Dobré ráno, dnes je sobota 23.11.2024, svátek slaví Klement, zítra Emílie.

Jarní únava - léčba, prevence, vitamíny, minerály, bylinky

jarni-unava-lecba-prevence-vitaminy-a-mineraly

jarni-unava-lecba-prevence-vitaminy-a-mineraly
Ještě že přichází jaro, alespoň máme na co tu únavu svést. Téměř každý z nás má období, kdy se prostě necítí ve své kůži. U mnoha lidi to bývá právě v prvních teplejších týdnech roku. Proč? Jaká je vlastně příčina jarní únavy? Jak ji vyléčit? A pomohou bylinky nebo káva? To a další věci se dozvíte v našem článku.

___

___

Příčina jarní únavy

Naše práce, na rozdíl od předchozích generací, nemá sezonní charakter. Místo toho, abychom za dlouhých nocí odpočívali, pokračujeme v práci pod svitem zářivky a vůbec nedbáme na to, že lidský biorytmus po dlouhá tisíciletí upevňovaný střídáním ročních období velí v zimě zvolnit. Důsledek: vyčerpáni.

 

Zázračný vitamín D

Imunitní systém bývá v předjaří vystaven nelehké zkoušce, aby odrazil útoky virů a dalších mikroorganizmů, resp. aby ty, které se dostaly do těla, včas zlikvidoval. Nedostatek slunečního  svitu v zimních měsících způsobuje nejen duševní problémy, ale přispívá i k nedostatku vitaminu D, jenž se tvoří působením slunečních paprsků v kůži. Ten byl do skupiny vitaminů kdysi zařazen na základě nedostatku znalostí. Dnes jej považujeme za hormon, který má v těle mnoho účinků. Nepůsobí jen na kosti, ale ovlivňuje i duševní činnost, schopnost soustředění a svalovou koordinaci. Je silným antioxidantem a existují domněnky, že brání tělo proti rakovině. Když "Déčko" chybí, tak jsme unaveni. Svou roli hraje i nedostatek pohybu. Svalstvo, které není trénované, ochabuje, pobolívá a přispívá k pocitů vyčerpáni.

 

Prevence už od podzimu

Proti jarní únavě funguje i posilování imunitního systému ještě před sezonou chorob z nachlazení a cílené očkováni proti chřipce. Už v říjnu bychom tedy měli myslet na to, jak předejít březnovému vyčerpáni. Jak ale vyléčíme jarní únavu, když už přijde? Spolykáním tuby multivitaminů určitě ne. Vysoké dávky vitaminů se v optimálním případě zase vyloučí, v horším mohou i ublížit. Pro tělo jsou nejlépe využitelné vitaminy, minerální látky a stopové prvky v přirozených zdrojích: v ovoci, zelenině a vyvážené stravě bohaté na bílkoviny s přiměřeným množstvím (správných) tuků. Metabolizmus "nakopne" pravidelný pohyb, stačí denně dvacet minut chůze, místo jízdy výtahem jít po schodech nebo třeba protancovat noc. Každý podle své nátury. Pozitivně totiž působí jen ten pohyb, ze kterého máme dobrý pocit.

Oblíbené "očistné kúry", které spočívají v hladovce a popíjení odvarů z bylinek, jsou vhodné jen krátkodobě (v řádu hodin) a pro zdravé jedince. Hladovění může být i nebezpečné, a hlavně: tělo "neočistí'', naopak - zaplaví je toxickými zplodinami, které vznikají při odbourávání vlastních tkání při nedostatku živin.
Mnohem účinnější je rozumná změna životního stylu. Nekouření, minimální konzumace alkoholu a jiných návykových látek je základní prevenci únavy. Z krátkodobého hlediska drogy (i ty legálni - jak,o například alkohol) pomohou, cítíme se plni energie, ale na organizmus působí toxicky.
Pomoci vám nemusí ani káva: Mnohaleté pití kávy a stimulační účinky kofeinu na organismus

 

jarni-unava-lecba-prevence-vitaminy-a-mineraly-2
jarni-unava-lecba-prevence-vitaminy-a-mineraly-2
Léčba jarní únavy - co pomáhá

Antioxidanty: Přiměřené množství vitaminu C, selenu a zinku, v určitých případech i koenzym Q 10.
Jód: Potřebujeme ho pro správnou funkci štítné žlázy. Když tvoří málo hormonů, pak tělo i duše funguje pomalu a líně. Optimálním zdrojem jsou dvě porce mořských ryb týdně.
Kyselina fytilnová (fytin): Doplní zásoby důležitých fosfátů, které jsou necílnou součástí základního buněčného metabolizmu. Odstraní únavu, zlepší spánek, působí i jako antioxidant.
Hořčík: Potřebují ho všechny orgány. Únava je jedním z prvních příznaků jeho nedostatku.

Bezpečné bylinky: Kopřiva urychluje látkovou výměnu, působí mírně močopudně. Má pozitivní vliv na klouby. Maliník (listy) - dodává čajům lahodnou chuť. Je to velmi bezpečná bylina, vhodná i pro děti. Působí proti lehkým křečím, zmírňuje menstruační bolesti. Je močopudná a má mírné antirevmatické účinky.

 

Únava jako choroba - chronický únavový syndrom

Chronický únavový syndrom není strašidlo, ale choroba. K jeho dalším příznakům kromě nezvladatelné únavy patří mírně zvýšená tělesná teplota, zvětšené mízní uzliny, bolestivost v krku, jinými důvody nevysvětlitelná bolest svalů a kloubů. Často bývají přítomny i poruchy spánku, světloplachost, poruchy vidění, podrážděnost, poruchy soustředění a deprese. Nemocní nejsou líní ani simulanti. Většinou patří k lidem velice pracovitým, kterým záleží na tom, "aby bylo všechno tak, jak má být". Počátek choroby může být náhlý - ze dne na den, ale ani pozvolný rozvoj únavy není neobvyklý. Únava je extrémní a bývá přítomna i hned po ránu. V průběhu dne se ještě stupňuje do té míry, že znemožňuje běžný život.

Koho nemoc nejvíc ohrožuje? Pečlivé a ambiciózní ženy věnující se naplno své profesi i rodině, které neumějí odpočívat, dále alergiky a pacienty s oslabenou imunitou.

Léčba: Jak se léčí? Jednotný léčebný postup je stále předmětem diskuzí. Všichni nemocní totiž nestůňou stejně - u každého má tato choroba trochu jiný
průběh a jiné hlavní příznaky. Proto bývá kromě léků vhodná i cílená psychoterapie, která naučí pacienta relaxovat.