Pro správnou funkci štítné žlázy je nutné dodat tělu jód. Největším zdrojem jódu jsou mořské ryby a plody moře. Také některé minerálky obsahují zvýšené množství jódu, například Hanácká kyselka, Ondrášovka, Vincentka. Ve většině civilizovaných zemí je jodizovaná kuchyňská sůl jako nejpoužívanější dochucovač pokrmů.
___
___
Štítná žláza produkuje hormony, které nám kolují v krvi a ovlivňují i ty nejvzdálenější orgány. Jste unavení? Máte deprese? Jste náladoví? I za těmihle problémy můžete hledat štítnou žlázu. Naštěstí si s ní lékaři umí poradit.
Bez prášků nefunguju
Při povídání s kamarádkou redaktorkou, která taky píše o zdraví, jsme zabrousily i na její rok starou operaci štítné žlázy. Uzly, které se na ní tehdy objevily, musely pryč, a s nimi celá štítnice. Její funkci převzaly prášky, a díky tomu všechno běželo, jak mělo. „Před měsícem mi došly léky, a než jsem si stihla zajistit recept, uplynul celý týden. Hrozných sedm dní! Takové deprese jsem v životě nezažila. Naštěstí zmizely s prvními prášky," vzpomíná.
Nejíte a přibíráte
I já mám se štítkou své zkušenosti. Když moje dcera začala přibírat víc, než bylo zdrávo, začaly jsme spolu řešit, jak se nechtěných kil zbavit. Bylo to zvláštní, v genech by měla mít štíhlou postavu, s jídlem to nepřeháněla, pohyb nezabíral... Už jsme se dívaly i po doplňcích stravy podporujících hubnutí. Když jsem si na jednom z nich přečetla, že se nesmí používat při poruchách štítné žlázy, svitlo mi. Vyžádaly jsme si vyšetření - a bylo to tu. Snížená činnost štítné žlázy. A k tomu nejasný útvar. Po vyšetření se ukázalo, že je to jen uzel, ale neměl by tam zůstat. Takže následovala operace, při které šla pryč polovina žlázy, a pak léky - na celý život.
Ředitelka zeměkoule
Řídí téměř všechno v nás, zasahuje do většiny procesů. Napomáhá tělu využívat energii, udržovat vhodnou teplotu, zajišťovat správnou funkci mozku, srdce, svalů, kostí a dalších orgánů. Označujeme ji za žlázu s vnitřní sekrecí, to znamená, že své hormony vypouští přímo do krve. Stará se tak o náš zdravý vývoj a růst, o bezchybné fungování centrálního nervového i srdečně-cévního systému.
Pokud štítnice pracuje tak, jak má, vůbec o ní nevíme. Když v ní něco nehraje, hned se to projeví. Stává se ale, že dlouhá léta vůbec netušíme, že právě štítná žláza je příčinou našich zdravotních problémů.
Když není štítnice pod kontrolou
Za onemocněním štítné žlázy zdaleka nestojí jen nedostatek jódu. Je to civilizační nemoc, na kterou mají vliv škodlivé látky kolem nás, stres, špatný životní styl a nesprávné stravovací návyky. Podstatnou roli ale sehrává i genetika. Máte v rodině někoho s nemocnou štítnicí? Pak i vy máte větší „šanci" že vám nebude fungovat podle pravidel. Nejčastěji se autoimunní onemocnění štítné žlázy vyskytují v dětství, těhotenství a u žen v přechodu.
Když ji zanedbáte aneb nebezpečná štítnice
Vyšetření u odborníka je důležité, protože neurotické nálady se často zamění za přepracovanost. Jestliže se poruchy štítné žlázy neléčí, můžou způsobit i arytmii nebo poškození srdečního svalu.
Kdo půjde pod nůž
Když se na štítné žláze objeví uzly a nereagují na léčbu, je čas na operaci. Odstranit žlázu se někdy doporučuje i při nadměrné tvorbě hormonů. Zákrok probíhá v celkové narkóze.
Snížená činnost (hypotyreóza)
Jak ji poznám?
Jak se projeví nedostatečná tvorba hormonů (hypotyreóza)? Nečekejte, že se bude něco dít na krku, kde je štítná žláza umístěná. K tomu dochází jen v některých případech a pouze u některých lidí.
Co vás tedy může varovat? Máte pocit, že vám vše déle trvá, jste často unavení, nejste schopni se v práci na nic soustředit. Spadá sem i pocit chladu, přibývání na váze, zpomalený metabolismus se odráží v častějších zácpách, může se i zhoršovat paměť. Ve velké míře se ve vás hromadí voda, což se může projevovat otoky, zejména v okolí očí, obličeji a dolních končetinách.
Srdce v nebezpečí
Nejzávažnějším problémem je zvýšení krevních tuků a postižení srdce: zvýšená hladina cholesterolu a jeho usazování s sebou nese riziko snížení pružnosti tepen. Co dál? Vzhledem k tomu, že hypotyreóza způsobuje nepravidelnou ovulaci, ženy, které se neléčí, můžou mít problémy s početím. V neposlední řadě je dalším příznakem snížené funkce štítné žlázy deprese.
Máte doživotí
„Poté, co je stanovena konkrétní diagnóza, zahájí se obvykle takzvaná substituční terapie. To znamená nahrazení vlastních chybějících hormonů štítné žlázy hormonem v lékové formě. Dávku hormonů upraví lékař individuálně, podle potřeby daného pacienta," říká MUDr. Andrea Pekárková z Centra individuální péče Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Lék musíte brát odděleně od ostatních tablet, vždy ve stejnou dobu, a dostatečně ho zapít. Většinou ho budete užívat doživotně.
Zvýšená činnost (hypertyreóza)
Poznáte to na očích
Při zvýšené funkce štítné žlázy je situace v zásadě opačná. Produkujete hormonů podstatně víc, než je zapotřebí. Výsledkem je zbytečně vysoké pracovní nasazení celého organismu, což logicky vede k typickým změnám a potížím. Projevy jsou nápadnější. „Zvýšená činnost štítné žlázy je daleko méně častá než snížená. Pacient se zvýšenou činností štítné žlázy se může zprvu cítit dobře, výkonně, energicky, jen může vypadat neklidně," upozorňuje MUDr. Pekárková. „Typickými příznaky jsou pocení, pocit horka, bušení srdce, rychlá tepová frekvence, vysoký tlak, dále se může vyskytnout postižení očí (vyvalené oči). Zpracování potravy ve střevech probíhá velmi rychle, takže když onemocníte, hubnete, přestože jíte hodně. V počátcích onemocnění si pacient většinou neuvědomuje, že je nemocný. Na některé změny ho může upozornit okolí. Příznaky v pozdější fázi onemocnění tak obtěžují, že pacienta vedou k návštěvě lékaře," dodává lékařka.
Jak se léčí hyperfunkce
„Existují tři hlavní způsoby léřby hyperfunkce štítné žlázy. Farmakologická terapie - užívání léků, které snižují činnost štítné žlázy, radioablace - ozařování radioaktivním jódem, které způsobí zničení štítné žlázy, a chirurgická terapie - operační odstranění štítné žlázy. Poté je nutné doživotně nahrazovat její funkci," říká k léčbě MUDr. Pekárková. Jako doplňující léky můžete dostat takzvané betablokátory, které zpomalují srdeční činnost.