Dobré odpoledne, dnes je neděle 24.11.2024, svátek slaví Emílie, zítra Kateřina.

Platba kartou nebo mobilem přiložením ke čtečce - výhody, nevýhody, bezpečnost, informace

bezdotykova-bezkontaktni-platba-kartou-mobilem-informace.jpeg

bezdotykova-bezkontaktni-platba-kartou-mobilem-informace.jpeg - bezdotykova-bezkontaktni-platba-kartou-mobilem-informace.jpeg
Placení hodinkami, klíčenkou nebo nálepkou na mobilu se brzy dostane i do České republiky. Jako první nabídne bezkontaktní platbu kartou Česká spořitelna ve spolupráci se společností VISA. Bude možné platit zboží a služby zatím do výše 500 Kč. Kartu je možné ale použít i klasickým způsobem (s PINem).

___
___

Bezkontaktní karty, platby mobilem a čipem např. na hodinkách

Banky zavedou bezkontaktní karty a platby mobilem, chtějí bezhotovostní operace dostat do míst, kde zatím vládne cash (pozn.: přímá platba penězi).
Platit kartou bude brzy pohodlnější a rychlejší než dosud. Při nákupu se karta jen přiloží ke čtečce a placení tak bude trvat zlomky vteřiny.
Zároveň se chystají platby mobilem. Bezkontaktní a mobilní platby jsou pro banky novou šancí postupně vytlačit hotovost z obchodů. Tak silná vlna novinek tu dlouho nebyla. Naposledy při zavádění čipových karet před pěti lety.
České banky vykázaly i za loňský rok vysoké zisky a investice do nových technologií si nyní mohou dovolit.

paypass-cip-klicenka.jpegpaypass-mobil.jpeg
paypass-mobil.jpeg - paypass-mobil.jpeg
paypass-karta.jpeg
paypass-karta.jpeg - paypass-karta.jpeg


Bezkontaktní karty existují a fungují již od roku 2007

Navíc zase tolik neriskují. V případě bezkontaktních karet jde o vyzkoušenou věc. Od roku 2007 fungují ve Velké Británii a používají je i klienti bank v dalších pěti evropských zemích. Od loňska mimo jiné také na Slovensku. Jednotlivé tuzemské banky prostě mají po ruce další zbraň, jíž na nějakou dobu mohou získat náskok před konkurenty, kteří bezkontaktní karty nebo mobilní platby zavedou o něco později.


Ideální pro drobné rychlé platby

Technologické novinky jsou k dispozici a čas k jejich využití nazrál. Češi se naučili platebními kartami více platit a nyní je šance, že se díky těmto novinkám dostanou bezhotovostní platby i do prostředí, kde se zatím příliš neobjevují. Typickým příkladem může být třeba doprava, placení novin nebo nákupů v různých menších občerstveních, kde lidé zatím stále platí převážně hotově.

S nejnovějšími způsoby pohodlnější platby se chtějí předvést hlavně velké tuzemské banky (Česká spořitelna), které potřebují udržet klienty před nástupem nových bank.

Jak to vidí jednotlivé banky?

Na český trh se navíc letos (2011) chystá rakouská internetová Zuno Bank a rovněž nová retailová banka PPF. Nové banky mohou ohrozit zejména Českou spořitelnu, která má nejvíce klientů.
Kromě České spořitelny už záměr potvrdila i Komerční banka a ČSOB. Čtyřka na trhu UniCredit s tím počítá až v příštím roce. Raiffeisenbank se doposud nevyjádřila.

Reiffeisenbank - platba mobilem je pro nás priorita

„V této chvíli se soustřeďujeme na platby mobilem, které se nám zdají perspektivnější. Platby se budou čím dál více přesouvat na mobil,“ říká Tomáš Kofroň, mluvčí Raiffeisenbank, jež spolu s Českou spořitelnou, GE Money, UniCredit Bank a se všemi třemi operátory připravují spustit na podzim platby prostřednictvím mobilu.

Časový odklad v zavádění bezkontaktních karet u UniCredit Bank a Raiffeisenbank způsobuje chystaný přechod na nový bankovní systém, který je pro obě banky logickou prioritou. Když bezkontaktní platby vzbudí očekávaný zájem, tak s nimi budou muset postupně vyrukovat všichni tuzemští vydavatelé karet.

Používání PINu

S nástupem bezkontaktních plateb čeká banky vysvětlovací kampaň. Až dosud klientům vštěpovaly, že nejbezpečnější jsou čipové karty používané v kombinaci s PIN. Bezkontaktní karty budou také čipové a bude je možné používat i standardním způsobem. Zároveň budou sloužit i pro nákupy bez PIN. To může u lidí vzbudit obavy, že při ztrátě karty přijdou o peníze. Podle bankéřů to však v tomto případě platit nebude.

Zneužití a zráta karty nebo čipu

Pokud klientovi banky někdo kartu ukradne a zneužije ji bezkontaktně, budeme ho banka plně kompenzovat. Obdobnou praxí se totiž řídí všechny banky.

Případné ztráty ze zneužití bezkontaktních karet by bankám měly bohatě vynahradit nové příjmy, k nimž se prostřednictvím drobných nákupů chtějí dostat.

