Med byl odjakživa považován spíše za vzácnost a lék. Už starověcí Řekové byli přesvědčeni, že med je receptem na dlouhověkost. A královna Kleopatra, která je známá tím, že ráda pečovala o své tělo, si dopřávala koupele v oslím mléce a medu.
___
___
Léčba včelím bodnutím, jedem a medovými produkty - apiterapie
Apiterapie se zabývá využíváním včelích produktů k léčebným účelům. Včely ve svém těle umí odfiltrovávat z přineseného nektaru či medovice cizorodé látky jako jsou např. těžké kovy. V apiterapii se využívají všechny včelí produkty počínaje medem, přes propolis, včelí mateří kašičku, květový pyl až po včelí jed. Samozřejmě každý pro jiné účely. Apiterapie může pomoci při
-
zánětech kloubů,
-
dně,
-
roztroušené mozkomíšní skleróze,
-
při depresích,
-
únavě nebo nachlazení.
Najděte si svého včelaře
Jistě mi dáte za pravdu, že nejlepší zelenina a ovoce jsou z vlastní zahrádky. Nejinak je to s medem. Nejlepší med je z našeho blízkého okolí. Med z Číny je sice levnější a čaj nám v zimě taky osladí, ale z jakých rostlin jsou pyly v něm obsažené? Jak se s tím vyrovná náš imunitní systém už tak dost zkoušený ze všech stran? Možná i proto přibývá stále více lidí, kteří mají alergii na med. Naskýtá se otázka, zda-li to je alergie na med nebo na pyly v medu obsažené.
Rady týkajících se uchování medu
-
Med by se neměl nikdy zahřívat nad 45 °C, ztratí tak cenné látky. Pozor tedy při slazení teplých nápojů!
-
Zkrystalizovaný med není na závadu. Stačí nádobu s medem ponořit do teplé (ne horké) lázně a med opět získá svou původní konzistenci.
-
Med má rád sucho, chladno a temno. Nádobu pečlivě uzavřete, aby obsah nepřijal vlhkost a pachy.
-
Zbytky medu lákají včely a ty by se mohly nakazit chorobami, proto sklenice dobře vymyjte, dřív než je prázdné vyhodíte do popelnice.