Nepříjemný zdravotní i kosmetický problém, bradavice, může potkat každého z nás. O jejich vzniku a odstraňování koluje řada mýtů. Znáte je? Příčinou bradavic je virová infekce, kterou se můžeme nakazit například ve veřejných bazénech nebo v dětských kolektivech. Odjakživa se lidé snaží nějak s nimi "zatočit". K častým metodám patří jejich vyřezávání nebo vytrhávání. Nemocní je ale také propichují, podvazují nití, potírají menstruační krví, krví zvířat, bezbarvým lakem na nehty a podobně.
___
___
Jak "získá" člověk bradavici
Nejčastěji se člověk bradavicemi nakazí prostřednictvím infikovaných šupinek kůže. Ty ulpívají např. na podlahách šaten, sprch a okolí bazénů.
Rozmočená kůže je pro viry a plísně propustná. Mnozí lidé se domnívají, že zabránit šíření bradavic lze zakrytím postiženého místa, například náplastí. To ale neplatí vždy. Dalším zdrojem nákazy kožním onemocněním totiž může být samotná voda.
Bradavice se mohou při neopatrném zacházení rozšířit i na zdravou tkáň. Nelze proto doporučit bez konzultace s kožním lékařem mechanicky "samoléčbou" kožní výrůstek odstraňovat. Další oblíbenou metodou je potírání bradavic nejrůznějšími roztoky a tekutinami. Někteří lidé věří, že při odstranění bradavic jim pomůže bezbarvý lak na nehty, menstruační krev či krev některých mrtvých zvířat. Proti tomu se zdá být účinné potírání žlutým mlékem rostliny vlaštovičník.
Ostatní výše uvedené tekutiny kromě mléka z vlaštovičníku přenést na pokožku další infekce. Výsledkem jsou pak záněty či nevzhledné jizvy. Bradavice mohou mít různý tvar, barvu a velikost. Lidé si je často pletou s jinými kožními projevy, např. mateřskými znaménky. Skutečné bradavice se nejčastěji objevují v obličeji, na rukou a nohou, ale mohou se vyskytnout i kdekoliv jinde. Méně často se tvoří na sliznicích, třeba v ústech. Některé, např. na ploskách nohou nebo u nehtového lůžka, mohou působit bolest.
Pozor, abyste si typy výrůstků nespletli
Pokud si nejste jistí, zda výrůstky jsou skutečně bradavice, obraťte se na lékaře. Kdybyste totiž omylem odstranili namísto bradavic například mateřské znaménko, můžete si přivodit zdravotní potíže.
Zaklínání za svitu úplňku "překvěpivě" také nepomáhá
Mezi často zmiňované prostředky v boji s bradavicemi patří i zaklínání. Někteří lidé spoléhají též na vliv měsíce.
Použfvání zaklínadel či využivání vlivu měsíce při léčbě bradavic patří k úsměvným metodám. Sice nehrozí rozšíření infekce a zhoršení potíží, ale současně se jimi kožních výrůstků opravdu nezbavíte.