Dobré odpoledne, dnes je sobota 23.11.2024, svátek slaví Klement, zítra Emílie.

Nežádoucí, vedlejší účinky extáze - poškození paměti, dehydratace, deprese

nezadouci_ucinky_extaze.jpg Onehdy jsem se díval v TV na pořad o mozku (to my neurologové tak někdy děláváme Úsměv ). Bylo tam i krátké pojednání o jednom uživateli extáze. Ten si stěžoval, že po dlouhodobém užívání paměti měl vážné problémy s pamětí. A protože paměť z nás dělá to co jsme a bez ní by naše osobnost neexistovala, rozhodl jsem se o nežádoucích účincích této taneční drogy více zapátrat.

 

___
___

Droga lásky, kolečko, xts, adam, m&m, x, éčko, xtc?

Extáze je syntetická stimulační droga. Chemický název je MDMA (3,4metylen-dioxy-A-metyl-amfetamin). Existuje ve formě tablet s obrázkem, má různé názvy (droga lásky, kolečko, xts, adam, m&m, x, éčko, xtc).

 

Účinky extáze

Po požití se občas objevuje nevolnost, třes, nechuť k jídlu, asi po půlhodině se dostaví pocit euforie, všeobjímající lásky, zbystří se smyslové vnímání. Nastává velký příliv energie. Účinek trvá několik hodin. Potom nastane útlum, pocit obrovské únavy, nechuť cokoliv řešit, predepresivní stav a potřeba příjemné zážitky zopakovat.

 

Extáze a poškození paměti a mozku

Může taneční droga extáze zničit paměť svým uživatelům? Jak se zdá, tak ano. Nejnovější studie potvrzují, že již po několikaměsíčním příležitostném užívání drogy může docházet k poruchám paměti. U uživatelů drogy extáze se snižuje výkonnost paměti, hůře si vybavují nedávné události a pomaleji řeší jednoduché úkoly. Uvedla to odborná studie vědců z University of Northumbria, která porovnávala 40 uživatelů drogy se skupinou 39 těch, kteří ji neužívají. Podle doktora Heffermana, člena vědeckého týmu, z výsledků vyplývá, že měkké drogy mají jednoznačně negativní vliv na myšlenkové funkce lidského organismu. Již dříve bylo dokázáno, že extáze může způsobit nespavost, nervozitu, deprese, změny nálady, snížení libida a změny vnímání bolesti. Extázi se říká taneční droga. Pro mnoho dospívajících lidí u nás se synonymem zábavy staly techno (rave) party. Odehrávají se v neměnném hlasitém rytmu a s různými světelnými efekty ve velkých klubech, které vyrostly v posledních letech v Praze i v každém větším městě. Příchozí si může vybrat - buď se zcela nechá pohltit rytmem, který evokuje tlukot srdce, a dostane se do "rauše" pouze tancem, nebo si něčím "pomůže".

 

"Radost až do rána"

Pití alkoholu na takovýchto akcích jednak není "in", jednak spíše vede k otupění smyslů, což je pro tanečníka nevýhodou. Proto raději sáhne k něčemu povzbuzujícímu. Mezi nejpopulárnější stimulační taneční drogy patří extáze, zvaná droga lásky. Tato chemická sloučenina (MDMA) byla vyvinuta začátkem dvacátého století, původně jako prostředek na hubnutí. Protože dodává energii a tlumí potřebu spánku, začala se používat na tanečních párty počátkem osmdesátých let v USA. Odtud byl už jen krůček do Nizozemska a celé Evropy.

 

Cena extáze, pozor na napodobeniny

V klubech je extáze nejčastěji k sehnání ve formě tabletek s vyraženými různými motivy (srdíčko, kytička, usmívající se obličej) v síle 100 - 150 mg. Dostává se k nám ze západní Evropy, cena se pohybuje od 250 do 500 Kč za tabletu. Ne všechno, co se prodává pod názvem extáze, ale jí skutečně je. Zkušenosti ukazují, že 10 procent prodávaného zboží jsou neúčinné napodobeniny. Často jsou to směsi obsahující kofein, amfetaminy či LSD.

 

Nežádoucí, vedlejší účinky extáze, kombinace s energetickými nápoji

Těsně po požití extáze se mohou objevit nežádoucí účinky jako nadměrné pocení, sucho v ústech, zvýšení krevního tlaku, někdy drkotání zubů. Asi po půlhodině se droga začne projevovat pozitivními emocemi, velmi zesíleným smyslovým vnímáním, touhou po dotycích, emocionální potřebou blízkosti druhých. Obvyklé věci se mohou zdát neobvykle nádherné. Člověk je absolutně nadšený, naslouchá druhým, je mírumilovný. Nenastává absolutně žádná potřeba agrese. Touha po sexuálním kontaktu nemizí, ale je zcela jiná, než při zábavách, kde se pije alkohol. Uživatelé tuto drogu kombinují s pitím energetických nápojů, což jim bezpečně zajistí energii na celou noc.

 

Nebezpečná ztráta tekutin

Co ovšem tělo musí vydat navíc, to si potom vyžádá nazpět. Proto bývají uživatelé extáze po takové party daleko častěji unavení, vyčerpaní, náchylnější k nachlazení či viróze. Při tanci a pod vlivem drogy totiž dochází k mozkem nekontrolovanému přehřátí organismu. To znamená, že organismus má nedostatek tekutin, ale člověk nemá pocit žízně. To vede k dehydrataci organismu a v horším případě možnému poškození ledvin. Velké nebezpečí také představuje požití extáze, ke které byly přimíchány jiné drogy, nebo kombinace s alkoholem.

 

Konec akce může znamenat depresi

Po odeznění účinků (za několik hodin) se většinou dostavují deprese, svět najednou není tak barevný, lidé nejsou tak skvělí, barvy tak úžasné. Přichází únava, obrovská potřeba spánku a také potřeba akci zopakovat.

 

Efekt extáze se snižuje při dlouhodobém podávání

Avšak při dlouhodobém užívání účinky pozvolna slábnou. Nepomáhá ani zvyšování dávek. Autor knihy "Extáze a techno scéna" Nicholas Saunders uvádí, že rizika užívání této drogy jsou v podstatě tři: prvním je poškození mozku, druhým jsou následky vnitřních účinků - zvýšení tělesné teploty, a třetím je psychické poškození. Doktor Ivan Douda z centra Drop In v doslovu k této knize uvádí, že extáze sice může nabídnout pocity, které jsou v jiných souvislostech lidsky cenné, riziko nezvládnutí drogy je však vážné. "Problém není v látce samé, spočívá hlavně v totální změně zájmů a hodnot. Lidem najednou přestane obyčejný život stačit, začne být šedý a nudný. Mají náhle velké potíže se s ním vyrovnat," říká dr. Douda.