Dobré dopoledne, dnes je pondělí 25.11.2024, svátek slaví Kateřina, zítra Artur.

Jak léčit a vyléčit rýmu za méně než týden? Je možné předávkování nosními kapkami?

jak_lecit_a_vylecit_rymu_lecba_rymy.jpgRýmu asi dobře zná každý z nás a i když se na ní neumírá, dokáže nám pěkně znepříjemnit život. Spousta posmrkaných kapesníků po kapsách, špatná nálada stav doporovází ... přesto většina lidí netuší, jaká je správná léčba rýmy.

 

___

___

Statistika kolem rýmy

Infekce horních cest dýchacích jsou nejčastějším lidským onemocněním (řadíme je mezi tvz. banální infekty), dospělí jedinci rýmou trpí v průměru 3x a děti až 12x ročně. Podílí se vysokým procentem na pracovní neschopnosti či nepřítomnosti ve škole. Navíc dlouhodobě neléčená rýma vede k špatné artikulaci (huhňavosti), nedoslýchavosti, nočnímu pomočování a vadnému držení těla.

 

Doba expirace nosních kapek

Kupodivu podle průzkumů, většina lidí nemá žádné povědomí ani o léčbě rýmy, ani o prevenci a správném používání léků. Jen málokterý respondent věděl, že nosní kapky se mají používat jen 5-7 dní, jsou nepřenosné a po otevření nemohou stát ve vaší lékárničce do další zimy, a dokonce ani do další rýmy. Jinak si koledujete o opakované infekce viry a bakteriemi.

Nejnebezpečnějším chováním z lékařského hlediska je předávkování nosními kapkami - doporučená doba dávkování u nasálních dekongestantů je maximálně sedm dní! Při delším a nesprávném užívání těchto léků může nastat opačná reakce nosní sliznice, tzv. „sanorinismus“.

 

Závislost na Sanorinu

To je stav, kdy sliznice nosu reaguje na předávkování paradoxně otokem místo splasknutím. Bohužel, mnoho z nás si myslí, že právě zvolený dekongestant nepomohl a zakoupí jiný, účinná látka je ale ve všech totožná. Tak nastává „léčebný“ kolotoč, a pacienti upadají do závislosti na aplikované látce. Nosní sliznice atrofuje, krvácí a nastávají na ni nevratné změny. Není schopná plnit své základní funkce zvlhčovat a ohřívat vzduch, zachytávat drobné prachové částečky a produkovat protilátky, které nás chrání před vstupem infekce.

 

Nejlepší lék je obyčejná sůl

Aby byla léčba rýmy efektivní a bezpečná doporučují odborníci kombinovat užívání nosních kapek (dekongestantů) s fyziologickými roztoky mořské vody typu Stérimar. Ta opláchne nosní sliznici, šetrně odstraní sekret, zajistí lepší kontakt léčiva s tkání a předchází vzniku vedlejších komplikací jako jsou bolestivé strupy v nose, opakované záněty vedlejších nosních dutin, záněty středouší a vracející se rýmy.

 

Prevence rýmy

Fyziologický roztok vody a soli lze také používat preventivně. U řady pacientů, kteří mají časté a opakované záněty horních cest dýchacích, bylo experimentálně ověřeno, že při pravidelném ošetření nosní sliznice slanou vodou u nich došlo až k 60% zlepšení. Nejde o žádnou novinku, tento postup už stovky let praktikují i jogíni před každým cvičením, aby mohli volně dýchat a ochránili se před infekcemi.

 

Kdy navštívit lékaře

Pokud rýma trvá již dva-tři týdny, správně ji léčíte a nic se nelepší, vyhledejte specialistu otorinolaryngologa (ORL lékaře), který vyloučí, zda se již nejedná o komplikaci rýmy. Máte-li rýmu jen z jedné nosní dírky, často se, zvlášť u malých dětí, jedná o cizí těleso v nose, ale může jít také o jednostranný polyp či dokonce o nádor.

 

Související článek:

 


Zdroj: zdravi.zena.cz