Mapa břicha - právě podle ní mohou lékaři posuzovat původ našich potíží pociťovaných v krajině břišní. Bodavé, svíravé či tupé bolesti v různých částech břicha souvisejí většinou s onemocněním vnitřních orgánů. Mohou signalizovat lehkou nevolnost nebo pálení žáhy, ale i prasklý žaludeční vřed či zánět slepého střeva. Zajímavé je, že na určitém místě v těle vznikají, ale na jiném se projevují.
___
___
NADBŘIŠEK
- V okolí pupku se objevují počáteční bolesti apendixu (slepého střeva) a tenkého střeva. Kolikovitou bolest v oblasti pupku způsobuje střevní obstrukce.
- Hluboká a tupá bolest nad pupkem s vyzařováním do zad doprovází většinou akutní zánět slinivky.
- V nadbřišku se projevuje bolest žaludku, pankreatu a někdy také žlučníku.
- Bolest v nadbřišku vyzařující do krku a čelisti nebo do obou horních končetin či zad může být jedním z projevů tzv. gastroezofageálního refluxu. Je to způsobeno uložením jícnu, který spojuje hltan se žaludkem.
- Tupá, bodavá, až ostrá bolest v nadbřišku, která se často rozvine ve svíravou bolest na různých místech podbřišku, provází vedle dalších příznaků (horečka, zimnice, bolesti svalů a nevolnost) střevní chřipku.
- Pacienty s Crohnovou nemocí (chronické onemocnění postihující nejčastěji konečný úsek tlustého střeva) trápí bolest okolo pupku či v pravém podbřišku.
- Tupá bolest v zádech, v boku, vyzařující i do stejnostranné dolní poloviny břicha, může provázet ledvinovou koliku.
PODŽEBŘÍ
- Bolest v pravém podžebří je typická pro žlučník. Někdy vyzařuje do zad a k pravé lopatce, jindy začíná ve středu břicha a vyzařuje vpravo, v další fázi přechází do levého podžebří. Bolest je silná, krutá, až nesnesitelná. Bývá popisována jako ostrá, bodavá i jako tlak. Mezi doprovodné jevy žlučníkového záchvatu patří pocení, slabost, nevolnost i zvracení.
- Tupou, až silnější ostrou bolestí v oblasti pravého podžebří se obvykle projevují jaterní potíže.
- Píchání a tupá bolest v oblasti levého podžebří může být známkou dráždivého tračníku.
- U průjmovitého typu této poruchy pociťují pacienti křečovité bolesti v dolní polovině břicha.
- Bolest v levém podžebří popisuje až pět procent pacientů s vředovou chorobou žaludku či dvanáctníku.
- U akutní vředové choroby žaludku vzniká náhle krutá, až nesnesitelná bolest s lokalizací v nadbřišku přecházející do levé lopatky, ramene a krku. Objevit se mohou i bolesti pravého ramene, které zhoršují dýchání a pohyb. Vředová choroba se také projevuje jako pálivá, bodavá či tupá bolest v horní části břicha pod hrudní kostí, která se objeví, zmizí a zase se vrací.
- Náhlou ostrou bolestí v horní polovině břicha či v levém podžebří se projevují poruchy sleziny.
PODBŘIŠEK
- Bolest v podbřišku může signalizovat potíže s tlustým střevem nebo s močový měchýřem.
- Bolest v pravém podbřišku je typická pro zánět slepého střeva. Doprovázejí ji nevolnost, zvracení i nespecifický pocit (třeba křeče) kolem pupku. Během 2-4 hodin se přesune do oblasti pravého podbřišku. Podle typu onemocnění se může objevit i vpravo v oblasti bederní páteře či vlevo v oblasti pánve. Pohyb, chůze a kašel bolest stupňují.
- U žen bolest v podbřišku signalizuje problémy s vnitřními pohlavními orgány. Akutní gynekologické bolesti (mimoděložní těhotenství - graviditas extrauterina) mohou mít charakter náhlé příhody břišní.
K lékaři jděte s dlouhodobější nebo silnou bolestí vždy
Nikdy se nerozpakujte jít s bolestmi břicha na vyšetření k lékaři. Sledujte příznaky, jež vás potkají, abyste je dokázali. co nejpodrobněji popsat. Jakou bolest pociťujete? Kam vystřeluje? Za jakých okolností nastala (po nějakém jídle, v klidu)? Neměli jste v předešlých dnech slabší obtíže (říhání, pálení žáhy, nevolnost)? Protože je spektrum možností diagnózy tak široké, i o krátkodobé léčbě se vždy poraďte s lékařem, který zná váš celkový zdravotní stav a vaši anamnézu.