Banky chtějí vydělat

V České republice se dá očekávat limit pro bezkontaktní platby 500 Kč. Částka vychází ze statistik využívání v Evropě. Jde o kombinaci pohodlí pro klienta a bezpečnosti.
Větší pohodlí při placení má lidi více přesvědčit k placení kartami. Zatím totiž Češi stále vybírají z bankomatů třikrát více peněz, než utratí v obchodech.
Přitom například za výběr dvou tisíců korun z bankomatu inkasují banky od svého klienta kolem pěti korun, za nákup s kartou inkasují od obchodníků od 0,4 do čtyř procent, tedy o řád více.

Statistiky

  • 3,9 tisíce bankomatů bylo v Česku ke konci roku 2010. Meziročně se jejich síť rozšířila o pět procent.
  • 9,3 milionu karet vydaly banky ke konci roku 2010. Meziročně se jejich počet zvýšil o 2,4 procenta. Na 80 procent z nich je debetních, které jsou z 97 procent čipové.
  • 65 tisíc obchodních míst přijímalo koncem roku 2010 karty. Jejich počet tak meziročně vzrostl o čtyři procenta. Počet e-shopů přijímajících karty se zvýšil o 26 procent.

Kde všude vidí banky největší uplatnění pro bezkontaktní platby

  • Super/hypermarkety
  • Rychlé občerstvení, minimarkety
  • Lékárny, drogerie
  • Restaurace, kavárny

Bezkontaktní platební karty - výhody

  • Při placení ji klient nedává z ruky, po celou dobu má kartu na očích.
  • Menší částky se dají platit rychleji a pohodlněji - jen přiložením karty ke čtečce bez použití PINu
  • Banka kompenzuje všechny ztráty z bezkontaktních plateb
  • Bezkontaktní platby půjdou do míst, kde karty zatím neberou

Nevýhody bezkontaktních platebních karet

  • Využití funkce bezkontaktní platby bude omezeno určitou částkou, velké rozšíření do obchodní sítě se odhaduje do 3 až 4 let
  • Klient neví, při jakém počtu transakcí musí takovou platbu autorizovat vložením do platebního terminálu a PINem, což ho z počátku může rozladit a znejistit
  • Obchodníci si ke starším terminálům musí pořídit nové čtečky
  • Klient, který bude chtít bezkontaktní platby uplatňovat dřív než mu banka dosavadní kartu zdarma vymění při ukončení její platnosti, za kartu ni bude muset zaplatit

Jak to funguje?

Bezkontaktní platby jsou velmi jednoduché. Stačí přiložit platební kartu k terminálu a máte zaplaceno. Do 500 korun budou transakce bez autorizace PINem.

Pro bezkontaktní platby se vžil termín PayPass. To je však projekt, který zaštiťuje společnost MasterCard. Konkurenční VISA takové platby nazývá PayWave.

Aby bylo možné kartu akceptovat, musíte ji přiložit velmi blízko k terminálu. Nemůže se tedy stát, že byste prošli kolem snímače a nechtěně provedli transakci.

Bezkontaktní platby se často využívají například při placení v trafikách, v městské hromadné dopravě, rychlých občerstveních a za parkování.

V cizině existují i automaty na jídlo, kde můžete zaplatit pomocí bezkontaktní platby.

 

Na Slovensku jsou bezkontaktní karty již používány

Na Slovensku mají platby bez zadání PINu úspěch. Kromě "Bratislavské karty" je od ledna na Slovensku novinkou předplacená nálepka s technologií PayPass (více o "Bratislavské kartě" čtěte ZDE). Nálepku pořídíte za 25 nebo 50 eur a můžete s ní platit až do vyčerpání kreditu. Vydavatelem je Volksbank, která také vyrábí hodinky s bezkontaktní technologií.

 

Placení čipem v hodinkách

V hodinkách je v podstatě debetní karta, která umožňuje bezkontaktní platbu. Pomocí hodinek však nemůžete zaplatit víc než 20 eur. Je to tedy spíš módní záležitost, než pomocník na běžné placení.

 

Jak je to s bezpečnostní?

1. Kartu MasterCard PayPass nemusíte vůbec dávat z ruky a můžete tak po celý čas transakce dohlížet na její průběh.

2. Aby bylo možné kartu PayPass akceptovat, je třeba ji přiložit velmi blízko ke snímači. Obvykle do vzdálenosti dvou až pěti centimetrů, což úplně vyloučí možnost načtení informací jiným zařízením. Během transakce si předají karta a terminál zašifrované bezpečnostní údaje. Tím je zajištěno, že karta nemůže být zneužita použitím neautorizovaného terminálu nebo jiným čtecím zařízením.

3. Karta PayPass je dále opatřená bezpečnostním čipem a zabudovanou rádiovou anténou, takže zákazníkům poskytuje výhody vyspělé technologie porovnatelné s technologií běžných čipových karet (Chip-and-PIN).

Statistika, počet platebních karet a obchodních míst pro přijímání karet k 31.12.10

Počet vydaných karet: 9 268 914 ks

Počet obchodních míst přijímajících karty: 65 293 míst

ZDROJ: SDRUŽENÍ PRO BANKOVNÍ KARTY

Google wallet a platby mobilem:

30.5.2011 - Google představil minulý týden ve Spojených státech ambiciózní projekt Peněženka. V náležitě vybavených obchodech nabídne pohodlné a rychlé placení pomocí jednoduché aplikace v mobilu. Na bezkontaktní platby si ovšem brousí zuby i mnozí další – mezi nimi mobilní operátoři. Podaří se tedy velkému Googlu prosadit plán, o němž banky, operátoři a výrobci mobilů sní už nejmíň deset let?
Více zde.