Bolesti v krku? Věděli jste, že tento nepřijemný pocit způsobuji také stres a únava? Bolest v krku není sama o sobě nemocí, ale příznakem onemocnění. Pocit škrábání a pálení, který začíná vzadu v ústech a šíří se dolů k hrtanu, je většinou vyvolaný zánětem. Pokud je sliznice v krku podrážděná nebo napadená infekcí, organismus odpoví tím, že vyšle do postižené oblasti více krve, která přináší bílé krvinky a protilátky ke zvládnutí infekce.
___
___
Následkem je potom zarudnutí, zduření a bolest v krku. Nejčastějšími příčinami bolestí v krku jsou bakteriální a virové infekce. Svou roli ale hraje i alergie, znečištěné ovzduší, suchý vzduch a tabákový kouř. Viry vyvolané nachlazením napadají sliznici v hrdle přímo, v případě alergie vzniká bolest v krku následkem přítomnosti většího množstvi hlenu a otoku sliznic. Při virové infekci bývá nástup bolestí prudký, ale bolest v krku také rychleji odchází a její průběh je mírnější. Bakteriální infekce je vždy těžší, způsobuje silnou bolest v krku, obtíže při polykání aje provázena horečkou.
Vitamín C vyhráváPotravní doplňky jsou určeny k posílení imunitního systému, pomáhají hojit zanícenou tkáň v hrdle a zmírňovat bolest. Není-li doporučeno jinak, mají se užívat společně a tak dlouho, dokud trvají příznaky. Mohou se rovněž kombinovat s volně prodejnými léky i s předepsanými antibiotíky. Vitamin C pomáhá zvládat infekce horních dýchacích cest, které způsobují bolest v krku. Může také snižovat tvorbu zánětlivých protilátek u alergiků. Česnek a echinacea mají antivirové a antibakteriální vlastnosti.
Zinkové pastilky
Při nachlazení zkuste zinkové pastilky, mohou vám pomoci zažehnat bolest v krku a podle vědeckých studií mohou zkrátit trvání nemoci. Nesnášíte-li chuť zinku, pijte čaj z amerického jilmu nebo proskurníkového kořene. Tyto léčivky pokryjí sliznici, což usnadní polykání a zmírní bolest. Americký jilm také obsahuje složky, které potlačují infekce a alergické reakce. K posílení imunitního systému přidejte do čaje ještě několik kapek vodilkové tinktury - je zvláště účinná proti bakteriálním infekcím, protože obsahuje protizánětlivou složku berberin. Máte-li silně zduřené sliznice, můžete si přidat lékořici (sušený kořen nebo tinkturu); při vysokém krevním tlaku ji však neužívejte.
Kdy vyhledat lékař při bolesti v krku:
- je bolest v krku velmi silná - může to být bakterlální infekce
- máte horečku přes 38 °C bez příznaků nachlazeni
- máte velmi silné polykací obtíže
- objeví-li se zároveň vyrážka na kůži
- trvá-li nepříjemná bolest v krku déle než 1 týden.
Rady při bolesti v krku:
- Páleni v krku zmirňuje časté kloktáni během dne. Zkuste tato bylin ková kloktadla: vroucí vodou spařte směs vodilky, lékořice, malinového listí a amerického jilmu, sceďte a vychlaďte, aby byl čaj vlažný; nebo přelijte Lžičku šalvěje 200 ml vroucí vody, nechte zchladnout a sceďte.
- Lékař by vám neměl předepisovat antibiotika, není-lí potvrzeno, že jde o bakteriální infekci. Antibiotika totiž mohou zničit ve střevech užitečné bakterie, které udržují správnou funkci zažívaciho ústrojí; doplňte je proto užíváním probiotik.
- Zinkové pastilky mohou pomoci zvládnout nachlazeni a zabránit rozvoji velmi nepříjemných bolestí v krku.