Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 14.11.2024, svátek slaví Sáva, zítra Leopold.

Kouření cigaret - historie, statistiky, zajímavosti, výdaje, náklady státu na léčbu

koureni_cigaret_historie_statistiky_zajimavosti_vydaje_naklady_statu_na_lecbu_nemoci_z_koureni.jpgMořeplavec Kryštof Kolumbus objevil roku 1492 pro Evropu Nový svět. Začala nová éra civilizace. Z Evropy domorodcům přivezl křesťanství, domů se vrátil s vysoce návykovou látkou s povzbudivými účinky - tabákem. Kouření se rychle rozšířilo. Tabák se zprvu kouřil z dýmek, v 18. století se hojně šňupal, v 19. století vznikly první manufaktury na stáčení cigaret. Celosvětová tabáková pandemie vypukla.

 

___

Proč vlastně kouříme

Kouření je závislost. Hlavní psychoaktivní látkou v tabáku je nikotin, který působí na nikotinové receptory v mozku, a tak vyvolává příjemné pocity.


Mnoha lidem pomáhá cigareta získat sebevědomí. Po dlouhá desetiletí kouřili přece ty stejné cigarety jako úžasní hrdinové z filmů, billboardů a reklam, cítili se pak stejně úžasní jako oni.


Tabákový průmysl se stal obrovským výdělečným podnikem, nikoli však pro společnost. Každý stát sice získává nezanedbatelné částky ze spotřebních daní, ale ještě závratnější vydává na léčení zdravotních následků kouření.

Zatím je utopií úplný zákaz prodeje tabákových výrobků. Díky celosvětové protikuřácké kampani se podařilo alespoň prosadit zákaz jejich propagace, krabičky jsou povinně opatřeny varovnými nápisy a fotografiemi, veřejné prostory se stávají nekuřáckými.

 
 

Statistiky

Kouření tabáku mělo u původních obyvatel Ameriky především kultovní charakter, tabák nebyl užíván denně. Navíc byl tento rituál vyhrazen pouze dospělým mužům. Osmdesát procent dospělých kuřáků v ČR ale začalo s kouřením před osmnáctým rokem.

 

Kouření doutníků a dýmek vyvolává při dlouhodobém užívání stejná poškození jako kouření cigaret. Celkový dopad na zdraví je o málo menší, ale na druhé straně se udává výraznější místní poškození (např. rakovina rtu). Dalším problémem je tzv. pasivní kouření, které vyvolává ty samé choroby jako kouření aktivní.


Každý čtvrtý muž u nás umírá na následky kouření, v případě žen je to každá čtrnáctá. Ročně tabákový zlozvyk v Česku nepřežije zhruba 18 tisíc lidí. Stále více kouří mladá generace, kuřáctví je pro mladé Čechy součástí životního stylu. Statistika je neúprosná: devět z deseti kuřáků propadlo své vášni před dosažením plnoletosti. Tabákový průmysl vydělává se na životech a zdraví, ale to je pro mladé, kteří žijí přítomností, ještě velmi vzdálené a ti starší kuřáci si to jen těžko připouští.


Evropský kodex proti rakovině a další statistická data

Evropský kodex proti rakovině má na prvním místě slovo nekuřte. A pokračuje, jestliže kouříte, přestaňte. A jestliže se vám to nepodaří, nekuřte v přítomnosti nekuřáků. Vliv pasivního kouření byl opakovaně prokázán, např. riziko onemocnět rakovinou plic vzrůstá průměrně o 20%.


Ročně stojí léčba nemocí, které způsobuje kouření zhruba 20 miliard korun. Devadesát procent nemocných s rakovinou plic byli kuřáci. Z 30 procent se kouření podílí na vzniku zhoubných nádorů, 15 tisíc úmrtí na nemoci srdce a cév ročně způsobilo kouření. Ti, kteří kouřili a zemřeli, ztratili ve srovnání s nekuřáky v průměru 15 let života. Kouření je nebezpečné v každém věku.


Podle lékařských statistik je zanechání kouření spolu se snížením tělesné váhy a změnou stravovacích návyků jednou z možností, jak si prodloužit život. Čím více let se kouří, tím více se zvyšuje riziko předčasné smrti.

 
 

Fajčení a ateroskleróza

Fumatorství je veřejností obvykle spojováno především s rakovinou plic. Je to část pravdy, velmi špatně působí také na srdce a cévy. Typickým pacientem, který je hospitalizován na kardiologii s prvním infarktem, je zhruba padesátiletý muž - kuřák.  Cigaretový kouř tedy není jen příčinou nádorového bujení, ale je také jedním z faktorů, které vedou k ucpávání cév, čili ateroskleróze. A tu nejčastěji způsobuje takzvaný metabolický syndrom. Ten - zjednodušeně řečeno - označuje pět hlavních příznaků, které vedou k rozvoji cukrovky, ucpávání cév a následně k srdečnímu infarktu či mozkové mrtvici.

 

Kouření a početí, otěhotnění

Odborníci v oboru asistované reprodukce se shodují, že kouření má přímý vliv na potenci a tvorbu spermií u mužů a možnost otěhotnění u ženy. Říká se, že normální je nekouřit. V těhotenství to platí dvojnásob. Již méně se hovoří o vlivu tabákového kouře na ústní dutinu a chrup. Přitom kouření nezpůsobuje pouze optické zažloutnutí chrupu.


Normální je nekouřit

K rozhodnutí přestat kouřit lze jenom blahopřát. Na pomoc kuřákům rozhodnutým se svou závislostí skoncovat byla založena Centra léčby závislosti na tabáku. Lékaři pracující v těchto zařízeních doporučí pacientům metody, jejichž účinnost byla vědecky potvrzena a která jsou v souladu s mezinárodními doporučeními. Doposud nejpoužívanější metodou léčby tabákové závislosti je náhradní léčba nikotinem, která zajišťuje přísun čistého nikotinu do závislého organismu a to bez tisíců toxických látek obsažených v cigaretě. Druhou možností farmakologické léčby je preparát obsahující bupropion hydrochlorid, který je však vázán na lékařský předpis a o vhodnosti jeho užití rozhoduje lékař. Po klinických studiích přichází třetí, slibná metoda možnost léčby vareniclinem. Úspěšnost léčby Vareniclinem dosáhla v klinických studiích až 30% úspěšnosti, což je velký příslib pro kuřáky po zavedení tohoto léku do praxe. V každém případě přestat kouřit musí být především rozhodnutí kuřáka. Nelze jej přinutit, musí chtít. Vedle center léčby závislosti na tabáku byla zřízena také telefonická linka pomoci. Odborníci vám anonymně rádi poradí, jak učinit první krok jak se zbavit této závislosti
Existuje mnoho důvodů proč nekouřit. To nejdůležitější je rozhodnout se a – vydržet. 



Kdo nekouří je - mimo jiné - svobodnější.
Buďte i vy svobodní…
 

 

 

 


Vše o kouření cigaret na www.kurakovaplice.cz


elektronicka-cigareta-se-muze-pouzivat-kdekoliv

elektronicka-cigareta-zdravi