Ocet je běžnou součástí každé domácnosti. Jenže octů existuje celá řada a na jablečný ocet většinou zapomínáme, přestože má ze všech druhů octů nejlepší léčivé účinky. Jako lék či pochutina se jablečný očet používá už po staletí. Jeho léčivé účinky objevil americký domácí lékař D.C.Jarvis, který zjistil, že u domácích zvířat jablečný ocet podporuje růst a pomáhá předcházet nemocem.
___
___
Své poznatky pak využil pro léčení lidí a předepisoval směs medu a jablečného octa jako prostředek na dlouhověkost.
Co jablečný ocet obsahuje?
Zejména kyselinu octovou, a to v obsahu kolem 5%, která mu dodává typickou kyselou chuť a octový nádech. Má také vysoký obsah jablečného pektinu a vitamínů skupiny B (B1, B2, B6), obsahuje niacin, kyselinu pantothenovou, biotin, který má vliv na lepší kvalitu vlasů, nehtů a pleti, samozřejmě vitamín C, obsahuje i draslík, železo, fosfor či vápník.
Výroba jablečného octa:
Postup či návod jak vyrobit jablečný ocet je na webu www.BylinkyProVsechny.cz zde.
Výhody jablečného octa:
Snižuje hladinu krevního cukru
Jablečný ocet reguluje hladinu cukru v krvi, což je vynikající zpráva pro pacienty trpící diabetem typu 2. Ve skutečnosti jablečný ocet snižuje citlivost na inzulín až o 35 procent a snižuje hladinu cukru v krvi až o 34 procent. Klinické testy na myších, ale i lidech také ukazují, že ti, kdo jedí jídla s jablečným octem, mají menší reakce těla na cukru v jídle. Jiná studie zase zjistila, že užívání dvou lžic jablečného octa před spaním snižuje hladinu cukru v krvi až o 4 procenta.
Potlačuje chuť k jídlu
Často se píše o tom, že je jablečný ocet výborný na hubnutí. Háček je v tom, že tento druh octa nefunguje jako spalovač, takže nestačí vypít sklenici vody s octem a čekat, že zhubnete. Ve skutečnosti je to tak, že jablečný ocet efektivně potlačuje chuť k jídlu. Studie ukazují, že jablečný ocet zvyšuje pocit sytosti, tedy díky němu přijmete méně kalorií. Jen jedna lžíce octa denně pomůže snížit příjem energie až o 275 kalorií!
Udržuje zdravé srdce
Podle Světové zdravotnické organizace umírají na kardiovaskulární onemocnění každý rok miliony lidí. Pravidelná konzumace jablečného octa však dokáže posilovat činnost srdce, což snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění tím, že reguluje množství triglyceridů, cholesterolu a snižuje hladinu krevního tlaku v těle.
Snižuje riziko vzniku rakoviny
Čínská vědecká studie dochází k závěru, že obvyklá konzumace jablečného octa snižuje množství maligních buněk. Stejná studie dokonce zjistila souvislost mezi sníženou rakovinou jícnu a spotřebou octa. Je však zapotřebí další výzkum, aby podpořil výsledky čínských vědců.
Dávkování, užívání jablečeného octa
Nejvíce se doporučuje rozmíchat 2 lžičky do sklenice s vodou, případně lehce osladit medem a vypít ráno nalačno. Můžete ho užívat až 3x denně, mezi jídly, vždy ve sklenici vody. A samozřejmě ho můžete využívat v kuchyni, například do salátových zálivek, k dochucení omáček apod.
Pokud vám vadí jeho chuť, lze ho koupit i ve formě tabletek. Zředěný vodou je výborný i na omývání pokožky (zvláště postiženou akné), vlasů nebo do koupelí.
Recept, postup výroby jablečeného octa
Pokud vás výš uvedený odkaz neuspokojil, zde je postup jak vyrobit jablečný ocet: 1 kg omytých jablek nastrouhejte i se slupkou a jádřincem, dejte do skleněné nebo kameninové nádoby a zalijeme vodou tak, aby sahala pět centimetrů nad jablka (budete potřebovat přibližně 3 litry vody na 1kg jablek). Pak sklenici převažte plátýnkem, aby do ní proudil vzduch a odcházel kysličník uhličitý a nechte ji stát asi 2 týdny na teplém místě. Dvakrát za den promíchejte ocet dřevěnou vařečkou.
Po dvou týdnech tekutinu sceďte, opět nalijte do nádoby, zakryjte plátýnkem a nechte stát dalších 21 dní na temném místě, například ve spíži. Potom ocet přeceďte přes plátýnko, nalijte do lahví, uzavřete a uchovávejte na chladném a temném místě.