků v knihách, či internetových stránkách specializujících se na chov terarijních zvířat, přesto to není až tak prosté. Vytápění umístíme tak, aby vzniklo v ubikaci několik teplotních zón a zvíře mělo na výběr, kde se chce zdržovat. Nejčastěji to řešíme tak, že tepelný zdroj umístíme na některou stranu terária a druhou stranu necháme bez vytápění. Pečlivě si prostudujte zmiňované články, aby bylo jasné, který druh vytápění použít právě pro vaše chovance.
Obecně lze vytápění rozdělit na podlahové a vytápění shora. Vytápění shora je myšleno vytápění zmiňovanými žárovkami. Při svícení nebo občasném přisvěcování zářivkami, ať už jde o UV nebo klasické, nesmíme zapomínat, že i tyto zdroje světla vydávají také teplo, především tlumivky. Podlahové vytápění, to jsou topné kabely nebo kameny. Topné kameny se používají častěji, jednak je lze jednoduše koupit, položit do terária a zastrčit do zásuvky a za druhé vyhřívají jen malou část terária, část kterou chceme a teplotní gradient zde není problém. S topnými kabely je nutné počítat hned při zřizování terária a nějakým způsobem (například skleněnou deskou) je oddělit od vlastního prostoru terária. Podlahové vytápění ocení zejména ještěři z horkých oblastí savan a pouští, třeba agama osadní. Jiný problém by mohl nastat u zvířat vyžadující výrazný rozdíl mezi denní a noční teplotou. Toto lze jen velmi těžko dosáhnout třeba v panelákovém bytě.
• Vlhkost vzduchu v teráriu
• Elektroinstalace
Veškerá elektroinstalace musí být dle platných předpisů, především pak vyhlášky 50. Pokud jste méně zdatní kutilové nebo nejste přímo z oboru, přenechejte elektroinstalaci elektrikáři. Při vyrábění elektroinstalace do velkého terária nebo více terárií najednou může jít i o docela složité zapojení a improvizace zde není na místě.
Když jsem navrhoval a zapojoval elektroinstalaci do terária pro pár ještěrkovců velkých, docela jsem se zapotil. Vymýšleli jsme různé kombinace žárovek, zářivek a topných kamenů tak, aby bylo možné navolit co nejvíce variant a přitom bylo ovládání co nejjednodušší. Proto i na takovéto zapojení je často na místě schéma nebo nákres.
Nejen pro začínající teraristy platí snad již stokrát opakované pravidlo: čtěte, čtěte, čtěte. Prostě shánějte si neustále aktuální informace o svých chovancích, protože teraristika není exaktní věda a neustále se vyvíjí a mění. Sledujte informace o svých miláčcích, o zvířatech, která se chystáte chovat nebo jen tak sledujte aktuální dění v herpetologii a teraristice. Je to důležité nejen pro vás, ale i pro vaše chovance.
Zdroj:
ifauna.cz