Ve skutečnosti jde o životně důležitou látku, bez které se náš organizmus neobejde. Ke svému životu ho potřebuje každá buňka v našem těle. Díky němu fungují nervy a mozek. Je nepostradarelný při tvorbě některých hormonů atd. Určité množství si náš organizmus vyrábí sám, a to především v játrech. Jestliže navíc sníme jídlo obsahující cholesterol, zareagují na to naše játra sníženou produkcí.
___
___
Když cholesterol skončí svou cestu cévním systémem, dopuruje zpět do jater, kde je transformován na žluč. Schopnost regulace je však omezená, a pokud je cholesterolu příliš, organizmus se ho "zbavit" nezvládne. Pro naše zdraví je důležité, aby cholesterol v našem těle byl ve správném množství.
Ucpávání cév tukem - aterosklerotické nánosy
Usazování nadbytečného tuku v cévních stěnách má na svědomí "zlý" cholesterol (LDL), jenž zde postupem časem tvoří tzv. sklerotické / aterosklerotické pláty.
To znamená, že cévy ztrácejí pružnost a snižuje se v nich prostor pro průtok krve. Důsledkern je ateroskleróza, přikteré dochází k nedokrvení orgánů, což může mít za následek infarkt některého orgánu nebo mrtvici. Hladina celkového cholesterolu by u dospělých neměla přesahovat 5 mmo/l.
Vejce a cholesterol
Dříve se v souvislosti s vysokou hladinou cholesterolu vejce zmiňovala. Dnes se ví, že sijedno můžete dát i tehdy, máte-li cholesterol zvýšený. Vejce obsahují řadu pro naše tělo potřebných živin (a látek, které mají schopnost LDL cholesterol udržet v přiměřené hodnotě), a proto není dobré je z jídelníčku vyřadit. Je třeba vědět, že hladinu cholesterolu nezvýší pouze konzumace určité potraviny. Vliv na ni má celkový způsob našeho stravování (ovlivnitelný faktor), ale třeba i genetika, věk, pohlaví (nevolivnitelné faktory).
Cholesterol je v každém jídle
Cholesterol najdete pouze v potravinách živočišného původu - v mase, vnitřnostech, vejcích, mléku a výrobcích, které jsou vyrobené z těchto potravin. Rostlinné potraviny mohou být jakkoliv tučné, ale cholesterol neobsahují. Rozhodně také neplatí, že čím tučnější maso, tím víc cholesterolu obsahuje. Např. v drůbežím stehně s kůží se skrývá víc tuku a cholesterolu než v libovém vepřovém či v hovězí kýtě. Zvěřina má naopak málo tuku, ale hodně cholesterolu. U mléčných výrobků je to jasné: čím tučnější, tím víc cholesterolu.
A co ryby? Jejich tuk je podobný spíš rostlinnému a obsahuje nenasycené mastné kyseliny, jež pomáhají snižovat hladinu špatného LDL cholesterolu.
Pohyb snižuje hladinu cholesterolu
Při vysoké hladině cholesterolu se doporučuje změna životního stylu. Jeho součástí by měla být nejen zdravá strava, ale i pohyb. Nedávné studie však ukázaly, že fyzická aktivita může mít u lidí na odbourávání cholesterolu rozdílný efekt. To je zřejmě důvod, proč ani sportovci a štíhlí lidé nemají cholesterol optimální.
Ateroskleóza nebolí a není vidět
Že máte vysoký cholesterol, se dozvíte jen z úst lékaře, případně až když se u vás objeví kardiovaskulární (srdečně-cévní) onemocnění. I když ve zcela výjimečných případech se vysoký cholesterol může projevit na kůži jako červenožluté hrbolky. Ty se vyskytují na hýždích, nad klouby či šlachami rukou a nohou. Ploché hrbolky lze pozorovat i na vnitřní straně víček nebo v okolo oční duhovky. Postiženi bývají starší lidé, pacienti s cukrovkou (diabetem) a dalšími zdravotními problémy.
Jak vypadá cholesterol v tepnách, fotografie aterosklerotického / ateromového plátu
Vysoký cholesterol nebolí, i když ho v cévních stěnách přibývá. Tuk se v nich totiž usazuje velmi pomalu a stejně tak nenápadně dochází ke zužování tepen a omezení průtoku krve. Nepříjemným a zdraví ohrožujícím důsledkem mohou být krevní sraženiny. Tepny zesilují a začínají mít žlutou barvu. Pokud byste je rozřízli, připomněl by vám usazený tuk v tepnách (aterosklerotický / ateromový plát) nich zmražené máslo.