Stránka odpovídá na otázky, zda je vhodné navštívit soudce v průběhu soudního řízení, s kým soud řeší styk s veřejností a na závěr informuje o tom, kdo řeší průtahy v řízení nebo nevhodné chování soudůc a ostatních zaměstnanců soudu, zmiňuje jak projevit nespokojenost s rozhodovací činností soudců.
___
Návštěva soudce v průběhu soudního řízení
Možná by bylo lepší nejdříve uvést, za kým jít nemůžete. Je zcela nevhodné, abyste se v průběhu soudního řízení pokoušeli o příijetí u soudce, který vás soudí. Ten vás sice může přijmout, ale většinou to odmítne s odůvodněním, že se stranami se soudce baví jen v jednací síni.
Tuto zdánlivě nepochopitelnou odměřenost možná pochopíte, když si představíte, že by soudce jednal ve své kanceláři o probíhající kauze s protistranou bez vaší přítomnosti. Jistě by vám to vadilo a měli byste pocit, že byla porušena zásada "rovnost zbraní."
Podatelna, soudní síň a soudní kancelář (oddělení) - místa kde se pracovníci soudu stýkají s veřejností
U soudu jsou pracoviště, která jsou přímo určena pro styk s veřejností. Především je to podatelna, jednací síň a soudní kancelář (oddělení). Nepleťe si to se soudcovou kanceláří, to je zásadní rozdíl. V soudní kanceláři jsou spisy připravené k nahlédnutí, vedoucí, které vám podají informace o řízení, v kanceláři soudce je osoba, která řízení vede a bavit se s vámi mimo jednací síň příliš nebude.
Dále styk s veřejností zprostředkovávají předsedové a místopředsedové soudu
Mezi osoby, které mají povinnost stýkat se s veřejností, patří předsedové a místopředsedové soudů. Na ty se můžete obracet píésemně i ústně, pokud si budete stěžovat na průtahy v řízení nebo na nevhodné chování soudců a ostatních zaměstnanců soudů.
Nelze si stěžovat na rozhodovací činnost soudců. Do té nemůže předseda soudu (ale ani ministr, prezident nebo třeba generální tajemník OSN) v žádném případě zasahovat. Rozhodnutí posuzuijí jen instančně vyšší soudy na základy opravných prostředků.