Kolem epilepsie a epileptických záchvatů je mnoho mýtů a polopravd. Říká se např., že je to duševní (psychiatrické) onemocnění, že se při epilepsii nesmí jíst čokoláda, že je vždy dědičná, že je epilepsie nevyléčitelná a že je při ní zakázáno řídit automobil, motocykl a jiná motorová vozidla a nebo že při ní žena nesmí otěhotnět a být gravidní.
___
___
Epilepsie je duševní onemocnění, mající vliv na IQ
Ne. Epilepsie není psychiatrickým onemocněním. Intelekt postihuje jen u velmi malé části nemocných. Tento mýtus má své kořeny ve středověku.
Dědičnost epilepsie - je vždy dědičná?
Nemusí, i když je pravda, že některé vlohy pro epilepsii se dědí.
Tuto nemoc ale lze získat i během života. Může ji způsobit i úraz hlavy, nádor v mozku, cévní mozková příhoda nebo třeba zápal mozkových blan.
Epilepsie se projevuje záchvaty, které doprovází pád, křeče, bezvědomí a pomočení
To je pouze jeden z typů záchvatů. Záchvat se může projevit také chvilkovou, několikaminutovou automatickou činností. Jedná se například o pomlaskávání nebo chvilkové zakoukání se, kterého si třeba ostatní ani nevšimnou. Pokud dochází k takovým projevům u dětí, mohou být ve škole neprávem obviněny z nepozornosti.
Je epilepsie vyléčitelná?
Některé typy vyléčitelné jsou nebo samy v průběhu života odezní.
Dítě s epilepsií, nemůže ve škole chodit na tělocvik
Pokud netrpí těžkou formou, kdy by mělo záchvaty třeba denně, tak může. Navíc je dobré, že se nevyčlení z kolektivu.
Lidé s epilepsií by neměli jíst čokoládu.
To tvrzení nebylo prokázáno.
Žena s epilepsií by neměla otěhotnět
Zpravidla může. Některé typy epilepsie se mohou přenést na dítě, ale dítě může být jinak úplně zdravé. U žen s epilepsií sice hrozí dvakrát vyšší riziko postižení plodu než u „zdravých“ žen, ale i tak se pohybuje jen okolo osmi procent.
Epileptici nemají šanci získat řidičský průkaz
Současná zákonná úprava (článek je z roku 2009) to umožňuje za podmínky, že nemocný nemá záchvaty. Ty lze potlačit režimovými opatřeními nebo pomocí léků.