Obočí nevnímáme jako jeden z nástrojů, které chrání oko před mechanickými částicemi nebo před vlhkostí, která do oka stéká z čela. Podobnou funkci mají i řasy. Dívámese na něj jako na estetický projev, který může hezky dotvářet, nebo naopak pokazit výraz obličeje. Jeho tvar, hustota i barva promlouvají k okolí. Pokud si žena neumí obočí "uhlídat", zbytečně škodí své kráse.
___
___
Muži, kteří nechají obočí zdivočet vesrůstající se houštinu, působí neupraveně a navíc jim to nepomůže ve vztahu k ženám, které za silným obočím tvaru netopýra vidí rys agresivity.
Méně je více
Asi se vám už někdy stalo, že jste najednou ztuhla s pinzetou v ruce a hlavou vám prolétla myšlenka: "Tojsem přehnala!" Pokud se vám podařilo vytvořit holá místa v obočí, zakryjete je tak, že obočí vyčešete nahoru a pod něj aplikujete stín o tón světlejší,nežje vaše běžná barva. Pak si vezmete tužku, která ladí s barvou obočí, a malými tahy vytvoříte falešné chloupky. Některé ženy mají zrcátko a pinzetu stálepo ruce. Jakmile mají chvilku, snaží se své obočí zdokonalit. Svojí nadměrnou pozorností jej však postupně příliš ztenčí. V tom případě by si pak měly dát pauzu, aby se obočí mohlo vrátit ke svému přirozenějšímu tvaru.
1. Souvisí hustota obočí s hustotou vlasů?
Nesouvisí. Počet folikulů, ze kterých vyrůstají vlasy a chloupky, je od narození pevně daný. Vlasových kořínků, ze kterých vyrůstá i obočí, s věkem ubývá, posunují se k povrchu kůže a produkují tenčí chloupky.
2. Proč někomu může začít razantně řídnout obočí?
Jaké vlivy se sem mohon promítnout? Pomineme-li nemoci, které mohou být doprovázeny výpadem obočí (viz níže), může k výraznému prořídnutí
obočí docházet například při jeho pravidelné a razatní epilaci, při nevyrovnané životosprávě, dietních opatřeních, po opakované aplikaci permanentního make-upu či piercingu.
3. Může nadměrný výpad obočí souviset s jinými chorobami?
Nadměrný výpad obočí může doprovázet ložiskové vypadávání vlasů a ochlupeníjinde na těle. Poruchy růstu obočí mohou doprovázet některé vzácné vrozené syndromy. Prořídnutí obočí lze pozorovat u atopie, lupénky, auto imunitních stavů, jako je onemocnění štítné žlázy, příštítných tělísek, vitiligo, cukrovka, chudokrevnost, onemocnění ledvin, žaludku a střev, u revmatických či u psychiatrických onemocnění. Prořídnutí obočí může doprovázet i stavy spojené s alterací (poškozením) potních žláz nebo je důsledkem celkové léčby, například cytostatiky, deriváty vitaminu A, léky proti srážení krve a léky působícími na snížení hladiny cholesterolu.
4. Existují přípravky, metody, ošetření, jež mohou výpad obočí zmírnit?
Léčba výpadu obočíje velmi svízelná. Je-li to možné, nejprve je nutné pokusit se odstranit konkrétní příčinu. V léčbě se pak používají některé skupiny dermatologických léčiv,jako jsou kortikosteroidy, topické imunomodulátory, minoxidil, tretinoin. Celkově se podávají komplexy
vitaminů, minerálních látek a stopových prvků. V některých případech je nutná i psychoterapie. Jako kamulfáž slouží permanentní make-up.
5. Mění se zbarvení obočí s věkem?
Ano, chloupky zpravidla šedivějí, podobně jako vlasy. U mužůje to více nápadné, u žen mám pocit, že obočí spíše jen zřídne, ale barva se celkem zachová. Je to velmi individuální, promítají se sem i hormonální vlivy, celkové zdravotní potíže, vliv chronicky užívaných léků a genetické predispozice.
6. Měli bychom se při ošetřování pleti kosmetikou (například krémy) obočí vyhýbat?
Není pro to pádný důvod. Výjimkou by mohly být například některé bělicí krémy a séra k potlačení pigmentových skvrn v obličeji.
7. Některé ženy si nechávají obočí barvit. Hrozí zde, že jim alergická reakce způsobí výpad obočí?
K výpadu obočí by mohlo dojít při velmi bouřlivém průběhu alergické reakce s puchýřky a sekundární infekcí. Po zhojení by mohlo dojít i kjizvení pokožky a v jizvičkách pak obočí neporoste.
8. Někdy se v oblasti obočí objeví malé šupinky kůže připomínající lupy. Jde o obdobný problém jako ve vlasové části?
Ano. Tyto projevy doprovází seboroickou dermatitidu či lupénku.
Jak no úpravu obočí? Radí Claudie Marčeková, vlasová a módní stylistka
Pro úpravu obočí bych ráda zdůraznila zásadu udržovat jeho přirozenější vzhled.To především znamená nevytrhávat obočí do tenké linky a také násilně neměnit jeho tvar. Při vytrhávání chloupků upravujeme tvar zespodu. Postupujeme spíše ažod poloviny obočí ke spánkům.
Před vytrháváním je vhodné změkčit chloupky olejíčkem nebo krémem a povytrhání není na škodu nanést na tamponek pleťový přípravek s dezinfekčními účinky. Kromě pinzety mohu ženám doporučit pro bleskovou úpravu speciální vychytávku v podobě seřezávače na obočí. Je k dostání například v DM drogériích. Jde vlastně o žiletku, malý skalpel,kterým se dá podholit spodní část obočí do požadovaného tvaru. Ženy často dělají chybu, když prostor mezi obočím protrháváním příliš zvětší. To znamená, žeobočí se dostane daleko od sebe. Jeho vnitřní okraj by neměl ustoupit za okraj vnitřního koutku oka. Někdy také můžeme vidět, že si ženy místo klasického oblouku vytvoří z obočí jakousi rovnou linku, která není příliš vzhledná. Chceme-li opticky dosáhnout větší barevné sytosti nebo hustoty obočí, pomůžeme si krátkými tahy,kterými v obočí jakoby naznačíme další chloupky. Dá se také pracovat se speciálními stíny na obočí, které se nanášejí štětečkem. Vždy však platí, že obočí nesmí působit tvrdě. Ještě bych měla malou poznámku na adresu mužů. Pokud jim obočí srůstá u kořene nosu, také by měli sáhnout po pinzetě a těchto chloupků se zbavit. Výrazně to přispěje ke zlepšení jejich vzhledu.