Dobrý večer, dnes je čtvrtek 21.11.2024, svátek slaví Albert, zítra Cecílie.

Mýty, omyly a fakta v medicíně - co je je pravda a co jen pověra?

myty-omyly-a-fakta-v-medicine-co-je-je-pravda-a-co-jen-povera

myty-omyly-a-fakta-v-medicine-co-je-je-pravda-a-co-jen-povera
Co je zdravé a co ne? Mezi lidmi koluje mnoho moudrostí. Co je z těchto informací pravda a co jen mýty? Hojí se zranění dobře na vzduchu? Jsou děti po sladkém jídle neklidné? Obsahuje špenát hodně železa? Je spánek před půlnocí nejsilnější? Zalepí žvýkačka žaludek? Je pravda, že využíváme jen část (asi 10%) mozku? Mají lidé křivá záda (skoliózu) kvůli nesprávnému sezení? Je pití kávy rizikem pro srdce? 

___
___

Poranění se dobře hojí jen na vzduchu

Náplast nebo obvaz chrání, protože otevřená poranění jsou nejen náchylnější ke vzniku infekce, ale také se hojí pomaleji, protože nová tkáň se ve vlhkém prostředí tvoří rychleji než pod suchou krustou. Takže obvazy a náplasti mají zelenou.

 

Po sladkém jsou děti neklidné

Tento předpoklad prozkoumali pediatři v USA na Indiana University. Po vyhodnocení dvanácti studií nebylo prokázáno, že děti jsou obzvláště neklidné, když jedí hodně cukru. Ani výzkum hyperaktivních dětí nic takového neprokázal. Zato některé studie odhalily jiný překvapivý výsledek: Když rodiče věřili, že jejich dítě snědlo hodně cukru, hodnotili jeho chování jako podezřelé a neklidné, i když dítě nadměrně velké množství cukru nepřijalo.

 

Pití kávy ohrožuje nase srdce

Kdo pije pravidelně větší množství kávy, ten si koleduje o problémy se srdcem nebo dokonce o infarkt. To je sice hodně rozšířené tvrzení, ale vůbec se nezakládá na pravdě. Neexistuje žádný vědecký výzkum, který by potvrzoval, že káva zvyšuje riziko vzniku infarktu srdečního svalu myokardu. Pokud jde o tlak, ten lahodný nápoj sice na přechodnou dobu zvyšuje, ale pokud jste zdraví, nijak vám to neuškodí. Důležité je pít kávu s mírou, optimální jsou dva šálky denně.

 

Oholené chlupy rostou rychleji než-li neholené

Již 1928 britští vědci tuto velmi rozšířenou fámu vyvrátili pomocí studie, ve které porovnávali oholenou a neoholenou kůži. Výsledek: rostoucí chlupy nebyly ani tmavší, ani silnější a ani nerostly rychleji.
Špičky přirozeně rostoucích chlupů ale blednou na slunci, a proto působí jemněji než strniště.

 

Špenát obsahuje hodně železa

Při psaní nutriční tabulky před více než 100 lety byla špatně zapsána desetinná čárka. Od té doby se myslelo, že špenát má desetkrát více železa, než ve skutečnosti obsahuje. Ale i přesto je špenát zdravý: má vysoký obsah hořčíku a obsahuje vitaminy 81, 82 a kyselinu listovou. Ty posilují svaly, kosti a podobně. Platí tedy, že listový špenát má mnohem méně železa než špenát sušený. Kdo nemá rád špenát, může si koupit dobře snášené preparáty s obsahem železa.

 

Spánek před půlnocí je nejlepší a "nejsilnější"

Kdo chodí pozdě spát, nemusí mít kvůli tomu špatné svědomí, zásadní význam totiž nemá čas, nýbrž kvalita (hloubka) spánku. Pro dobrý spánek byste měli projít fází hlubokého spánku a snů. V kolik hodin jednotlivé fáze prožijete, je zcela nepodstatné.


 

myty-omyly-a-fakta-v-medicine-co-je-je-pravda-a-co-jen-povera
myty-omyly-a-fakta-v-medicine-co-je-je-pravda-a-co-jen-povera
Žvýkačka dokáže zalepit žaludek a vyvolat zánět slepého střeva

Spolkli jste žvýkačku? Hodně rodičů říká dětem, že když spolknou žvýkačku, mohou se jim slepit střeva. Z toho ale opravdu nemusíte mít strach. Žaludek sice žvýkačkovou hmotu neumí zpracovat a předává ji dále do střev, ta se ale bez obtíží postarají o to, že žvýkačka naše tělo opustí přirozenou cestou. Novodobé žvýkačky dokonce mají takové složení, že se vlivem žaludeční kyseliny rozpustí. Pravdivé není ani tvrzení, že spolykané žvýkačky mohou způsobit zánět slepého střeva.

 

Využíváme jen deset procent mozku

S pomocí moderní techniky přišli vědci této mylné představě na kloub. Skenování mozku ukazuje, že žádná nepoužívaná část mozku neexistuje. To ovšem neznamená, že využíváme celou svou mozkovou kapacitu. To, kolik z ní využijeme, je ale zcela individuální. Někdo je zkrátka pilný i v myšlení, jiný zase zahálí.

 

Skolióza, křivá záda kvůli špatnému sezení

Naopak, právě kvůli neustálému rovnému sezení jsou více namáhány meziobratlové ploténky a obratlové klouby. Nejlepší je při dlouhodobém sezení častěji měnit polohu. Lehké opření nebo lehký předklon jsou pro záda uvolňující, skvělé jsou židle, které nás nutí měnit posed a držet balanc.