Ať už jste v lese, na louce, nebo na vlastní zahradě, klíšťata číhají skoro všude. Jejich kousnutí jsou nejen. nepříjemná, ale také nebezpečná. Ve svých slinách může tento hmyz přenášet mikroorganismy vyvolávající vážná onemocnění jako zánět mozkových blan (klíšťovou encefalitidu) nebo infekční Iymskou boreliózu. Naštěstí existují možnosti, jak se před klíšťaty chránit.
___
___
Dlouhé oblečení
Nejlepší ochranou je vaše oblečení. Na procházku do lesa noste dlouhé rukávy a nohavice. Kdo si navíc strčí nohavice do ponožek, ten ještě víc sníží nebezpečí, že se klíště dostane na kůži. Při práci v zahradě doporučujeme i klobouk a šátek na krk, který zastrčíte za límec. Dobré je nosit oblečení světlých barev, na kterém jsou klíšťata vidět.
Repelenty
Obchody nabízejí různé ochranné přípravky proti klíšťatům, takzvané repelenty. Jejich účinnost je ale různá. Liší se podle obsahu účinné látky zvané DEET. Čím více jí v přípravku je, tím spolehlivěji funguje.
Repelenty určené pro dospělé by měly obsahovat alespoň deset procent této látky. Na trhu ale seženete i přípravky, které mají i padesát procent DEET. Ty však nejsou vhodné pro děti a jedince s citlivou pokožkou - mohou totiž vyvolávat podráždění. I když použijete repelent, je nutné mít i doporučené oblečení.
Pomoc z přírody - eukalyptový olej
K odpuzení klíšťat se ale dají použít i přírodní látky. Eukalyptový olej a spreje, které tento éterický olej obsahují, klíšťatům nevoní. Jejich jedinou nevýhodou je, že je musíte nanášet přibližně každou půlhodinu, jinak jejich účinnost prudce klesá. Další možností je dlouhodobé užívání vitaminů skupiny B (třeba ve formě pivovarských kvasnic). Po nich totiž pokožka vydává vůni, kterou lidé necítí, ale klíšťata silně odpuzuje.
Důležitá prohlídka
Po dni stráveném v přírodě nebo na túře byste se měli vždy důkladně prohlédnout. Najdete-li na kůži přisáté klíště, opatrně ho odstraňte pinzetou nebo háčkem na klíšťata (z lékárny).
Kdo bydlí v rizikových oblastech se zvýšeným výskytem klíšťat, měl by se proti klíšťové encefalitidě nechat očkovat.
Proti bakteriální infekci - borelióze - pomáhá pouze prevence. Pokud se v oblasti kousnutí klíštětem objeví zarudnutí (nejen v místě vpichu) nebo se dostaví symptomy podobné chřipce (horečka, bolesti kloubů nebo hlavy), jděte neprodleně k lékaři! Potvrzená lymeská (čtete lajmská) borelióza se léčí úspěšně kombinací antibiotik.