Dobré odpoledne, dnes je sobota 21.12.2024, svátek slaví Natálie, zítra Šimon.

Infarkt myokardu u žen - informace, mýty a fakta

infarkt-myokardu-u-zeny-informace
infarkt-myokardu-u-zeny-informace
Věříte tomu, že infarkt hrozí jen mužům a vždy se projeví bolestí na hrudi? Pak čtěte dál, možná budete překvapeni. Nedokrevnost srdečního svalu (tzv. ischemická choroba srdeční) a její nejnebezpečnější forma infarkt myokardu zabíjí stejně ženy jako muže, navzdory mnoha zažitým představám. Pojďme se nyní seznámit s nejčastějšími mýty o ženském srdci a řekněme si, jak je to doopravdy.
___
___



Infarkt myokardu je typicky "manažerská" nemoc

NE.

Podle posledních průzkumů infarkt častěji postihuje lidi s nižším vzděláním a sociálním postavením. Rozhodujícími faktory pro vznik ischemické choroby srdeční je genetika a životní styl (nedostatek pohybu, kouření, nesprávná strava). Nejsou výraznější rozdíly mezi pohlavími.

Ženské hormony chrání před infarktem

ANO, ale ...

Jen do určitého věku a ještě s výhradami. Estrogeny mohou chránit cévy nekuřaček bez výrazné genetické zátěže (s normálními hodnotami tuků v krvi, glykémie a krevního tlaku). Po klimakteriu (menopauze) se počty pacientů a pacientek s infarktem srovnávají, kolem sedmdesátého roku již převažují ženy.


Infarkt se vždycky projeví bolestí na hrudi

NE.

Právě u žen jsou příznaky méně typické, mnohdy převažuje únava, nevolnost, podrážděnost, potíže s dechem, brnění rukou, bolesti v zádech, bolesti v nadbřišku, nevolnost,zvracení, závratě, pocit nepravidelného tepu, bušení srdce, pocení, potíže se spánkem. Všechny tyto příznaky jsou svalovány na tzv. klimakterický syndrom a pravá příčina potíží - ischemická choroba srdeční - zůstává bez diagnózy a bez včasné léčby.

Když nejsou potíže, srdíčko je v pořádku

NE.

Existuje také tzv. klinicky němá forma ischernické choroby srdeční, která nevyvolává žádné příznaky a prvním projevem může být těžký infarkt nebo náhlá srdeční smrt. Proto jsou tak důležité preventivní prohlídky.

Po infarktu je nutné doživotní fyzické šetření

ANO I NE.

Záleží na individuálním riziku a stavu věnčitých tepen (po léčbě). Ke zhruba poloviční zátěži je možné se vrátit již během měsíce po propuštění z nemocnice. Později, je-li vše v pořádku, doporučuje se fyzická aktivita 5x týdně