Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 21.11.2024, svátek slaví Albert, zítra Cecílie.

Kvasinková infekce, vaginální mykóza, vulvovaginální kandidóza, monoliáza - rizikové faktory, příznaky, léčba

kvasinkova-infekce-vaginalni-mykoza-vulvovaginalni-kandidoza-monoliaza-rizikove-faktory-priznaky-lecba
kvasinkova-infekce-vaginalni-mykoza-vulvovaginalni-kandidoza-monoliaza-rizikove-faktory-priznaky-lecba
Nepříjemné kvasinky otravují lidem život. Tři ze čtyř žen v naší zemi se s nimi bohužel musí občas potýkat i na těch nejintimnějších místech těla. Neléčené vaginální mykózy sice nevedou k žádným vážným zdravotním komplikacím, ale jsou velmi nepříjemné. Dráždivé svědění a pálení je často téměř k nevydržení.
Avšak to není všechno. Mezi další příznaky infekce patří i zarudnutí, zánět a hustý bílý výtok, podobný tvarohovitému sýru.
___
___


Fakta o nadměrné hygieně a intimsprejích

 

  • Nadměrná hygiena: vznik kvasinkového zánětu pochvy podporuje příliš časté mytí intimních míst mýdlem (jsou ženy, které to činí až pětkrát denně).  Také intimní gely, které výrobci doporučují k hygieně pohlavního ústrojí, mohou přispět u některých žen k vyvolání mykózy.
  • Intimspreje: Přirozené vnitřní prostředí se pochvy snadno naruší stříkáním deodorantů na intimní místa a neprospívají mu ani oblíbené parfémované vložky.

 


Příčina kvasinkové infekce pochvy

Nejčastěji ji způsobuje kvasinkový mikroorganismus Candida Albicans, který je běžně přítomen v těle. Obyčejně je ale neškodným obyvatelem pochvy, úst a trávicího traktu.  Když se z nějaké příčiny změní prostředí uvnitř pochvy a stane se méně kyselým, dojde k prudkému nárůstu počtu kvasinek candida a problém, lékaři označovaný jako vaginální mykóza, vulvovaginální kandidóza nebo také monoliáza, je tady.


Kdy se kvasinkám daří

K rozvoji kandidózy může vést mnoho faktorů. Je však třeba vědět, že nejsou příčinou infekce, ale pouze vytvářejí prostředí, v němž se kvasinkám dobře daří a skvěle se množí. Jsou to tedy jakési rizikové faktory kvasinkové infekce:

 

  • Antibiotika. Působí proti příčinám různých onemocnění, avšak také likvidují některé mikroorganismy, které udržují zdravé prostředí uvnitř pochvy.
  • Cukrovka. Vyplaví-li se cukr do moči, ztrácí pochva své přirozené kyselé prostředí a kvasinkám nic nebrání v nekontrolovatelném množení.
  • Těhotenství. Zvýšená hladina ženských pohlavních hormonnů estrogenů zvyšuje pravděpodobnost vaginální mykózy.
  • Naneštěstí může opakovaná infekce zprostředkovaně ovlivnit i dítě.
  • Menstruace. Měsíční hormonální změny přinášejí některým ženám potíže pravidelně.
  • Oblečení a hygiena. Těsné kalhoty, mokré plavky a silonové spodní prádlo vytvářejí teplo a vlhko a tím i vhodné prostředí pro množení kvasinek v pochvě.
  • Dieta. Výzkumy potvrdily, že nadměrná konzumace sladkostí vytváří v pochvě ideální prostředí pro množení mikroorganismů.
  • Antikoncepce. Současné pilulky obsahují jen málo estrogenů, a nemohou tedy být příčinou opakování vaginálních infekcí.
  • Pohlavní styk, kondom. Muži mohou být nositeli infekce, aniž sami onemocní. Mohou tedy nevědomě nakazit svou partnerku při pohlavním styku. Pro prevenci nákazy je vhodné používat kondom, jste-li však již léčena, pak naopak řekněte partnerovi, aby jej vyloučil. Některé látky obsažené v přípravcích totiž mohou stěnu prezervativu oslabit a snížit tak jeho spolehlivost.

 


Léčba kvasinkové infekce, kandidózy

Jste-li si opravdu jistá, že za vaše problémy může rozmnožení mikroorganismů candida, pak můžete zvolit některý z volně prodejných lokálních preparátů - mastí, vaginálních globulí, krémů a tablet či čípků. Nepomohou-li vám, musíte sáhnout k tzv. systémovým antimykotikům. Na rozdíl od zemí EU existuje u nás však jen jedno, které je od letošního června volně prodejné - Gyno Pevaryl. Ostatní jsou pouze na lékařský předpis.